پنجشنبه، ۱۵ خرداد ۹۳ - ۰۷:۰۲

التهاب روده به ورم و ملتهب شدن جداردیواره روده گفته می شود که متاسفانه سن ابتلا به این بیماری به ۵ سالگی در…

ad7b6255c16edf7e644d27ebac60e00e 300x168 مراقب اختلالات گوارشی و بیماری‌های التهابی روده باشید

التهاب روده به ورم و ملتهب شدن جداردیواره روده گفته می شود که متاسفانه سن ابتلا به این بیماری به ۵ سالگی در ایران رسیده است، تغذیه مناسب و تامین سلامت روانی در درمان این بیماری  بسیارمفید است ازعلائم این بیماری خون ریزی از مقعد، تغییر عادت دفع مدفوع، اسهال یا یبوست، زورپیچ، تمایل مداوم و احساس اجباری برای دفع مدفوع و.. است.

 

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران از کاهش سن ابتلا به بیماری‌های التهابی روده به پنج سالگی در ایران خبر داد.

 

دکتر محمدرضا زالی در نخستین کنگره بین‌المللی «بیماری‌های التهابی روده و اختلالات ناشی از گلوتن» گفت: افزایش مستمر بیماری‌های التهابی روده در جامعه و کاهش سن ابتلا به این بیماری انگیزه‌ای برای برگزاری این کنگره بین‌المللی شد.

وی افزود: باید به این بیماری به عنوان یک بیماری مزمن، زمین‌گیر کننده و پرهزینه توجه ویژه‌ای کرد.

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش دانشگاه شهید بهشتی رژیم غذایی نادرست، مصرف زیاد فست‌فود‌های چرب و پرنمک، مصرف نوشیدنی‌های داغ و گازدار و … را از ریشه‌های اختلالات گوراشی دانست و اظهار کرد: هم اکنون بیماری‌های کبد چرب، چاقی، رفلاکس و سرطان‌های معده و مری سلامت ایرانیان را به شدت در معرض تهدید قرار داده است.

دکتر زالی استفاده از مواد غذایی غنی از فیبر مانند نان جو و گندم، سبزیجات، میوه‌های تازه و غلات سبوس‌دار را از مواد غدایی مناسب برای پیشگیری از سرطان دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.