پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۱۶

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان گفت: مرحله‌ی نخست قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به‌علت اجرای نادرست آن ضربه‌ی شدیدی به پیکره‌ی…

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان گفت: مرحله‌ی نخست قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به‌علت اجرای نادرست آن ضربه‌ی شدیدی به پیکره‌ی تولید کشور وارد کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در گلستان، «حسینقلی قوانلو» امروز(چهارشنبه 10 اردیبهشت‌ماه) در نشست خبری با خبرنگاران استان افزود: البته برای استان‌هایی چون گلستان که از نظر صنعت وضعیت مناسب ندارند، این آسیب جدی‌تر بود.

به‌گفته‌ی وی، اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در مرحله‌ی دوم یک لزوم، دستور قانونی و مصوبه‌ی مجلس شورای اسلامی بود، که دولت باید آن را انجام می‌داد و این مهم برای همه‌ی آحاد جامعه، قابل قبول بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان تصریح کرد: در مرحله‌ی نخست اجرای این قانون، بخصوص در انتهای سال پیش، در بسیاری از بخش‌ها، مانند کاهش اشتغال، بیکاری و تأثیرات دیگر در جامعه، بازگشت به گذشته و حتی به زیر صفر داشتیم.

قوانلو ادامه داد: بخش تولید با توجه به اینکه از محل اختصاص دادن یارانه‌ها، 30 درصد را دریافت می‌کرد، اما به علت توزیع نامناسب نقدی یارانه‌ها از سوی دولت، کشور با کسری بودجه مواجه و مجبور شد تا از محل اعتبارات عمرانی به مردم یارانه‌ی نقدی داده شود و همین مسأله آسیب به تولید را بیشتر کرد.

وی گفت: این صدمه در بخش تولید را در شهرک‌های صنعتی و کارخانجات بخوبی می‌توان مشاهده کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان افزود: با توجه به ضعف‌های دیگر از مرحله‌ی نخست اجرای این قانون، دولت «تدبیر و امید»، تجربه‌ی بسیار خوبی را کسب کرد و به این نتیجه رسید که حامل‌های انرژی را بصورت شیبی ملایم و به نوبت در بخش‌های مختلف افزایش قیمت دهد که این مسأله سبب شده تا با توجه به افزایش قیمت در برخی حامل‌های انرژی و بخش‌های دیگر که از اواخر پارسال بندرت آغاز شد، مردم احساس آرامش در جامعه داشته باشند.

به‌گفته‌ی قوانلو، نقش رسانه‌ها امروز در حفظ و گسترش این آرامش در بازار بسیار مهم است و می‌توانند این نقش را بخوبی با تحقیق، تفسیرهای درست و منطقی حفظ و جامعه را به سمت آرامش هدایت کنند.

وی با اشاره به وضعیت نامناسب صنعت در استان گفت: متأسفانه جایگاه ما در این بخش مناسب نیست، طوریکه در بخش صنعت، به لحاظ ارزش افزوده رتبه‌ی 28 کشور را داریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان اظهار کرد: این جایگاه نامناسب برای استانی که توان و ظرفیتی چون ارتباط با کشورهای آسیای میانه را دارد، جای تأمل و بررسی و برنامه‌ریزی در جهت ارتقاء این جایگاه را دارد.

قوانلو، معدن و تجارت گلستان گفت: این استان در بخش تولید مواد اولیه برخی محصولات و بخش فروش، با توجه به نزدیکی با کشورهای مذکور می‌تواند، از پتانسیل بسیار خوبی در جهت توسعه برخوردار باشد.

وی در خصوص بخش معدن یادآور شد: در این بخش نیز به‌علت ارزش افزوده‌ی پائین معادن در مقایسه با دیگر استان‌های کشور، جایگاه مناسبی را نداریم و در بخش تجارت نیز باوجود مرزی بودن استانمان و در دست داشتن بزرگترین بازار آسیای میانه، نتوانستیم به جایگاه مناسب در این بخش در کشور نیز برسیم و امروز در میان 31 استان، رتبه‌ی 20 را در اختیار داریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان خاطرنشان کرد: با توجه به این شرایط، تلاش داریم در مرحله‌ی دوم قانون هدفمند کردن یارانه تولید و صنعت استان را در وضعیت کنونی تثبیت کنیم و در کوتاه مدت ارتقاء دهیم و یک جهش مناسب داشته باشیم.

قوانلو با تأکید بر حفظ و کنترل قیمت‌ها در بازار خاطرنشان کرد: خوشبختانه با افزایش 80 درصدی قیمت حامل‌های انرژی به خصوص در دو بخش بنزین و گازوئیل، شوک ناشی از این افزایش را در جامعه نداشتیم و تلاش داریم تا در مرحله‌ی دوم اجرای این قانون بر کنترل قیمت‌ها نیز داشته باشیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *