جمعه، ۲۰ تیر ۹۳ - ۰۹:۲۰

به گزارش خبرنگار مهر، سيد رضا نوربخش در سخنراني قبل از خطبه هاي نمازجمعه يزد  اظهار داشت: از 1375 تاكنون، بيش از 63…

به گزارش خبرنگار مهر، سيد رضا نوربخش در سخنراني قبل از خطبه هاي نمازجمعه يزد  اظهار داشت: از 1375 تاكنون، بيش از 63 ميليارد تومان بدهي معوقه شامل ماليات و جرائم ديركرد آن داريم كه اين معوقات هر سال پيگيري مي شوند.

وي با اشاره به علل عدم وصول اين معوقه ها بيان كرد: برخي از اصناف و اشخاص حقيقي و حقوقي كه بدهي مالياتي دارند، اكنون به دلايل مختلف فعال نيستند و اين امر علت اصلي عدم وصول ماليات آنهاست.

نسبت به برنامه وصول ماليات هفت درصد عقب هستيم

نوربخش در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به درآمدهاي مالياتي استان يزد اظهار داشت: امسال درآمدهاي مالياتي استان يزد 690 ميليارد تومان تعيين شده كه در سه ماه نخست امسال، 93 درصد از درآمدهاي پيش بيني شده وصول شده است و نسبت به برنامه، هفت درصد عقب هستيم.

وي تاكيد كرد: تلاش مي كنيم ماليات هاي تعيين شده را تا پايان سال وصول كنيم اما به دليل افزايش درآمدهاي مالياتي، وصول ماليات اندكي دشوارتر شده است.

مديركل امور مالياتي استان يزد با اشاره به اينكه سال گذشته 565 ميليارد تومان ماليات در استان يزد وصول شد، عنوان كرد: يزد هم اكنون در زمينه وصول ماليات رتبه 17 كشور را داراست.

درآمدهاي مالياتي استان يزد امسال بايد به 690 ميليارد تومان برسد

نوربخش يادآور شد: درآمدهاي عمومي استان يزد امسال 768 ميليارد تومان تعيين شده كه 690 ميليارد تومان آن معادل 90 درصد درآمدهاي استاني را درآمدهاي مالياتي شامل مي شود.

وي با بيان اينكه درآمدهاي مالياتي امسال نسبت به سال گذشته بايد افزايش پيدا كند، افزود: اما اين افزايش به دليل اضافه كردن مالياتها نيست بلكه با همان شيب سالهاي قبل حركت مي كنيم و اين افزايش به دليل پيگيري وصول مالياتهاي معوق و زير پوشش قرار دادن افرادي است كه زير چتر مالياتي نيستند.

شيوه هاي فرار مالياتي در يزد

نوربخش با بيان اينكه فرار مالياتي در كل كشور مشاهده مي شود، عنوان كرد: در يزد نيز شاهد فرار مالياتي هستيم اما تعريف هاي متعددي از فرار مالياتي وجود دارد.

وي خاطرنشان كرد: دسته اي از افراد تا ماموران وصول ماليات به سراغ آنها نروند، براي پرداخت ماليات مراجعه نمي كنند و اين نوعي از فرار مالياتي است.

مديركل امور مالياتي استان يزد ادامه داد: اغلب افرادي كه فرار مالياتي دارند، به طور عمده داراي درآمدهاي نامشخص و زيرزميني هستند و عده اي نيز هم مشمول ماليات هستن و هم پرونده مالياتي دارند اما از پرداخت آن سر باز مي زنند.

85 درصد موديان مالياتي سال قبل اظهار نامه مالياتي تنظيم كردند

وي ادامه داد: در استان يزد 85 درصد مؤديان مالياتي سال قبل، امسال هم اظهارنامه مالياتي تنظيم كرده اند كه اين آمار شامل 100 درصد اشخاص حقوقي و 90 درصد افراد حقيقي است.

نوربخش خاطرنشان كرد: 85 درصد مالياتهاي استان يزد مربوط به اشخاص حقوقي هم در بخش صنعت و هم در بخش خدمات، 11 تا 12 درصد در حوزه مشاغل و بقيه مربوط به ساير درآمدهاي مالياتي است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به ارائه صورت معاملات فصلي عنوان كرد: مهلت تسليم اين صورت تمديد شده و براي اشخاص حقيقي تا پنجم مهرماه و براي اشخاص حقوقي تا 25 شهريورماه مهلت براي تسليم صورت معاملات فصلي در نظر گرفته شده است.

نوربخش همچنين با اشاره به اينكه موديان مالياتي تا 31 تيرماه براي تسليم اظهارنامه مالياتي خود مهلت دارند، تاكيد كرد: اظهارنامه ها امسال به صورت الكترونيك تكميل مي شود و براي مودياني كه اظهارنامه خود را به موقع تحويل دهند، تسهيلاتي نظير تقسيط ماليات در نظر گرفته شده است به نحوي كه 40 درصد مبلغ ماليات به صورت نقدي و بقيه در شش قسط پرداخت مي شود.

وي در بخش ديگري از سخنان خود همچنين از تلاش براي اجراي طرح جامع مالياتي در استان يزد خبر داد و عنوان كرد: سيستم استاندارد سازي عملياتهاي مالياتي و سيستم يكپارچه سازي نرم افزار مالياتي دو پروژه از طرح ياد شده است كه عمليات اجرايي آن آغاز شده و تا پايان سال در يزد قابل بهره برداري كامل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *