سه شنبه، ۱۵ مهر ۹۳ - ۰۹:۵۳

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله العظمی نوری همدانی ظهر سه شنبه در دیدار با اعضای ستاد برگزاری کنگره عالمان فرزانه نهاوندی با…

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله العظمی نوری همدانی ظهر سه شنبه در دیدار با اعضای ستاد برگزاری کنگره عالمان فرزانه نهاوندی با اشاره به اینکه شهرستان نهاوند در طول دوره مختلف همواره مهد پرورش عالمان و فرزانگان تاثیرگذار بوده است که قسمتی از تاریخ اسلام و تشیع از اقدامات و وجود با برکت آنها  نقش پذیرفته است، گفت: آیت الله علیمرادیان و آیت الله  محمدولی حیدری دو تن از فضلای نام دار این خطه به شمارمی آیند که در کنار تبلیغ معارف دینی همواره با مردم همراه و با شجاعت و تدبیر امورات و مشکلات مردم نهاوند را درآن عصر و زمان مرتفع ساختند.

آیت الله نوری همدانی به خاطرات و فعالیت های تبلیغی خود در منطقه نهاوند درسال های قبل از انقلاب اشاره کرد و گفت: اخلاص درعمل، شجاعت و مقید بودن به احکام اسلامی سه ویژگی مردم نهاوند است که بعد ازگذشت نیم قرن هنوز هم در ذهن مردم به یادگارمانده است.

این مرجع عالیقدر در ادامه با اشاره به روایتی قصار از خطبه 139 کتاب نهج البلاغه اظهارداشت: مردم در هرجامعه ای به سه گروه تقسیم می شوند بطوریکه یا عالم ربانی اند و با علم و درایت خویش مردم را ارشاد می‌کنند و گروه دوم با مردم و درکنار آنها زندگی می‌کند و در راه تربیت و ارشاد جامعه گام بر میدارند و از نظرات سودمند آحاد مختلف جامعه نیز استفاده می‌کند و به اصطلاح مشورت پذیرهستند.

وی درادامه به گروه سوم اشاره کرد و گفت: گروهی دیگر که در کتاب نهج البلاغه بدان ها اشاره شده افرادی هستند که بدور از مردم و بدنه اجتماع زندگی می‌کنند و در تعبیری حکیمانه به پشه و پریدن به هرجهت فارغ از لانه وکاشانه نام برده شده است.

آیت الله نوری همدانی در خاتمه ضمن قدردانی از دست اندرکاران و اعضای ستاد برگزاری کنگره عالمان نهاوندی نسبت به برنامه ریزی دقیق و برگزاری مراسم باشکوه در راستای ارج نهادن به مقام آیت الله شیخ عزیزالله علیمرادیان و آیت الله شیخ محمد ولی حیدری تاکید کرد.

گفتنی است که در ابتدای این نشست امامعلی عبدالملکی فرماندار شهرستان نهاوند گزارشی از روند فعالیت های انجام شده برای برگزاری این کنگره که در آبان ماه سال جاری  مصادف با ماه  محرم در نهاوند برگزار می شود، بیان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.