پنجشنبه، ۲۴ مهر ۹۳ - ۰۵:۱۸

به گزارش خبرنگار مهر، زهرا مهاجرانی در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت های فرهنگی و هنری فرهنگسرای آیینه شهر اراک، افزود: فرهنگسرای…

به گزارش خبرنگار مهر، زهرا مهاجرانی در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت های فرهنگی و هنری فرهنگسرای آیینه شهر اراک، افزود: فرهنگسرای آیینه شهر اراک از لحاظ ماهیت برای بسیاری از مردم شهر ناشناخته مانده است.

وی با اشاره به اینکه فرهنگسرا از طریق کمک های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلب مشارکت های مردمی و کمک های مسئولین می تواند برنامه هایش را اجرا کند، ابراز کرد: این مجموعه تنها مجموعه ای است قائم بر درآمد خویش که فقط در بحث تعمیر و تجهیز کلی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به این مجموعه کمک می نماید؛ بنابراین باید برنامه های این فرهنگسرا به گونه ای باشد که بتواند برای این مجموعه درآمد زا نیز باشد.

مدیر فرهنگسرای آیینه اراک با اشاره به تغییرات این مجموعه فرهنگی و هنری نسبت به سال 86 گفت:در حال حاضر فرهنگسرا با 4 طبقه شامل حدود 34 کلاس که 3 طبقه آن در اختیار دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر اراک است به فعالیت های خویش ادامه می دهد.

مهاجرانی اضافه کرد: این مجموعه 3 سالن 130 نفره دارد و در حال حاضر به دلیل استقرار مجتمع دیجیتال در این مکان نمی تواند مانند قبل به اجرای نمایش های خیابانی و تعزیه بپردازد.

وی در ادامه به تشریح عملکرد این مجموعه در 6 ماهه گذشته پرداخت و اظهار داشت: علی رغم درآمدهای بسیار کم فرهنگسرا در 6 ماه گذشته این مجموعه موفق به اجرای بیشتر برنامه هایش در این مدت شده است.

مدیر فرهنگسرای آیینه اراک ادامه داد: سعی کردیم با جلب مشارکت های سازمان های فرهنگی و برقراری تعامل خوب با هنرمندان ، همچنین همکاری با انجمن های مستقر در این مکان برنامه هایمان را به خوبی برگزار نماییم.

وی با اشاره به استقرار 5 انجمن در فرهنگسرا گفت: طی 6 ماهه گذشته علاوه بر برگزاری نشست های هفتگی انجمن های مستقر در این مکان، فرهنگسرا موفق به برگزاری جشنواره منطقه ای فیلم و عکس آفتاب، جشنواره سراسری آداب و اخلاق رضوی، اردیبهشت تئاتر، جشنواره شعر، برگزاری برنامه در اعیاد مختلف، ایام فاطمیه، ماه رمضان، برگزاری برنامه نیایش ، مباحث فرهنگی و اجتماعی، همچنین همایش و نمایشگاه در خصوص عفاف و حجاب و نماز شده است.

مدیر فرهنگسرای آیینه اراک با اشاره به برگزاری برنامه های مختلف در نگارخانه این مجموعه بیان داشت: در 6 ماهه گذشته در نگارخانه فرهنگسرای آیینه شهر اراک 143 روز فعالیت داشته ایم و این در حالی است که در این مدت در سالن استاد  هدایتی 204 برنامه اجرا شده است.

مهاجرانی فعالیت های صورت گرفته در اطاق گردهمایی های این مجموعه را 147 جلسه اعلام و عنوان کرد: در مدت 6 ماهه گذشته حدود 84 عنوان برنامه شامل 266 اجرا در فرهنگسرای آیینه اراک صورت گرفته است.

وی راه اندازی سایت این مجموعه را یکی از فعالیت های خوب صورت گرفته در طول 6 ماه گذشته عنوان و ابراز کرد: حمایت از 3 موسسه خیریه، اجرای نمایش به نفع کودکان سرطانی، برگزاری جشنواره قرآنی دانشجویی، تجلیل از فعالان قرآنی، تشکیل کارگروه قرآنی و کارگروه مشورتی بین هنرمندان و مراکز فرهنگی همسو با فرهنگسرا و برگزاری کلاس های قرآنی از دیگر فعالیت های صورت گرفته در فرهنگسرا طی این مدت می باشد.

مدیر فرهنگسرای آیینه اراک در خصوص برنامه های آتی این مجموعه گفت: ارائه طرح مشق عشق در خصوص مهارت ها و سبک زندگی، ارائه طرح آموزش تاج بندگی در خصوص حجاب و عفاف، ارائه طرح جشنواره کودک و نمایش کتاب در راستای موضوعات مذکور به سازمان ها از جمله برنامه های آتی این مجموعه بشمار می رود.

موسیقی اراک در انزوای حمایت کم مردم

مهاجرانی خاطرنشان ساخت: این مجموعه سعی دارد با استفاده از امکانات فعلی در بحث آموزش هم کلاس هایی را برگزار نماید و در این کلاس ها آموزش هایی را که یا کمتر در شهر به آن توجه شده و یا اصلا در شهر این آموزش ها داده نمی شوند را به علاقمندان ارائه دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود فعالیت های فرهنگسرا در 3 بخش موسیقی و برگزاری کنسرت های داخلی، برگزاری همایش های انجمن ادبی و تعزیه  را کمرنگ تلقی کرد و اظهار داشت: برگزاری کم کنسرت های داخلی به دلیل برگزاری کنسرت های خارج از شهر می باشد که متاسفانه این امر موجب استقبال کمتر مردم از کنسرت های داخلی شده است.

وی فرهنگ سازی در خصوص استقبال بیشتر مردم از برگزاری کنسرت های داخلی را عاملی برای برگزاری این کنسرت ها در فرهنگسرای آیینه دانست و ابراز کرد: در شهر اراک و استان مرکزی هنرمندان خوب و متخصصی در بخش موسیقی فعال هستند که باید با حمایت های بیشتر مردم بتوانند کارهایشان را  بیش از گذشته به مردم شهر اراک معرفی نمایند.

مدیر فرهنگسرای آیینه اراک اظهار داشت: در حال حاضر در این مجموعه فرهنگی و هنری کلاس های مختلفی شامل حافظ خوانی، ارائه خدمات مشاوره ، رهیاب زندگی، مثنوی خوانی، انجمن شعر و ادبی آیینی محراب، طب سنتی و جامعه ستارگان پارسی برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.