چهارشنبه، ۲۵ بهمن ۹۶ - ۱۰:۰۷
مرد مومیایی جیغ زن

مرد مومیایی جیغ زن را شاید بشناسید ؟ مومیایی 3 هزار ساله که همانند سایر مومیای ها در مصر باستان برای باستان شناسان اسرار…

مرد مومیایی جیغ زن را شاید بشناسید ؟ مومیایی 3 هزار ساله که همانند سایر مومیای ها در مصر باستان برای باستان شناسان اسرار آمیز و عجیب است.مردی با حالتی که انگار در حال جیغ کشیدن هست ، توسط مصریان باستان مومیایی شده است.

در این میان باستان‌شناسان در خصوص مرد مومیایی جیغ زن می گویند :

مومیایی مصر باستان که در حال کشیدن فریادی ابدی از دنیا رفته است، می‌تواند فردی سلطنتی باشد که 3 هزار سال پیش به جرم اقدام به قتل فرعون کشته شده است.

این در حالی است که 100 سال پیش بقایای مومیایی غیرمعمولی در معبد تدفینی دیر البهاری در مصر کشف شد. هویت واقعی این مومیایی که حالت چهره‌ای وحشت‌زده و دردناکی دارد، برای سال‌ها دانشمندان را گمراه کرده بود.

متخصصان می‌گویند مرد مومیایی جیغ زن به گونه‌ای دفن شده که تاکنون سابقه نداشته است؛ دست و پای او با چرم و بدنش با پوست گوسفند پوشانده شده بود که این امر نشان می‌دهد متوفی فردی ناپاک محسوب می‌شده است. همچنین دهان این مومیایی باز باقی مانده است، گویی مسموم شده است.

این در حالی است که بعد از سال‌‌ ها بررسی مشخص شده است که این بقایا متعلق به پسر خائن شاه رامسس سوم است که نقشه قتل پدرش را در سر داشته است و به همین دلیل به مرگ محکوم و حلق آویز شد.

مرد مومیایی جیغ زن

بدن پسر خائن یا همین مرد مومیایی جیغ زن ، در نزدیکی معبد مشهور خاندان سلطنتی در ساحل غربی رود نیل دفن شده است. در حالی که بدن باقی افراد خاندان سلطنتی در کتان سفید پوشانده شده‌اند و با دقت خاصی مومیایی شده‌اند اما بدن مومیایی جیغ‌زننده در پوست گوسفند پیچانده شده است و فرآیند مومیایی کردن او هم بی‌دقتی تمام انجام شده است. در واقع بدن این مومیایی به‌سادگی در نمک ناترون قرار گرفته شده است تا خشک شود و حتی مقداری از آن نیز در دهان او ریخته شده است.

البته فراموش نشود که مرد مومیایی جیغ زن با اسم مرد ناشناس در سال 1886 کشف  و در حال حاضر برای اولین بار در موزه قاهره مصر به نمایش گذاشته شده و دانشمندان در ابتدا گمان می‌کردند که این مرد مرموز مسموم شده است ولی آنالیزهای بعدی حاکی از آن بود که هیچ نشانی از مسمومیت در بدن این مومیایی دیده نشده اما نشانه‌های اطراف گردن مومیایی جیغ‌زننده نشان می‌دهد که به احتمال زیاد این فرد حلق‌ آویز شده است.

برای تایید کشته شدن مرد مومیایی جیغ زن در متون باستانی مصر آمده است که شاهزاده پنتاور پسر فرعون، و ملکه «تیه»، همسر دوم فرعون، نقشه قتل فرعون رامسس سوم را برنامه‌ریزی کرده بودند و در این میان نیز دانشمندان با استخراج DNA از استخوان مرد مومیایی جیغ زن و رامسس سوم و انجام آزمایش روی آنها تائید کردند که مومیایی جیغ‌زننده پسر رامسس سوم بوده است.

جالب ایت بدانید که مرگ رامسس سوم بسیار مخوف بود و هنوز هم جزئیات اسرارآمیز زیادی درباره قتل او وجود دارد. اسکن‌های صورت گرفته روی مومیایی این فرعون نشان می‌دهد که گلوی او بریده شده و انگشت شست پای او نیز کنده شده و در این میان نیز پاپیروس‌های باستانی نشان می‌دهد که خائن دستگیر شده است اما واضح نیست که رامسس سوم بر اثر این اقدام کشته شده است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *