چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۹۳ - ۰۳:۴۳

قلعه مسکونی مهرپادین مهریز که از زیباترین قلعه‌های استان یزد به شمار می‎رود با اعتباری بالغ بر 200 میلیون ریال از سوی میراث…

قلعه مسکونی مهرپادین مهریز که از زیباترین قلعه‌های استان یزد به شمار می‎رود با اعتباری بالغ بر 200 میلیون ریال از سوی میراث فرهنگی استان در حال مرمت است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، محسن ذاکری‏‌نیا، سرپرست معاونت میراث فرهنگی یزد درباره این قلعه تاریخی گفت: این قلعه با پلان مربع، دو حصار و 10 برج دیده‌بانی یکی از زیباترین قلعه‌های استان به شمار می‌‏رود و شاه‎نشین، عام‏نشین، دالا‏نها و فضاهای ارتباطی متعدد، دو حصار دفاعی با چهار برج در گوشه‎ها و خندقی در وسط، از مهمترین بخش‌های قلعه مزبور به شمار می‏‌روند.

وی افزود: سر در ورودی این قلعه با تزئینات زیبای هندسی نقش برجسته روی آن و وجود دو برج دیگر در میانه اضلاع طولی حصار داخلی قلعه، شاکله زیبا و بی نظیری را در میانه دشت بوجود آورده است.

ذاکری‏نیا خاطرنشان کرد: قلعه مهرپادین در قرن هشتم هجری و در میان دشت مهرپادین شهرستان مهریز ساخته شده و به شماره 6143 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

وی از شروع طرح مرمت این بنای با ارزش خبر داد و گفت: با تخصیص اعتباری بالغ بر 200 میلیون ریال، بخشی از فضاهای داخلی قلعه با مشارکت بخش خصوصی در دست مرمت است.

این مقام مسئول، عملیات اجرایی مرمت قلعه مهرپادین را شامل جمع‏‌آوری خاک و آوار حاصل از تخریب سقف و دیوارهای داخلی قلعه و حمل به بیرون بنا، تهیه خشت خام و بازسازی دیوارها و پی‏‌های تخریب شده و همچنین بازسازی مجدد سقف و تویزه فضاهای داخلی قلعه ذکر کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *