پنجشنبه، ۰۱ آبان ۹۳ - ۱۰:۲۸

به گزارش میهن پست – سرپرست اداره حجم سازمان زیباسازی شهر تهران از آغاز مرمت مجسمه «باربر» در منطقه 12 تهران خبر داد…

به گزارش میهن پست – سرپرست اداره حجم سازمان زیباسازی شهر تهران از آغاز مرمت مجسمه «باربر» در منطقه 12 تهران خبر داد و اعلام کرد که شمشال مجسمه «قاله مره» و قلم و انگشت مجسمه «کمال الدین بهزاد» بعد از مرمت بار دیگر شکسته شد.

علیرضا فاضلی سرپرست اداره حجم سازمان زیباسازی شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره روند بازسازی مجسمه های شهر تهران از جمله مجسمه «قاله مره» نوازنده کُرد شمشال نواز و مجسمه کمال الدین بهزاد توضیح داد: این دو مجسمه مرمت شدند اما بار دیگر شمشال، قلم و انگشت این دو اثر ربوده و شکسته شده است.

وی از مرمت مجسمه «باربر» در خیابان ناصرخسرو و منطقه 12 خبر داد و اضافه کرد: مجسمه «باربر» هم دچار شکستگی و هم رنگ پاشی شده بود که هم اکنون در حال مرمت این اثر هستیم.

مجسمه «باربر» اثر منصور آذری است که از جنس فایبرگلاس در ابعاد یک متر و نیم سال 1390 در منطقه 12 تهران نصب شد.

فاضلی با اشاره به مرمت ساختمان موزه «علی اکبر صنعتی» یادآور شد: کار مرمت ساختمان این موزه آغاز شده است و در این مرحله روی تمام مجسمه های این هنرمند به دقت پوشانده شده است و بعد از اتمام کار مرمت ساختمان موزه، مجسمه های داخل موزه نیز مرمت خواهد شد.

سرپرست اداره حجم سازمان زیباسازی شهر تهران درباره چگونگی مرمت مجسمه های علی اکبر صنعتی هم توضیح داد: این مجسمه ها زیر نظر حمید شانس مرمت خواهند شد.

او همچنین در پایان به قالب گیری این مجسمه های گچی اشاره کرد و ادامه داد: این مجسمه ها گچی هستند و تصمیم داریم که کار قالب گیری آنها را هم انجام دهیم که اگر به مرور زمان اتفاقی برای اصل این آثار رخ داد، قالب این آثار را داشته باشیم تا بتوانیم آنها را بازتولید کنیم.
IMG13004709
کار تخریب مجسمه ها و آثار هنری شهر، به امری معمول بدل شده است و هر از گاهی شاهد از بین رفتن، شکستن و آسیب رساندن به این آثار هستیم، به همین دلیل روند مرمت این آثار نیز از جمله فعالیت های همیشگی سازمان زیباسازی شهر تهران است که به این آثار رسیدگی می کند.

موزه علی اکبر صنعتی در میدان امام خمینی، نیز مدتهاست به دلیل فرسودگی ساختمان موزه تعطیل بوده است و لزوم بازسازی ساختمان موزه و مجسمه های گچی این هنرمند فقید تا مدتها از سوی خانواده وی پیگیری شد، سرانجام  سازمان زیباسازی شهر تهران برای بازسازی ساختمان این موزه و مجسمه های علی اکبر صنعتی با سازمان هلال احمر که این موزه را در اختیار دارد، به توافق رسیده و کار بازسازی ساختمان موزه به تازگی آغاز شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *