چهارشنبه، ۱۲ شهریور ۹۳ - ۱۱:۵۹

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد گفت: تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه یزد به منظور ایجاد مرکز تحقیقات انرژی خورشیدی و انرژی‏‌های تجدیدپذیر منعقد شده و…

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد گفت: تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه یزد به منظور ایجاد مرکز تحقیقات انرژی خورشیدی و انرژی‏‌های تجدیدپذیر منعقد شده و در این مورد در حال پیگیری ایجاد این مرکز هستیم.

محمدحسین صباغ‌زادگان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، درباره بهره‎گیری استان از انرژی خورشیدی در تولید برق، اظهار کرد: تاکنون چند واحد تولید انرژی خورشیدی در استان راه‎اندازی شده است که از آن جمله می‎توان به سلول‎های فوقوسل خورشیدی برق منطقه‎ای به ظرفیت 161 کیلووات و نیز سلول‏های فتوسل خورشیدی شرکت توزیع برق استان به ظرفیت 137کیلووات اشاره کرد.

وی افزود: صنعت برق استان این ادعا را دارد که یکی از پایدارترین شبکه‌های برق کشور را در اختیار دارد و با وجود مصرف زیاد انرژی در تابستان گرم سال‎جاری که همزمان با ماه مبارک رمضان نیز بود، توانست برق مورد نیاز مردم استان را بدون کوچکترین مشکلی تامین کند.پیک مصرف استان در سال گذشته 1074 مگاوات بوده که این رقم در تابستان سال جاری با حدود 9.8 درصد افزایش به 1180 مگاوات رسید.

صباغ‌زادگان از در حال ساخت بودن 2 نیروگاه سیکل ترکیبی توسط بخش خصوصی به ظرفیت جمعاً 1000 مگاوات خبر داد و خاطرنشان کرد: قدرت نصب‌ شده نیروگاهی در استان یزد تا ابتدای سال جاری 1620 مگاوات بوده است. با راه‎اندازی یک باب نیروگاه بخش خصوصی در اردکان به قدرت 160 مگاوات در تیرماه امسال، قدرت نیروگاهی استان به 1780 مگاوات در سال جاری افزایش یافت.

وی با اشاره به فعالیت کنونی چهار نیروگاه‌ بزرگ در استان، این نیروگاه‎ها را شامل نیروگاه سیکل ترکیبی یزد به ظرفیت 1000 مگاوات و نیروگاه سیکل ترکیبی شیرکوه(BOO) با ظرفیت 500 مگاوات، نیروگاه زنبق با ظرفیت 100 مگاوات و نیروگاه سرو اردکان (BOO) به ظرفیت 160مگاوات برشمرد و گفت: به جز نیروگاه سیکل ترکیبی یزد، مابقی این نیروگاه‎ها متعلق به بخش خصوصی است.

این مسئول از در حال ساخت بودن دو باب نیروگاه جدید در استان خبر داد و گفت: دو نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت هر کدام 500 مگاوات در شهرستان‎های اردکان و صدوق در حال ساخت است که با تکمیل این دو نیروگاه، ظرفیت نیروگاهی استان به 2780 مگاوات افزایش خواهد یافت.

مدیر عامل برق منطقه‎ای یزد از افتتاح دو طرح برق منطقه‎ای در هفته دولت خبر داد و تصریح کرد: این طرح‎ها شامل پست 400 کیلووات سرو اردکان به همت بخش خصوصی و ایجاد خط 400 کیلووات تغذیه‌کننده‌ی پست سرو اردکان توسط برق منطقه‌ای به طول حدود 16 کیلومتر بوده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *