دوشنبه، ۰۲ تیر ۹۳ - ۰۳:۲۰

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام محمدعلی شمالی، رئیس مرکز مطالعات اسلامی بین‌المللی مرکز مدیریت حوزه‌ي علمیه‌ قم و نماینده‌ مقام معظم رهبری در…

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام محمدعلی شمالی، رئیس مرکز مطالعات اسلامی بین‌المللی مرکز مدیریت حوزه‌ي علمیه‌ قم و نماینده‌ مقام معظم رهبری در مرکز اسلامی لندن، به دعوت رئیس دانشگاه کامپالا یونیورسیتی در اوگاندا حضور يافت و تفاهمنامه‌ همکاری علمی و دانشگاهی بين مركز تحت مديريت خود با اين دانشگاه را امضا كرد.

در اين ديدار كه با هماهنگی رایزنی فرهنگی ایران در اوگاندا برگزار شد، علاوه بر رؤسای دو مرکز، معاونان دانشگاه کامپالا یونیورسیتی و اکبر توحیدلو، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا حضور داشتند.

پروفسور بدرو کاتریگا، رئیس دانشگاه کامپالا یونیورسیتی در این دیدار گفت: توسعه‌ي روابط علمی و دانشگاهی بین دانشگاه‌های جمهوری اوگاندا و جمهوری اسلامی ایران، یکی از اهداف ماست و به همين دليل به دنبال توسعه‌ي همکاری‌های علمی و دانشگاهی با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی جمهوری اسلامی ایران هستیم.

وی افزود: دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی جمهوری اسلامی ایران از سطح بسيار بالایی در امور علمی و تحقیقاتی برخوردارند و ما به دنبال استفاده از پتانسیل‌های علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی ایران هستیم.

بدرو کاتریگا در ادامه‌ سخنان خود، انعقاد این تفاهمنامه را یک تحول تاریخی برای دانشگاه کامپالا یونیورسیتی دانست و گفت: این تفاهمنامه نخستین تفاهمنامه‌ یک مرکز مطالعاتی جمهوری اسلامی ایران و یک دانشگاه اوگاندایی است و ما باید از فرصت به وجود آمده نهایت استفاده علمی را ببريم.

رئیس دانشگاه کامپالا یونیورسیتی همچنین از تلاش‌های اكبر توحيدلو، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا تشکر و سپاس ويژه‌ي خود از اینکه وي زمینه‌ انعقاد چنین تفاهم‌نامه‌ای برای طرفین فراهم كرده است را بيان كرد.

در ادامه نيز حجت‌الاسلام شمالي اظهار كرد: ما از این فرصت به وجود آمده نهایت استفاده را برده و روابط علمی و دانشگاهی بین دانشگاه کامپالا یونیورسیتی و مرکز مطالعات اسلامی را توسعه خواهیم دهیم.
وی افزود: ما سعی بر آن داریم که در اولین فرصت ممکن، به مفاد این تفاهمنامه عمل و آنها را اجرایی كنيم.

وی در ادامه‌ سخنان خود اعلام آمادگی كرد تا با هماهنگی و همکاری دانشگاه کامپالا یونیورسیتی و رایزنی فرهنگی جمهوري اسلامي ايران در اوگاندا نسبت به تأسیس مرکز مطالعات اسلامی در دانشگاه كامپالا يونيورسيتي اقدام و یکی از اساتید مؤسسه‌ مطالعات اسلامی قم، برای تدریس دروس اسلامی به این دانشگاه اعزام شود.

همچنين اكبر توحیدلو، رایزن فرهنگی ايران در اوگاندا در این دیدار گفت: این تفاهمنامه، نخستین تفاهمنامه بین یک مرکز ایرانی و یک دانشگاه اوگاندایی است و من امید دارم که اولین تفاهمنامه دارای خیر و برکت برای آغاز و توسعه‌ي همکاری‌های علمی و دانشگاهی بین دو کشور خواهد شد.

وی در ادامه سخنانش گفت: علاوه بر تأسیس مرکز مطالعات اسلامی، تأسیس اتاق ایران نیز بايد در دستور کار قرار گیرد و ما آمادگی داریم که منابع علمی برای تجهیز اتاق ایران را تأمین كنیم. رایزنی فرهنگی ايران در اوگاندا آمادگی دارد که بخشی از تحقیقات علمی خود را به مرکز مطالعات اسلامی بسپارد و زمینه‌ي فعالیت مرکز مطالعات اسلامی را فراهم آورد.

بر اساس اخبار ارسالي از اوگاندا، مبادله‌ اساتید و اعضای هیأت علمی، مبادله‌ دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی، تأسیس کرسی اسلام‌شناسی در دانشگاه کامپالا یونیورسیتی، تأسيس اتاق ایران در دانشگاه کامپالا یونیورسیتی، برگزاري دوره‌های کوتاه‌ مدت آموزشی برای اساتید، اعضای هیأت علمی و دانشجویان، اعطای فرصت‌های مطالعاتی برای تحقیق درباره‌ي ایران برای اساتید، اعضای هیأت علمی و دانشجویان و همچنين حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی با موضوع ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی برخي از موضوع‌هايی بود که در این دیدار مورد مذاکره قرار گرفت و بر اجراي آنها توافق شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.