دوشنبه، ۰۵ آبان ۹۳ - ۰۷:۲۰

مسئول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان شرقی گفت: به دنبال استفاده از ذغال برای گرم‌کردن چادری داخل یک باغ…

مسئول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان شرقی گفت: به دنبال استفاده از ذغال برای گرم‌کردن چادری داخل یک باغ در ملکان، مادر 42 ساله بر اثر نشت مونوکسیدکربن جان باخت.

حبیب حسینقلی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه آذربایجان‌شرقی گفت: این حادثه در ساعت 4 بامداد امروز پنجم آبان توسط این جوان به اتاق فرمان 115 استان گزارش شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این مادر و فرزند برای گرم‌کردن فضای چادر از ذغال استفاده کرده بودند، به دنبال بروز علائم مسمومیت، جوان خود را از چادر به بیرون کشیده بود اما مادر داخل چادر مانده بود.

حسینقلی‌زاده گفت: بعد از چند ساعت که این جوان در فضای آزاد قرار گرفته بود، تمرکز و توان خود را کسب کرده و با اورژانس تماس گرفته بود.

مسئول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان یادآور شد: با اعزام تکنیسین‌های پایگاه اورژانس ملکان، متاسفانه چون مدت زمان زیادی از نشت مونوکسیدکربن در فضای داخل چادر می‌گذشت، گاز متصاعد شده از سوخت ناقص ذغال این مادر 42 ساله را از پا درآورده بود.

وی گفت: علایم مسمومیت با منوکسیدکربن ممکن است به دلیل عدم امکان شناسایی این گاز در محیط با آنفلوآنزا اشتباه گرفته شود. بنابراین اگر در محیطی بسته همه افراد علایمی شبیه آنفلوآنزا را نشان می‌دهند باید خطر مسمومیت با گاز CO جدی گرفته شده و به منظور تهویه هوا و اکسیژ‌ن‌رسانی درها باز شود.

مسئول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان با تاکید بر تماس سریع با اورژانس 115 و نیروهای امدادی 125 در موارد مشکوک به مسمومیت با منوکسیدکربن ادامه‌داد: هر کسی که در فضای بسته قرار دارد، حتی افرادی که ظاهرا علایمی ندارند، باید از فضای آلوده خارج شده و در فضای باز قرار گیرند. یقه پیراهن و لباس‌های تنگ افراد مسموم نیز لازم است باز شده و از ازدحام و شلوغی در اطراف این افراد خودداری شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *