یکشنبه، ۲۷ مهر ۹۳ - ۱۱:۲۶

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: در پدیده‌ای نادر یک رأس بره مرال ایرانی بر اثر مارگزیدگی در پناهگاه…

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: در پدیده‌ای نادر یک رأس بره مرال ایرانی بر اثر مارگزیدگی در پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا تلف شد.

شهروز قلی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، خاطرنشان کرد: تابستان امسال، یکی از مرال‌های آبستن پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا وضع حمل کرد که پس از رهاسازی بره در محوطه قرنطینه پناهگاه، متأسفانه دچار مارگزیدگی و پس از چند ساعت تلف شد.

وی درخصوص جزئیات این حادثه تلخ و چگونگی ورود مارهای سمی به محوطه پناهگاه توضیح داد: گرمای طاقت فرسای تابستان امسال و کاهش شدید بارندگی سبب شد تا علاوه بر آتش سوزی‌های مداوم در محوطه پناهگاه، شاهد رخنه مارهای سمی بومی مناطق کوهستانی به مناطق مرطوب پایین دست و جلگه‌ای باشیم.

قلی نژاد اضافه کرد: این رأس بره مرال از ناحیه پوزه مورد مارگزیدگی قرار گرفت که تلاش‌های دامپزشکان برای بهبودی وضعیت جسمانی این بره موثر واقع نشد.

وی، نوع مار مذکور را از نوع «جعفری»، اعلام و تصریح کرد: مار جعفری گونه‌ای از افعی‌های زهردار هستند که از نظر اندازه نسبتا کوچک هستند و اندازه بزرگسالان آن از 98 سانتی متر فراتر نمی‌رود.

به گزارش ایسنا، پناهگاه حیات وحش «لوندویل» با مساحت 1047 هکتار در جنوب شهر مرزی بندر آستارا واقع شده و از چند بخش جنگلی، جلگه‌ای، تالابی و ساحلی در نوار دریای خزر تشکیل شده است.

این پناهگاه در تاریخ 1352 به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده کشور شناخته شد و در تاریخ 21 مرداد 1354 براساس مصوبه 63 شورای عالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست کشور پیوست. از محوطه 200 هکتاری فنس کشی شده این پناهگاه، بالغ بر 60 هکتار به شکل محصور برای نگهداری 11 رأس مرال و 6 رأس گوزن زرد ایرانی اختصاص یافته است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *