یکشنبه، ۰۹ شهریور ۹۳ - ۰۱:۵۵

سلامت نیوز: در این مدت استان‌های خوزستان با ۶۲، مازندران با ۳۲ و گیلان با ۲۲ فوتی به ترتیب بیشترین آمار مرگ ناشی…

سلامت نیوز: در این مدت استان‌های خوزستان با ۶۲، مازندران با ۳۲ و گیلان با ۲۲ فوتی به ترتیب بیشترین آمار مرگ ناشی از غرق شدگی را به خود اختصاص داده‌اند.

در چهار ماهه نخست سال جاری آمار تلفات ناشی از غرق شدگی در كشور 25.5 درصد كاهش یافت به نحوی كه این آمار از 423 فوتی در مدت مشابه سال قبل به 315 فوتی در چهار ماهه امسال رسید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اداره كل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشكی قانونی كشور، در چهار ماهه اول امسال 273 مرد و 42 زن بر اثر غرق شدگی جان خود را از دست دادند، این در حالی است كه آمار مردان فوت شده بر اثر غرق شدگی در مدت مشابه سال قبل 361 نفر و تعداد زنان 62 نفر بوده است.

در این مدت استان های خوزستان با 62، مازندران با 32 و گیلان با 22 فوتی به ترتیب بیشترین آمار مرگ ناشی از غرق شدگی را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین از كل موارد غرق‌شدگی در چهار ماهه ابتدایی امسال 43 نفر در دریا، 100 نفر در رودخانه، 33 نفر در دریاچه مصنوعی و سد، هشت نفر در دریاچه های طبیعی، 51 نفر در استخر، 33 نفر در كانال، هشت نفر در چاه و 39 نفر در سایر مكان‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

بیشترین موارد غرق‌شدگی در تابستان

در چهار ماهه نخست امسال بیشترین آمار غرق شدگی با 111 مورد در تیر ماه به ثبت رسیده است. البته مرگ بر اثر غرق شدگی در تیر ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل كه آمار متوفیات 164 نفر بود، كاهش 32.6 درصدی داشته است.

بر اساس آمارهای موجود بیشترین موارد غرق‌شدگی در تابستان هر سال اتفاق می افتد به نحوی كه در سال گذشته از یكهزار و 63 فوتی ناشی از غرق‌شدگی، 540 نفر تنها در فصل تابستان جان باختند، با این حال امیدواریم روند كاهش آمار مرگ بر اثر غرق‌شدگی كه در تیر ماه اتفاق افتاد در ماه‌های مرداد و شهریور نیز ادامه یابد تا در تابستان امسال با كاهش موارد مرگ بر اثر غرق‌شدگی مواجه باشیم.

توصیه هایی برای پیشگیری از غرق‌شدگی

از آنجا كه بر اساس آمار های موجود تعداد قابل توجهی از موارد غرق‌شدگی در رودخانه ها و آب‌های كم عمق اتفاق می افتد در ادامه توصیه هایی برای پیشگیری از غرق‌شدگی در رودخانه ها مطرح می شود:

▪ آشنایی با فنون اولیه شنا،آشنایی با محدودیت ها و رعایت آن‌ها از ابتدایی ترین الزامات قبل از شنا است.

▪ اطلاع از وضعیت عمق آب قبل از تصمیم به شیرجه زدن و حتی قبل از ورود به آب ضروری است. چرا که شیرجه در آب های کم عمق خطر ضربه به سر و نیز شکستگی گردن را به دنبال دارد.هم چنین ورود به آب‌های عمیق برای مبتدیان، خطر غرق شدگی را افزایش می دهد.

▪ بررسی دمای آب نیز ضروری است، به عنوان مثال اگر مدت زیادی در آفتاب مانده اید، از وارد شدن ناگهانی به آب سرد خودداری کنید، علت این توصیه پیشگیری از شوک دمایی است.

▪ به تدریج وارد آب شوید یا ابتدا گردنتان، بعد شکم و قفسه سینه را خیس کنید.

▪ به هیچ وجه تنها و در محیط هایی که نجات غریق وجود ندارد، شنا نکنید.

▪ در آب و موقع شنا شوخی های خطرناک نکنید.

▪ پس از مصرف داروهایی که موجب خواب آلودگی یا شل شدن عضلات می شوند، شنا نکنید.

▪ به هیچ وجه تشت های آب و لگن ها و یا حوضچه های کوچک آب را در جایی که کودک خردسال وجود دارد، بدون توجه رها نکنید.

▪ در حمام و حین استفاده از وان مراقب کودکان و سالمندان باشید.

▪ توانایی خود را در شناکردن بیش از حد در نظر نگیرید. یک سوم قربانی های غرق شدگی با فن شنا به طور کامل آشنا بوده اند.

▪ در صورت مواجه با یک غریق، اگر با فن نجات غریق آشنا نیستید، سعی کنید فقط با استفاده از چوب یا طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به وی کمک کنید.

▪ برای نجات یک غریق اول امنیت خود را در نظر بگیرید. از پشت به غریق نزدیک شوید و از او بخواهید تقلا نکند.

▪ پس از رساندن غریق به ساحل، سریع با اورژانس تماس بگیرید.

▪ مراقب شکستگی های گردن باشید. (در بسیاری از موارد شیرجه زدن در آب‌های كم عمق به دلیل شكستگی گردن مرگ فرد را به دنبال دارد)

▪ بسیاری از رودخانه ها با وجود ظاهری آرام بسیار خطرناك و عمیق هستند به نحوی كه فرد بعد از چند قدم جلو رفتن در رودخانه متوجه عمق زیاد آن شده و گرفتار گردآب می شود، بنابراین توصیه می كنیم بدون اطلاع از وضعیت رودخانه هرگز برای شنا در آن اقدام نكنید. در چهار ماه نخست سال 1393، بیشترین غرق شدگی در رودخانه های كشور اتفاق افتاده و بعد دریا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *