شنبه، ۱۰ آبان ۹۳ - ۰۲:۰۰

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم‌پزشکی مازندران گفت: 236 مازندرانی پارسال با مصرف قرص برنج جان باختند. محمد آزادبخت در گفت‌وگو با خبرگزاری…

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم‌پزشکی مازندران گفت: 236 مازندرانی پارسال با مصرف قرص برنج جان باختند.

محمد آزادبخت در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه مازندران، با اشاره به اینکه پارسال 236 مازندرانی با مصرف قرص برنج جان باختند گفت: به لحاظ اهمیت مسمومیت دارویی مجموعه بازرسان دارو در تحقیقات و بازدیدهایی که داشتند انواع قرص‌های برنج را شناسایی و مورد آزمایش قرار دادند.

وجود 6 نوع قرص مرگ‌آور برنج در کشور

وی افزود: حدود شش نوع قرص برنج متفاوت در بازار کشور وجود داشت که قرص‌هایی که دارای فسفیدآلومنیم باشند مرگ‌آوری آنها حتمی است چرا که این قرص به محض آن که به آب بخورد گازی مرگ‌آوری منتشر می‌کند و دوز مرگ‌آوری‌اش 150 میلیگرم است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم‌پزشکی مازندران تصریح‌کرد: زمان مرگ مصرف قرص برنج آن به یک و دو ساعت نمی‌کشد و علت مرگ ایجاد بیماری گوارشی و قلبی است.

وی افزود: اگر شخصی قرص برنج مصرف کند هر چه تحرکش کمتر باشد بهتر است و اولین اقدام برای نجات مصرف کننده این قرص، بیرون آوردن محتوای معده است که در بیمارستان‌ها با خوراندن پرمنگنات پتاسیم و ذغال فعال که قدرت جذب آن بالا است سعی می‌کنند، نهایت تلاش را برای نجات بیمار داشته باشند.

آزادبخت اظهارکرد: ما برای دفع سموم سرفصلی داریم که حشرات یکی از قویترین عامل فاسدکننده محصول است و مقرر است تا یکسال دیگر بعنوان جایگزین نمونه‌هایی را معرفی کنیم.

خرید، فروش و توزیع قرص برنج غیرمجاز است

وی با تاکید به اینکه خرید فروش و توزیع قرص برنج غیرمجاز است، افزود: در سه ماهه اخیر با بازرسی‌های انجام شده قرص برنج در داروخانه و عطاری‌ها به فروش نمی‌رسد اما همچنان در سم‌فروشی‌ها وجود دارد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم‌پزشکی مازندران با بیان اینکه سم‌فروشی‌ها باید سم مجاز را برای کاربری مجاز بفروشند،عنوان کرد: برای ساماندهی سموم مصوبه‌ای با حضور مسئولان صنعت معدن تجارت استان انجام شد که طی آن بر توزیع سم توسط یک مجری مشخص انجام شود و از خرید و فروش سم جلوگیری شود.

ضرورت آموزش‌های لازم برای جلوگیری از مرگ خاموش

وی با اشاره به اینکه سازمان بهداشت جهانی یک روز را روز مرگ خاموش نامگذاری کرده است، ادامه داد: روز شنبه روز سموم ناشی از منوکسیدکربن از بخاری‌های گازی است که به خاطر عدم تهویه و نصب نادرست وسیله گرمادهنده و … بوجود می‌آید و باید آموزش‌های لازم برای جلوگیری از این مرگ خاموش انجام شود.

آزادبخت با اظهار گله‌مندی از کمبود پرسنل در کنترل غذا و دارو کشور و استان اظهارکرد: ما در تمام دنیا سازمان غذا و دارو داریم تعداد کارکنان سازمان غذا و دارو عربستان در ستاد 2000 نفر است در ستاد وزارت بهداشت 350 و این رقم در دانشگاه‌های کشور 50 نفر است.

وی با اشاره به مسمومیت با سوءمصرف مواد ادامه داد: برخی از مواد با یک دور مصرف عادت می‌دهند و خطرات عادت روانی مصرف موادی همچون کوکائین، حشیش، ماری جوانا، اکس، اکستازی از خطرات عادت جسمی موادی مثل تریاک و…خطرناک‌تر است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *