یکشنبه، ۲۳ آبان ۹۵ - ۰۸:۳۷
مریخ نشین Beagle ۲

خبرهایی تازه از مریخ نشین Beagle ۲ پس از ۱۳ سال فرود ناموفق در حالی این روزها رسانه ای شده است که این…

خبرهایی تازه از مریخ نشین Beagle ۲ پس از ۱۳ سال فرود ناموفق در حالی این روزها رسانه ای شده است که این مریخ نورد حالا مشخص شده که در سطح این سیاره به چه سرنوشتی دچار شده است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

مریخ نشین Beagle ۲ در سال ۲۰۰۳ همراه با مدارگرد Mars Express آژانس فضانوردی اروپا (اسا) راهی فضا شد اما هیچ کس فکر نمی کرد به یکی از رازهای عجیب تاریخ اکتشافات فضایی تبدیل شود.

مریخ نشین Beagle ۲ یا همان مریخ نشین بریتانیا در پی ماموریت اکتشافی آن هم ۱۳ سال پیش به سمت مریخ روانه شد که فرود آن به کلی از دسترس خارج شد  اما حالا دانشمندان دانشگاه های بریتانیا مطالعه ای انجام داده اند که نشان می دهد چه اتفاقی برای این مریخ نشین روی داده است و در این خصوص گفته اند که برای روشن شدن سرنوشت این مریخ نورد آن ها از پیشرفته ترین روش تصویربرداری مبتنی بر مدل سازی سه بعدی برای حل معمای سرنوشت مریخ نشین Beagle ۲ استفاده کرده اند.

به گفته آن ها این کاوشگر بدون سرنشین در سطح مریخ سقوط نکرده است اما پس از فرود موفقیت آمیز در این سیاره و آغاز فعالیتهایش به دلیل تاشدن آنتن نتوانسته به سرویس دهی از پیش برنامه ریزی شده ادامه دهد.

این مریخ نشین که توسط دانشمندانی در بریتانیا طراحی و ساخته شده بود نخستین مأموریت بین سیاره ای این کشور به حساب می آمد که در سوم ژوئن سال ۲۰۰۳ راهی فضا شد.

این کاوشگر تنها ۶ روز پیش از فرود آمدن در سطح مریخ از مدارگرد Mars Express جدا شد و درحالی که دانشمندان تلاش می کردند با آن ارتباط برقرار کنند به دلیل نقص در عملکرد آنتن کاوشگر برای همیشه به فراموشی سپرده شد.

[highlight]منبع[/highlight] : newatlas

2 دیدگاه برای “خبرهایی تازه از مریخ نشین Beagle ۲ پس از ۱۳ سال فرود ناموفق + عکس”

  1. هموطن گفت:

    علت تا شدن انتنش چی میتونه بوده باشه

  2. بهادر گفت:

    چه خبر جالبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.