دوشنبه، ۳۰ بهمن ۹۶ - ۰۸:۱۲
مزرعه خورشیدی شناور

مزرعه خورشیدی شناور سال ها است که توسط ژاپنی ها و البته در یک دریاچه کوچک ساخته و به بهره برداری رسیده است…

مزرعه خورشیدی شناور سال ها است که توسط ژاپنی ها و البته در یک دریاچه کوچک ساخته و به بهره برداری رسیده است اما دولت هلند قصد دارد که نخستین مزرعه خورشیدی شناور جهان در وسط دریا را بسازد.

بزرگترین مزرعه خورشیدی شناور جهان تا به امروز توسط یک شرکت ژاپنی ساخت شده  این مزرعه که این مزرعه خورشیدی شناور وسعتی میانگین هشت زمین فوتبال را دارد.

اگر چه بزرگترین مزرعه خورشیدی جهان در کشور استرالیا ساخته شده است اما به نظر می‌رسد هلند یک بار دیگر قصد نشان دادن تعهد جدی خود را برای یافتن راه‌ حل‌های انرژی پایدار دارد ؛ برنامه ساخت نخستین مزرعه خورشیدی شناور جهان در میان دریا را که البته در نوع خودش نیز اولین است، در دستور کار قرار داده است.

مزرعه خورشیدی شناور

توضیح بیشتر این که این مزرعه خورشیدی شناور که Solar-at-Sea نام گرفته است ، توسط یک شرکت هلندی بنام «اقیانوس انرژی» که سیستم‌ های شناور را برای تولید انرژی پاک تولید می‌کند، در حال اجرا است.

آلارد ون‌هوکن، بنیانگذار و مدیرعامل این شرکت، در مورد این پروژه تاریخی گفت: «آنچه که ما در این پروژه انجام خواهیم داد قبلا انجام نشده است و استثنائی است. مزارع خورشیدی در حال حاضر در آب‌های نزدیک ساحل و در دریاچه‌ها مستقر شده‌اند اما تاکنون پروژه‌ای در وسط دریا هرگز انجام نشده است زیرا این کار بسیار سخت است».

وی افزود: «بادهای شدید و مخرب و موج‌ها، نیروهایی هستند که باعث می‌شوند دیگران از انجام این کار منصرف شوند. اما ما با داشتن شرکای با صلاحیت و تکیه بر تخصص صنعت دریایی هلند، متقاعد شده‌ایم که موفق خواهیم بود».

این پروژه 1/48 میلیون دلار از طرف وزارت امور اقتصادی و امور آب و هوای هلند برای سه سال آینده دریافت می‌کند. این پروژه با همکاری موسسات تحقیقاتی، دانشگاه‌ها، شرکت‌های انرژی و سازمان‌های مختلف دولتی انجام می‌شود.

مزرعه خورشیدی شناور

ابتدا یک مزرعه با مساحت 30 متر مربع به صورت آزمایشی نصب خواهد شد تا در صورت موفقیت‌آمیز بودن، مزرعه نهایی که 2500 متر مربع مساحت خواهد داشت را تا سال 2021 مستقر کنند.

ون‌ هوکن می گوید احداث این پروژه راه را برای توسعه و نصب چندین مزرعه بزرگ خورشیدی شناور هموار خواهد کرد و البته به اعتقاد وی، مزرعه خورشیدی شناور راهی برای تمام دنیا خواهد بود، چرا که بسیاری از جمعیت زمین در مناطق ساحلی زندگی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *