سه شنبه، ۱۰ تیر ۹۳ - ۰۵:۱۴

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سهل آبادی روز سه شنبه در آیین بزرگداشت روز صنعت و معدن که با حضور رییس جمهوری برگزار…

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سهل آبادی روز سه شنبه در آیین بزرگداشت روز صنعت و معدن که با حضور رییس جمهوری برگزار شد تصریح کرد: مساله کمبود نقدینگی و فقدان حمایت مالی سیستم بانکی از بخش صنعت امکان پویایی این بخش و هماهنگی با تحولات اقتصادی را از حوزه های صنعت و معدن گرفته است.

وی با بیان این که سهم اشتغال صنعت از اقتصاد بیش از 30 درصد است اظهار داشت: سهم بدهی بخش صنعت به بانک ها حدود 15 درصد است که باید دولت برای حل بدهی های معوق بانکی اقدام جدی بکند.

به گفته وی، چنانچه دولت در مورد بخشودگی جرایم بانکی واحدهای تولیدی اقدام عاجلی کند خیزش مهمی برای توسعه صنعت انجام داده است.

رییس خانه صنعت و معدن ایران چالش های بخش صنعت کشور را عمیق و انباشته شده دانست و اظهار داشت: این مشکلات به تازگی رخ نداده است که به سادگی قابل حل باشد گستردگی این مشکلات در حدی است که از توانایی قوه مجریه به تنهایی خارج است، ضمن این که حل این مشکلات نیازمند عزم کلی قوای سه گانه حکومت است.

سهل آبادی اضافه کرد: با توجه به مشکلات ساختاری و نهادی موجود هرگونه اقدام شتابزده برای ایجاد اشتغال به تورم دامن خواهد زد که بهتر است به جای اختصاص هرگونه منابع مالی برای ایجاد اشتغال برای رهایی بدهی بنگاه های تولیدی اقدام شود.

این فعال حوزه اقتصاد و صنعت کشور تصریح کرد: باید میزان بخشودگی بدهی بنگاه ها با توانایی ایجاد اشتغال آن بنگاه ها پیوند زده شود، به گونه ای که به میزان توانایی آنها در ایجاد اشتغال از بخشودگی برخوردار شوند.

وی اضافه کرد: از نظر فعالان صنعتی اهمیت خروج از رکود کمتر از مهار تورم نیست، اما نباید فراموش کرد که مشکل رکود تورمی یک کشور باید به طور یکپارچه حل شود.

وی با بیان این که تمرکز شدید دولت بر کاهش تورم رکود را تعمیق کرده است اظهار داشت: کاهش شدید اعتباردهی نظام بانکی، افزایش 25 درصدی دستمزد، افزایش 35 درصدی مالیات بر ارزش افزوده، افزایش 10 درصدی نرخ ارز و افزایش نرخ سود وام های صنعتی از جمله محورهای سیاست های انقباضی دولت هستند که رکود را افزایش می دهد.

وی ادامه داد: ما نگران آن هستیم که دولت به کاهش تورم دل ببندد و به ویرانه های ناشی از رکود بی توجه باشد.

سهل آبادی سپس خطاب به رییس جمهوری گفت: خانه صنعت و معدن ایران در کنار شما محکم ایستاده و ایمان دارد از گردنه سخت کنونی به سلامت خواهیم گذشت، چرا که ما به دولت شما اطمینان و ایمان داریم.

اقتصام(3)**1574**9132**1594

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.