دوشنبه، ۱۲ آبان ۹۳ - ۰۴:۱۵

به گزارش خبرگزاری مهر، يحيي رحمتي افزود: اداره كل ميراث فرهنگي استان حفظ اصالت توليدات هنرهاي سنتي  در حوزه محرم و آيين هاي…

به گزارش خبرگزاری مهر، يحيي رحمتي افزود: اداره كل ميراث فرهنگي استان حفظ اصالت توليدات هنرهاي سنتي  در حوزه محرم و آيين هاي عاشورايي  را به جد مورد توجه قرار داده و با برگزاري و مشاركت در جشنواره هاي مختلف درصدد تحقق اين رويكرد است. 

وي خاطر نشان كرد: اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان به سه عكس و فيلم آفرين واره محرم  زنجان  كه با موضوعات” محرم و ميراث معنوي”،”آيين هاي عاشورايي و هنرهاي سنتي” و “گردشگري سنتي”  توليد شده باشند جوايز نفيسي اهدا خواهد كرد. 

رحمتي يادآور شد: علاوه بر جوايز مذكور كه به منظور ثبت آيين ها در حافظه تاريخي ،حفاظت از آيين هاي ميراث معنوي و كمك به توسعه گردشگري مذهبي به برترين هاي آفرين واره اهدا مي شود به تمامي منتخبين اين آفرينواره صنايع دستي زنجان اهدا خواهد شد.

با فرا رسیدن ایام محرم، زنجان میزبان ده‌ها عکاس و فیلمساز از نقاط مختلف کشور و برخی از کشورهای جهان در قالب برگزاری نخستین آفرین‌واره محرم در زنجان شده است از شنبه شب  با برگزاري ورکشاپ پذيرش عكاسان و فيلمسازان آفرين واره آغاز شد تا  شرکت‌کنندگان با آداب و رسوم زنجانی‌ها در ماه محرم و برنامه‌های ویژه عزاداری در هشتم و یازدهم محرم آشنا شوند.

در حال حاضر 200 عکاس از زنجان و استان‌های مختلف کشور برای ثبت لحظات به یاد ماندنی شور و شعور حسینی مردم زنجان میهمان پایتخت شور و شعور حسینی هستند.

گروه‌های مختلف عکاسی از شهرهای مختلف به زنجان آمده‌اند و از امروز  کار خود را برای شرکت در نخستین آفرین‌واره محرم با عنوان «آیین آینه» در بخش‌های فیلم، فیلمنامه و عکس در زنجان آغاز می‌کنند. 

قرار است گروه‌های عکاسی فردا مراسم هشتم محرم زنجان را ثبت کرده و بعد از آن در مراسم تعزیه ارمغانخانه حضور يابند.

هنرمندان عرصه عکس و فیلم به زنجان سفر کرده‌اند تا یوم‌العباس زنجانی‌ها را از نزدیک در برابر چشم جهانیان به قاب تصویر بکشند و در مدت 10 تا 14 آبان ماه با تولید محتوا در راستای ترویج و اشاعه فرهنگ حسینی گام بردارند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *