جمعه، ۰۲ آبان ۹۳ - ۰۱:۴۰

به گزارش خبرنگار مهر، سید سعید جلالی، در همایش  تجلیل از پژوهشگران و برترین های مازندران شناسی در زمینه نشر و تنظیم دانش…

به گزارش خبرنگار مهر، سید سعید جلالی، در همایش  تجلیل از پژوهشگران و برترین های مازندران شناسی در زمینه نشر و تنظیم دانش نامه بزرگ مازندران که شامگاه پنجشنبه در سالن همایش ساختمان شماره 2 استانداری برگزار شد، گفت: توهم توسعه مسئله ای است که دغدغه امروز است، تعریف توسعه یک تعریف عمومی است، و هر کدام از ما یک تعریف متفاوت از توسعه داریم.

وی با بیان اینکه توسعه در داخل نظام مدرنیته جای دارد، گفت: ایرانیان مشکلی با مدرنیزم ندارند، ما جزء اولین ملت ها و اقوامی هستیم که از مدرنیزم استقبال کردیم و آنچه که ما از آن گریزانیم این است که تعریف مدرنیزم را با ملت خاصی رقم بزنیم .

وی در ادامه خاطر نشان کرد: علوم ما نباید برگرفته از علوم غربی باشد، باید داشته های خودمان را پاس بداریم و از آنها به بهترین نحو استفاده کنیم ،این عین مدرنیزم است.

معاون مرکز پژوهش و مطالعات راهبردی کشور ابراز داشت: امروزه یک تفکر غلط شکل گرفته مدرنیزم را متعلق به غرب می داند و سنت را متعلق به شرق هر انچه بوی غرب بدهد مدرنیزم است.

وی تاکید کرد: امروزه گفته می شود مدرنیزه به معنای نو شدن و عقل و عقلانیت است و هر کس بر عقلانیت حکم کند مدرنیته است.

وی در ادامه گفت: حساب سنتها در این جا چه می شود سنت با این تعاریف در مقابل مدرنیزم قرار می گیرد به ظاهر مدرن شدن ما ریشه بسیاری از سنتها را کند.

این مقام مسول ابراز کرد: آنچه ما می گوئیم غرب زدگی و دغدغه درستی نیز هست این است که نباید همه چیز را مطابق غرب بدانیم و این متفاوت از فکر مدرن است که فکر مدرن دیدن ،عقلانیت و نقد کردن را می پذیرد.

وی مبنای توسعه مازندران را زمین برشمرد و افزود:امروز ما بلای جان زمینهای خودمان شده ایم.

جلالی با اشاره به این که نگاه مازندرانیها به طبیعت بد بوده تصریح کرد: جنگلهارا قطع می کنیم ،هر جایی را خراب می کنیم و می گوییم داریم آباد می کنیم.

معاون مرکز پژوهش و مطالعات راهبردی کشور گفت: هر گونه توسعه در مازندران باید با مشارکت مردم صورت گیرد ولی متاسفانه مشارکت مردم و نخبگان دیده نمی شود.

این مقام مسئول بسیاری از مشکلات موجود در کشور و در محیط زیست را به خاطر عدم مشاوره و به کار گیری نخبگان کشوری دانست و گفت: توسعه ای موثر و کارساز است که چندین سال در موردآن تحقیق شده باشد و بعد به اجرا در آید.

جلالی با اشاره به این که پژوهش ما در خدمت توسعه نیست و توسعه جدا از پژوهش به پیش می رود افزود: مشکلات مازندران طبیعت آزاری ، زباله ونبود وحدت  سرزمینی است.

وی با بیان این که آنچه در مازندران نعمت بوده است در حال تبدیل شدن به نقمت است، افزود: این برای استان مصیبت است که باید بنشینیم تحقیق و پژوهش کنیم و از گذشته درس بگیریم.

جلالی با تاکید بر این که نتیجه توسعه خوب آرامش است گفت: بیم جدایی  سرزمین در مازندران را داریم نباید کاری کنیم غرب استان فکر کنند در مازندران باید یک استان دیگر شکل بگیردزمزمه های جدایی باید خاموش شود .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *