یکشنبه، ۰۴ آبان ۹۳ - ۱۱:۰۸

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری گفت: بر اساس گزارش ماموران یگان حفاظت محیط‌زیست استان، مشاهده یک قلاده پلنگ در این استان ثبت…

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری گفت: بر اساس گزارش ماموران یگان حفاظت محیط‌زیست استان، مشاهده یک قلاده پلنگ در این استان ثبت شد.

شهرام احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه چهارمحال و بختیاری، در رابطه با مشاهده یک قلاده پلنگ اظهارکرد: در پی تماس تلفنی واحد حراست پروژه احداث تونل کارون چهار، ماموران یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان اردل در محل حضور یافتند.

وی افزود: عوامل اجرایی این پروژه عمرانی در ساعت 23 یک قلاده پلنگ را در حین شکار یک جوجه‌تیغی مشاهده کرده و موفق شدند از این پلنگ با دوربین تلفن‌همراه خود تصویربرداری کنند.

به گفته احمدی، از آنجایی که پلنگ بسیار مخفی کار است، مشاهده این گربه‌سان در طبیعت خیلی به ندرت اتفاق می‌افتد.

احمدی اظهارکرد: پلنگ ایرانی با نام علمی panthera pardus saxicolor یکی از بزرگترین نژادهای پلنگ در دنیا به شمار می‌رود.

وی اصلی‌ترین تهدید پیش‌روی بقای این حیوان منحصر به فرد را جداشدن از زیستگاه‌ها و قطع ارتباط ژنتیکی گروه‌های مختلف آن به وسیله عوامل انسانی عنوان کرد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان ابراز امیدواری کرد که با توجه به حساسیت مسئولان استان نسبت به حفاظت و احیای این‌گونه جانوری در آینده نزدیک با همکاری مراجع، از جمله سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور شاهد اجرای برنامه‌های ویژه مطالعاتی و حفاظتی در کشور باشیم.

به گزارش ایسنا، پلنگ یکی از ۳۷ گونه گربه‌سانان دنیا محسوب می‌شود. در گذشته در ایران ۱۰ گونه گربه‌سان زندگی می‌کرد که با انقراض شیر ایرانی و ببر خزر، امروزه پلنگ بزرگ جثه‌ترین گربه‌سان کشور محسوب می‌شود. زیرگونه پلنگ ایرانی یکی از پرطرفدارترین زیرگونه‌های پلنگ در جهان به شمار می‌رود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *