یکشنبه، ۱۸ خرداد ۹۳ - ۰۱:۰۲

به گزارش ایرنا، علی زند مقدم عصر شنبه در دومین نشست کمیته برنامه ریزی محلی طرح تنوع زیستی زاگرس مرکزی در سمیرم افزود:…

به گزارش ایرنا، علی زند مقدم عصر شنبه در دومین نشست کمیته برنامه ریزی محلی طرح تنوع زیستی زاگرس مرکزی در سمیرم افزود: این دو منطقه از سال گذشته به محدوده حفاظتی طرح زاگرس اضافه شد.

وی با اشاره به محدوده 103هزار هکتاری طرح سیمای حفاظتی زاگرس مرکزی در سمیرم اظهار کرد: این شهرستان تنها منطقه بین المللی و راهبردی طبیعی استان اصفهان در زمان حاضر است.

وی تاکید کرد: ضروری است مسوولان سازمانهای مرتبط با واگذاری زمین و معدن در این مناطق، قبل از هر کاری برای گرفتن استعلام زیست محیطی اقدام کنند.

این کارشناس و مشاور پروژه زاگرس اضافه کرد: جایگزینی تامین معیشت بهره برداران و عشایر حاضر در این مناطق لازمه تحقق هدف و جلوگیری از تخریب طبیعت است.

زند مقدم به اهمیت قرار گرفتن سمیرم در قلب محدوده اجرای طرح تنوع زیستی زاگرس مرکزی بعنوان تنها شهرستان استان اصفهان اشاره کرد و گفت: ضرورت توجه بیشتر به گونه های دارویی سمیرم امروز بیش از گذشته احساس می شود.

این کارشناس محیط زیست با تقدیر از رییس منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم به خاطر نگهداری و حراست از مراتع و عرصه های طبیعی خاطر نشان کرد: این اداره و مسوول آن الگوی مثال زدنی در تلاش برای حفظ و نگهداری منابع طبیعی است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم نیز گفت: بهره برداری بی رویه از علف های کوهی و دارویی سمیرم، برخی گونه ها مانند موسیر و زرین گیاه را با خطر نابودی مواجه کرده است.

علی حسین بهرامیان تصریح کرد: افراد غیر بومی که از استانهای مجاور به مناطق طبیعی و کوهستان های سمیرم برای برداشت علف های کوهی و خوراکی هجوم می آورند عامل اصلی تخریب منابع طبیعی هستند.

وی تاکید کرد: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری با تمام توان جلوی این تخریب ها را می گیرد اما این کار تنها از دست یک سازمان ساخته نیست و نیازمند مشارکت و عزم همگانی مردم و مسوولان محلی است.

این مسوول از اداره محیط زیست هم خواست به افرادی که از سایر استان ها برای گرفتن مجوز شکار مراجعه می کنند، مجوز ندهد.

بهرامیان گفت: در چند سال اخیر شاهد ورود زودهنگام عشایر به ییلاق و تشدید تخریب طبیعت تازه روییده سمیرم هستیم که آثار منفی این کار بزودی دامن خود عشایر و دام های آنها را با کاهش علوفه طبیعی خواهد گرفت.

شهرستان سمیرم با چهار محدوده مطالعاتی (دشت) قبر کیخا، سمیرم، وردشت و کمه جزو حوضه آبریز کارون محسوب می شود و دارای 36 هزار هکتار باغ، 22 هزار هکتار زمین زراعی، 455 هزار هکتار عرصه ملی و 330 هزار هکتار مرتع و جنگل های طبیعی بویژه در حوزه دنا و زاگرس است.

7147پ/ 607

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.