پنجشنبه، ۱۷ مهر ۹۳ - ۰۵:۲۳

به گزارش خبرنگار مهر، کتایون نجفی زاده بعدازظهر پنج شنبه درحاشیه نخستین همایش پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در جمع خبرنگاران اظهار…

به گزارش خبرنگار مهر، کتایون نجفی زاده بعدازظهر پنج شنبه درحاشیه نخستین همایش پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سالانه هشت هزار مورد مرگ مغزی در كشور ثبت می شود و 25هزار نفر در کشور در انتظار پیوند عضو به سر می برند.

رئیس اداره پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: مشهد از قطب های پیوند اعضا كشور محسوب شده و علت آن آمار بالای جمعیت زائر و مجاور و آمار تصادفات در مشهد است.

به گفته وی در سال نزدیک به 6 هزار عمل پیوند کبد در کشور داریم كه تاكنون 3 هزار مورد اهدای عضو پیوند کبد در شیراز، 475 مورد در تهران و 20  مورد در مشهد داشتیم.

رئیس اداره پیوند و بیماریهای خاص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: 20 عمل پیوند كبد در بیمارستان منتصریه دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شده و آمار نیاز به بیش از این اعداد و ارقام را نشان می دهد.

نجفی زاده بر لزوم توسعه فرهنگ اهدای عضو در كشور تاكید كرد و گفت: با اهدای عضو اینگونه بیماران یک زندگی سالم و نو را به بیماران نیازمند اعضا هدیه می شود.

پیوند کبد از دهنده زنده و پیوند پانکراس در منتصريه

دبیر همایش پیوند کبد مشهد، محسن علی اكبریان نیز در این همایش با یادآوری اولین پیوند كبد در مشهد در خردادماه سال 92 از موفقیت آمیز بودن و بهبود حال بیمار در این عمل با گذشت یكسال خبرداد و پیوند کبد از دهنده زنده و پیوند پانکراس را از دیگر برنامه های این مرکز در آینده نزدیک اعلام كرد.

وي تاكيد كرد: در صورت افزایش تعداد جراحان پیوند کبد به چهار نفر و تامین تجهیزات مورد نیاز، پیوند کبد در کودکان نیز در بیمارستان منتصریه انجام خواهد شد و تاكنون نيز 95 درصد عمل های پیوند كبد در مشهد موفقیت آمیز بوده و تنها یك مورد فوتی داشته ایم.

به گفته علی اکبریان هنوز محدودیت هایی برای این عمل ها در مشهد و جود دارد و نیازمند تجهیزات پیشرفته تری در این خصوص هستیم.

علی اکبریان، ابتلا به بیماریهای هپاتیتB ، هپاتیتC ، بیماریهای خود ایمنی، چاقی، بیماریهای مادرزادی متابولیک و مصرف مشروبات الکلی را شایعترین علت بروز نارسایی کبدی عنوان و گفت: در حال حاضر 178 نفر در لیست انتظار پیوند کبد در دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.