چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۹۳ - ۰۷:۵۳

به گزارش خبرنگار مهر، صولت مرتضوی، بعدازظهر سه شنبه در مراسم افتتاح مرکز پایش آلاینده های محیط زیست در مشهد اظهار کرد: امروز…

به گزارش خبرنگار مهر، صولت مرتضوی، بعدازظهر سه شنبه در مراسم افتتاح مرکز پایش آلاینده های محیط زیست در مشهد اظهار کرد: امروز در جهان و در کشور ایران دو عنصر طبیعی و مصنوعی به صورت توامان محیط زیست را مورد هجمه قرار داده و کاهش نرخ بارندگی، پایش آب های تحت الارضی سبب شده تا پدیده بیابان زایی و کویرزایی در کشور توسعه پیدا کند.

وی ادامه داد: پدیده بیابان زایی و کویرزایی نه در جغرافیای ایران اسلامی که در کشورهای حاشیه خلیج فارس رخ نموده و به لحاظ نوسانات اقلیمی و وزش بادهای کند به سمت ایران؛ همواره محیط زیست ما را با چالش جدی مواجه کرده و از سویی دیگر فارغ از سنت و صنعتی شدن پدیده های مصنوعی را به دنبال داشته است.  

شهردار مشهد بیان کرد: بهداشت روان انسان ها را مورد مخاطره قرار داده و صنعتی شدن با افزایش سوخت فسیلی توام بوده و مشکلات بالارفتن سوخت و تولید سوخت با عدم اتفاق استانداردهای داخلی از مخاطرات مصنوعی است.

وی یادآور شد: آمارها و ارقام موید این امر است که مشهد جزء آلوده ترین شهرها از حیث زیست محیطی است و بالغ بر 2 هزار و 400 دستگاه اتوبوس در این شهر وجود دارد که هزار دستگاه در بخش خصوصی و دولتی دچار مشکلاتی هستند و هر روز وضعیت بدتری از دیروز پیدا می کنند.  

مرتضوی تاکید کرد: ناوگان تاکسیرانی نیز دارای 13 هزار دستگاه تاکسی است که بالغ بر 7 هزار دستگاه فرسوده هستند و متاسفانه به لحاظ اینکه اثرات آلاینده ها در کشور ما و در جهان تدریجی است، شاهد انجام اقداماتی گسترده ای نیستیم.

وی بیان کرد: شهرداری به رقم مشکلات عدیده بر آن شد تا سیستم حمل و نقل ریلی را توسعه دهد و اکنون قراردادی منعقد شده و تقریبا یک کیلومتر قطار شهری مشهد نزدیک 160 میلیارد تومان هزینه دربردارد و برای نوسازی هزار دستگاه اتوبوس نیازمند 720 میلیارد تومان اعتبار هستیم.

شهردار مشهد عنوان کرد: خط اول قطار شهری به بهره برداری رسید و خط 2 طی 35 سال آینده تمام می شود و عملیات اجرایی خط 3 نیز  به زودی آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه دولت باید به حمل و نقل ریلی توجه کند، گفت: همچنین دولت در تامین ناوگان حمل و نقل عمومی و اجرای تعهدات در بازسازی ناوگان تاکسیرانی باید اقدامات ویژه ای داشته باشد.

معاون خدمات و محیط زیست شهرداری مشهد در ادامه این جلسه گفت: مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی به دو دلیل در شهرداری و با همکاری محیط زیست شکل گرفت و بر این اساس برای راه اندازی این مرکز تفاهم نامه ای میان شهرداری و سازمان محیط زیست منعقد شد.

خلیل الله کاظمی بیان کرد: مهمترین وظیفه این مرکز پایش و جمع آوری اطلاعات در خصوص آلودگی است و 2 تابلو بخش آلاینده های هوا به صورت آنلاین به این مرکز منتقل می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.