چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۹۳ - ۰۵:۰۲

با حکم یک قاضی آمریکایی، مبلغ تندرو منتسب به اسلامگرایان افراطی که برای جنگ در سوریه تبلیغ می‌کرد، تحت نظر قرار گرفت. به…

با حکم یک قاضی آمریکایی، مبلغ تندرو منتسب به اسلامگرایان افراطی که برای جنگ در سوریه تبلیغ می‌کرد، تحت نظر قرار گرفت.

به گزارش العالم، “احمد موسی جبریل” 43 ساله که پیش ازاین به اتهام کلاهبرداری و فریب هیات منصفه به حبس طولانی مدت محکوم و بعد از مدتی به صورت مشروط آزاد شده بود؛ در دادگاه به نقض شرایط آزادی مشروط خود محکوم شد.
 
ژرالد روسن قاضی فدرال شهر دیترویت حکم صادر شده را فعالیت های جبریل در اینترنت مرتبط ندانست، اما تعدادی از مقامات فدرال که از محتوای پرونده وی آگاه بودند به خبرگزاری رویترز گفتند حکم صادره در مورد جبریل این اجازه را به مراجع نظارتی می دهد که فعالیت های اینترنتی وی را زیر نظر بگیرند تا مطمئن شوند که وی شهروندان آمریکایی را به سفر به سوریه تشویق نمی کند.
 
این مسئولان به دلیل آن که اجازه نشر این اطلاعات را نداشتند، خواستند که نامشان محفوظ بماند.جبریل که ساکن شهر دیربورن ایالت میشیگان است در جلسه دادگاه نسبت به گزارش رویترز اظهار نظری نکرد.
 
مقامات نظارتی فدرال می گویند جبریل شرایط آزادی مشروط و زودهنگام خود را به این دلیل نقض کرده که درباره سفر خود به کارولینای شمالی که در آن یک سخنرانی درباره موضوعات دینی داشته است به مقامات امنیتی گزارش کافی نداده است.
 
قاضی روسن دستور داد که جبریل نباید از شرق ایالت میشیگان خارج شود کند و باید همراه خود دستگاه مکان یاب جی پی اس داشته باشد. وی همچنین موظف است اطلاعاتی کافی درباره فعالیت های اینترنتی خود را به ناظرش ارائه کند.
 
منابع آگاه همچنین از افزایش تلاش های مقامات آمریکایی برای تعقیب و تحقیق درباره شهروندان این کشور که برای پیوستن به گروه های مسلح به سوریه می روند خبر دادند و خاطرنشان کردند احتمالا ده ها آمریکایی برای جنگ به سوریه رفته اند.
 
مقامات امنیتی می گویند در بعضی کشورهای اروپایی از جمله انگلیس، بلژیک، هلند و آلمان صدها شهروند به تروریست ها در سوریه پیوسته اند.
 
وزارت دادگستری، دفتر تحقیقات فدرال و دستگاههای اطلاعاتی آمریکا در برهه اخیر گروه های ویژه ای را برای نظارت بر این گونه سفرها تشکیل داده اند تا از بازگشت تندروها به آمریکا و انجام حملات تروریستی در داخل خاک این کشور جلوگیری کنند.
 
مقامات آمریکایی در ماه جاری اعلام کردند که یکی از شهروندان فلوریدا به نام منیر محمد ابوصالحه اولین مهاجم انتحاری آمریکایی در سوریه بوده است.وی در روز 25 ماه می به نفع گروه تروریستی “جبهه النصره” از شاخه های القاعده دست به حمله انتحاری در ادلب زده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.