دوشنبه، ۰۷ مهر ۹۳ - ۰۷:۴۱

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مصرف الکل از بروز بیماری قلبی و عروقی در فرد پیشگیری نمی‌کند. به گزارش خبرنگار…

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مصرف الکل از بروز بیماری قلبی و عروقی در فرد پیشگیری نمی‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، دکتر عبدالرضا نوروزی صبح امروز، هفتم مهر در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی قلب در شهرک دانش و سلامت مشهد برگزار شد، اظهار کرد: متاسفانه شایعاتی مبنی بر اینکه مصرف الکل می‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری کند در دنیا شنیده می‌شود درحالی که تمام شواهد علمی حتی در خارج از ایران نشان‌دهنده‌ این است که مصرف الکل به میزان کم نیز باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود.

وی ادامه داد: این شایعات تنها برنامه‌ریزی کمپانی‌های الکل‌سازی برای دست‌یابی به فروش محصولات خود است.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه الکل اثرات مخرب زیادی در سیستم کبد و لوزالمعده فرد دارد، اظهار کرد: مصرف الکل باعث ترشح یکسری مواد در بدن شده که در حالت عادی ترشح نمی‌شود، در این صورت بدن در وضعیت فوق‌العاده‌ای قرار می‌گیرد. مصرف الکل در کشورهای غربی یکی از مهم‌ترین عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی است.

وی بیان کرد: سازمان بهداشت جهانی از سال 2003 بیماری‌های قلبی و عروقی را مهم‌ترین چالش سلامت بشری عنوان کرده است.

نوروزی گفت: متاسفانه شیوع چاقی در میان بزرگسالان کشور بیش از 45 درصد بوده و در دو سال اخیر به 50 درصد رسیده است. علی‌رغم اینکه وضعیت چاقی در کشور ما به نسبت‌ کشورهای دیگر بهتر است اما این آمار یک زنگ خطر محسوب می‌شود. عوارض ناشی از چاقی مانند افزایش فشار، چربی و قندخون و کبد چرب در کودکان سریع‌تر بروز پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: حفظ وزن و انجام ورزش از سن پنج سالگی باید در نظر گرفته شود زیرا در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مشکلات در زمینه سلامت، اضافه وزن و چاقی است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: پیشرفت تکنولوژی‌ها از جمله تلویزیون، کامپیوتر و سایر وسایل سمعی و بصری، محاسن و معایبی دارد، به طور مثال براساس تحقیقات انجام شده افرادی که بیش از سه ساعت در روز مقابل تلویزیون یا کامپیوتر می‌نشینند به دلیل فعالیت بدنی کم احتمال بروز چاقی در آنان افزایش می‌یابد.

وی اظهار کرد: تحقیقات نشان داده است کودکانی که قبل از خواب از تلفن همراه استفاده می‌کنند به دلیل کمبود خواب دچار اضافه وزن می‌شوند.

نوروزی با اشاره به مصرف پایین سبزیجات و میوه در استان و کشور، تصریح کرد: مصرف پایین میوه و سبزی در کشور چهار فصلی مانند ایران جای تاسف دارد. برای هر فرد روزانه مصرف 400 گرم میوه و 350 گرم سبزی توصیه می‌شود.

دانشیار تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: در حال حاضر روند آپارتمان‌سازی که شاهد آن هستیم بدون هیچ برنامه‌ریزی شهری صورت گرفته و به شرایط زندگی افراد از جمله فعالیت بدنی توجه نشده است.

وی با اشاره به اینکه مصرف تمام روغن‌ها باید محدود شده و از روغن زیتون و کنجد نیز به اندازه استفاده شود، ادامه داد: استفاده از روغن‌های با منشاء حیوانی احتمال بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد.

نوروزی با اشاره به اینکه میزان مصرف استاندارد نمک روزانه 5 گرم است، اظهار کرد: طی پژوهشی که در استان تهران و اصفهان انجام گرفته میزان متوسط مصرف نمک برای این دو استان 9.5 گرم تخمین زده شده است. نمک مهم‌ترین عامل ایجادکننده فشارخون و بیماری‌های قلبی و عروقی است. معمولا میان سه تا پنج گرم نمک در نان‌های مصرفی وجود دارد. دوغ‌های آماده نیز دومین عامل مصرف بالای نمک در کشور است.

دانشیار تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی 150 دقیقه فعالیت بدنی و مصرف 2 وعده ماهی در هفته به خصوص ماهی قزل‌آلا که دارای اسیدهای چرب مفید زیادی است، توصیه می‌شود.

نوروزی افزود: زیاده‌روی در مصرف آجیل‌ها که حاوی اسیدهای چرب امگا 6 و 9 هستند برای سلامت قلب و عروق به خصوص در کودکان مضر است.

دانشیار تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: در مجموع نان‌های سنتی به خصوص نان‌هایی نازک بهترین نان‌ها هستند اما نان‌های حجیم مانند نان باگت و همبرگر معمولا بعد از مصرف، قندخون فرد را افزایش می‌دهند.

نوروزی اظهار کرد: مصرف بالای نمک یکی از عوامل ایجاد کننده سرطان روده بزرگ است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *