پنجشنبه، ۰۵ تیر ۹۳ - ۰۷:۲۷

به گزارش ایرنا، ˈحمید چیت چیانˈ روز پنجشنبه در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین ˈسید محمد سعیدیˈ تولیت آستان حضرت معصومه(س) ، بیان…

به گزارش ایرنا، ˈحمید چیت چیانˈ روز پنجشنبه در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین ˈسید محمد سعیدیˈ تولیت آستان حضرت معصومه(س) ، بیان داشت: وزارت نیرو متصدی آب و برق سراسر کشور است و آب و برق تنها خدماتی است که هیچ گاه قطع نشده و در طول 12 ماه سال ادامه می یابد.

وی ابراز داشت: زندگی مردم و امور ادارات و بانک ها وابسته به آب و برق است و قطعی آن ها باعث مختل شدن آسایش مردم می شود.

وزیر نیرو افزود: خدمات آب و برق به صورت مستمر نیاز جامعه را برطرف می کنند و در مورد برق سالیانه نیاز به هشت درصد افزایش ظرفیت شبکه های تولید و توزیع برای پاسخ گویی به نیاز مردم داریم.

وی بیان داشت: مصارف آب نیز مرتب اضافه می شود و باید نیاز مردم را پاسخ گو باشیم.

چیت چیان گفت: منابع انرژی گاز و نفت و انرژی های تجدید شونده کشور وضعیت مطلوبی دارد اما به سرمایه گذاری های لازم در بخش برق نیاز است تا ظرفیت تبدیل سایر انرژی ها به برق مهیا شود.

وی ابراز داشت: منابع آب کشور محدود است ضمن این که در سال های اخیر شاهد کاهش میزان بارندگی و خشکسالی نیز بوده ایم.

وی افزود: تغییرات اقلیم در تمام کره زمین باعث شده است در کشور ما نوع بارش ها تفاوت پیدا کند و بیشترین بارش ها که پیش از این به صورت برف بود هم اکنون با وجود افزایش تعداد دفعات بارش، میزان بارش موثر در کشور کاهش پیدا کرده است.

چیت چیان افزود: مجموعه آب تجدید پذیر کشور نیز کاهش پیدا کرده است به صورتی که در ابتدای انقلاب به ازای هر ایرانی چهار هزار متر مکعب آب تجدید شونده داشتیم و اکنون با کاهش منابع و افزایش جمعیت کمتر از یک هزار و 600 متر مکعب به ازای هر ایرانی آب داریم.

وی بیان داشت: کشوری که کمتر از 1700 متر مکعب آب برای هر نفر داشته باشد در تنش آبی است و زمانی که به کمتر از یک هزار متر مکعب برسیم بحران های جدی را خواهیم داشت.

وی ابراز داشت: مدیریت مصرف از اهمیت بالایی برخوردار است و با اصلاح الگوی مصرف آب را به مصرف صحیح برسانیم و مدیریت مصرف در آب شرب ، صنعت و کشاورزی اهمیت زیادی دارد.

وزیر نیرو گفت: 92 درصد آب کشور در کشاورزی مصرف می شود و نیازمند تفکیک آب مصرفی برای مصارف بهداشتی و شرب در کشور هستیم.

ˈحمید چیت چیانˈ وزیر نیرو در سفر یک روزه به قم با حضرات آیات صافی گلپایگانی و مکارم شیرازی از مراجع تقلید و حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی نماینده آیت الله سیستانی در ایران دیدار کرد.

دیدار با علما و مراجع و بازدید از تصفیه خانه آبفای قم از دیگر برنامه های وزیر نیرو در قم است./2

7408 / 380/

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.