جمعه، ۲۳ خرداد ۹۹ - ۰۱:۱۴
مصرف زیاد قند

مصرف زیاد قند بطور خلاصه موجب از بین رفتن دوپامین مغز خواهد شد. دانشمندان به تازگی به این نتجیه رسیده اند و در…

مصرف زیاد قند بطور خلاصه موجب از بین رفتن دوپامین مغز خواهد شد. دانشمندان به تازگی به این نتجیه رسیده اند و در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت. با ما همراه شوید.

اگر تحقیقات فعلی در رابطه با مضرات مصرف غذاهای قندی شما را قانع نکرده تحقیق جدیدی توسط پژوهشگران دانشگاه میشیگان انجام شده که می تواند شما را به بازنگری در مورد عادت های غذایی تان ترغیب کند.

براساس این پژوهش مصرف بیش از اندازه قند با افزایش اشتها ارتباط دارد و دلیلش هم به بالا رفتن سطح انسولین خون و ایجاد مقاومت در برابر انسولین مربوط می شود. پژوهش جدید محققان میشیگان همچنین به دلیل دیگری برای افزایش اشتها در نتیجه مصرف مواد قندی دست پیدا کرده و آن به کارکرد مغز مربوط می شود.

طبق گفته دانشمندان مصرف بیش از اندازه قند از طرق مختلف بر سلامتی تاثیر می گذارد که برخی از آنها به شرح زیر هستند:

ایجاد مقاومت در برابر انسولین
ابتلا به دیابت نوع ۲ و ابتلا به سرطان های مختلف
افزایش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی
افت بینایی و …

حالا طبق تحقیقات دانشگاه میشیگان مشخص شده که مصرف قند حتی میتواند باعث کاهش اثر دوپامین در مغز شود.

مصرف زیاد قند

مصرف زیاد قند

در داخل مغز مگس ها، موش ها و انسان تعدادی مدار عصبی وجود دارد که کارکردشان وابسته به پیامرسان عصبی دوپامین است. این پیامرسان های عصبی همچنین برای مدیریت غذاهای شیرین به دوپامین وابسته هستند. زمانی که غذایی مملو از قند مصرف می شود سیگنال پاداش دهی در مغز مگس ها یا دچار تاخیر می شود یا با افت همراه می گردد که این تاثیر حس سیری آنها را کم کرده و باعث افزایش غذای مصرفی شان می شود.

محققان دریافتند زمانی که سیگنال های پاداش دهی در مغز کاهش پیدا می کنند مگس هایی که تحقیقات روی آنها انجام شد کمتر احساس سیری می کردند و برای ساعت های طولانی تری غذا می خوردند و این درست مانند اثری است که خوردن ادامه دار یک پاکت چیپس یا یک جعبه شکلات و شیرینی روی انسان دارد. و همانطور که پیش بینی می شد مگس هایی که زیاد غذا خورده بودند دچار اضافه وزن شدند.

محققان همچنین متوجه شدند که جایگزین کردن یک رژیم غذایی مملو از قند با یک رژیم سلامت این اثر را از بین می برد و مدارهای عصبی مجددا حساسیت خود به غذاها را به دست می آورند و در نهایت مصرف غذا نیز کمتر می شود. و در واقع به همین خاطر است که وقتی مردم وقتی به رژیم های غذایی کتونیک یا فاقد کربوهیدرات روی می آورند دچار کاهش اشتها می شوند.

[highlight]منبع: slashgear[/highlight]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *