دوشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۹۳ - ۰۶:۵۹

به گزارش ایرنا، ˈمجید بهجتˈ، شبانگاه یکشنبه در نشستی با معاون وزیر جهادکشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، افزود: فصل خرید…

به گزارش ایرنا، ˈمجید بهجتˈ، شبانگاه یکشنبه در نشستی با معاون وزیر جهادکشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، افزود: فصل خرید گندم در استان کرمان در نیمه جنوبی استان در اواخر فروردین و در نیمه شمالی در نیمه دوم اردیبهشت آغاز می شود.

وی اظهار کرد: شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه شش در استان کرمان مجری خرید تضمینی گندم در سال های قبل و سال جاری در استان کرمان است.

وی ادامه داد: امسال نیز کار خرید گندم در دو مرکز خرید شهید صدوقی جیرفت و کهنوج آغاز شده است و در حال حاضر نیز حدود پنج هزار تن گندم در استان کرمان خریداری و تحویل سیلوها شده است.

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان کرمان، بانک عامل و پرداخت کننده پول گندم کشاورزان را سپه اعلام کرد و گفت: ظرف مدت 24 ساعت پول گندم خریداری شده به حساب کشاورزان واریز می شود.

وی اظهار کرد: سطح زیر کشت گندم در شمال استان کرمان 50 هزار و 850 هکتار بوده است و میزان کل گندم نیز در سال جاری 240 هزار و 710 تن است و خرید گندم در سیلوهای شمال استان کرمان حدود 174 هزار تن پیش بینی شده است.

وی گفت: قیمت پایه گندم در سال جاری با افت 4.2 درصد حدود 10 هزار و 500 ریال برای گندم معمولی و 10 هزار و 800 ریال برای گندم دروم اعلام شده است.

بهجت، ادامه داد: در سال جاری پنج مرکز دولتی و چهار مرکز خصوصی خرید گندم در استان کرمان در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: 320 هزار تن گندم در استان کرمان می توان خریداری و ذخیره سازی کرد.

وی با بیان اینکه خرید گندم در سال 92 حدود 87 هزار تن بوده که از این مقدار 40 درصد گندم معمولی و 60 درصد گندم دروم بوده است، افزود: 51 درصد این گندم ها از شمال استان و 49 درصد از منطقه جنوب کرمان خریداری شده است.

وی ادامه داد: کارخانجات آرد نیز از محل نقدینگی خودشان حدود هزار و 766 تن گندم در سال گذشته خریداری کرده اند.

وی میزان مصرف گندم استان را قبل از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها، ماهیانه 30 هزار تن و سالیانه 360 هزار تن و سرانه مصرف را 10 کیلوگرم اعلام کرد و گفت: این مقدار در حال حاضر به 7.8 دهم کاهش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: هفت کارخانه تولید آرد در استان کرمان با ظرفیت ذخیره سازی 150 هزار تن و ظرفیت تولید ماهیانه 106 هزار تن وجود دارد که این کارخانه ها فقط از 65 درصد ظرفیتشان استفاده می کنند و 35 درصد ظرفیت آن ها خالی است.

بهجت، تصریح کرد: خرید گندم در پنج ساله اخیر در استان کرمان 581 هزار تن با میانگین سالیانه 116 هزار تن بوده است.

وی گفت: در سال 1392 نیز میزان گندم مصرفی استان کرمان 275 هزار تن با سرانه مصرف 7.8 دهم کیلو گرم بوده است.ک/2

7433/2624

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *