پنجشنبه، ۲۶ تیر ۹۳ - ۰۳:۴۱

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام جواد نجفی  عصر چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران ابراز کرد: ماه رمضان ماه نزول قرآن و انس…

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام جواد نجفی  عصر چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران ابراز کرد: ماه رمضان ماه نزول قرآن و انس گرفتن با آن است و از طرفی دیگر به دلیل اینکه شب 21 ماه رمضان شب شهادت قرآن ناطق حضرت علی (ع) است می توانیم بگوییم که ماه رمضان و شب های قدر شب های ولایت است.

نجفی بیان کرد: سفارش پیامبر اکرم(ص) در طول زندگیش و به ویژه در اواخر عمر گرانبهایش به دو امانت قرآن و اهل بیت (ع) بوده است که هر دو آنها در ماه رمضان متصور هستند.

وی تصریح کرد: ارزش این ماه به دلیل نازل شدن قرآن کلام خداست و به دلیل اینکه خداوند با عظمت است کلام او نیز از بزرگی خاصی برخوردار است  و البته کتب آسمانی دیگر همچوون تورات، انجیل، زبور و صحف ابراهیمی نیز در ماه مبارک رمضان نازل شده است و به همین جهت ماه رمضان ماهی استثنایی است.

حجت الالسلام نجفی ادامه داد: ارزش و اهمیت قدر بر کسی پوشیده نیست و البته ارزش و فضیلت و همچنین درک این شب مقدور نیست  و در این شبها اعمال به دو قسم مشترک و مختص تقسیم شده اند.

وی با اشاره به اعمال این شب های عنوان داشت: غسل شب احیا یکی از اعمالی است که مستحب بوده و معمولا قبل از غروب شبهای قدر انجام می شود، خواندن نماز مخصوص هم از دیگر مستحبات است که این نماز همانند نمازهای دو رکعتی بوده ولی در هر رکعت هفت مرتبه سوره توحید خوانده می شود و بعد از این نماز 70 بار جمله ” استغفرالله اتوب الیه ” خوانده خواهد شد.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی  استان اضافه کرد: در روایات آمده است که اگر کسی این نماز را بخواند خداوند او و والدینش را مشمول رحمت و بخشایش خود قرار می دهد  و همچنین خواندن 100 رکعت نماز است.

وی افزود: از دیگر کارهای ارزشمند در این شب ها قرائت دعای جوشن کبیر که در آن هزار صفت خدا آمده است و البته یکی از اعمال دیگر برگزاری مراسم معنوی قرآن بر سر گذاشتن است که در این مراسم مومنین خود را در پناه قرآن قرار می دهند و 14 معصوم را واسطه قرار می دهند.

حجت الالسلام نجفی اظهار داشت: به دلیل اینکه در این شب ها سرنوشت و قضا و قدر انسان ها رقم می خورد راز و نیاز می تواند در سرنوشت انسان ها نقش بسزایی داشته باشد و در این شب ها روایات نشان می دهند که عافیت را از خدا بخواهید.

وی افزود: همچنین در این شب ها همه مظلومین و مومنان عالم را دعا کنید چرا که بسیاری از مردم در کشورهایی همچون فلسطین، عراق ، افغانستان، غزه و لبنان گرفتار ظلم هستند و برای نجات آنها باید دعا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *