یکشنبه، ۲۵ خرداد ۹۳ - ۱۱:۴۹

به گزارش ایرنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، محمودرضا خواجه نصیری افزود: بازار معاملات بلوکی از روز دوشنبه…

به گزارش ایرنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، محمودرضا خواجه نصیری افزود: بازار معاملات بلوکی از روز دوشنبه امکان جدیدی را در کنار معاملات عادی بازار در اختیار سهامداران حقوقی و حقیقی قرار می دهد تا بتوانند از این پس، براساس توافق با طرف عرضه ،زمان تسویه معاملات را مشخص کنند.

مدیر نظارت بر بازارها و بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار، درباره ایجاد بازار معاملات بلوکی از فردا گفت: براساس دستورالعمل جدید، از فردا بازار معاملات بلوکی همزمان با معاملات بازار عادی کار خود را شروع می کند.

این مقام مسوول درباره مزایای بازار بلوک افزود: این بازار به درخواست سهامداران حقوقی و سهامداران حقیقی بزرگ برای رونق گرفتن هر چه بیشتر معاملات ایجاد شده و نکته ای که در این بازار بر آن تمرکز شده ایجاد تسهیل در شرایط معاملات بلوکی است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بعضاً شرایط عمومی بازار به ویژه ضرورت اصلاح ساختار شرکت های حقوقی و جا به جایی سهامداران حقوقی، مانع از مبادلات بلوک های بزرگ می شود، این بازار اجازه مبادلات در حجم بزرگتر با محدودیت کمتر نسبت به بازار عادی را فراهم کرده است.

وی با اشاره به ایجاد شرایط تسویه خارج از پایاپای، گفت: در این بازار بلوک های بالای 5 میلیون سهم برای سهام بزرگ و 2.5 میلیون سهم برای سهام کوچک در نظر گرفته شده و سهامداران می توانند بلوک ها را در این ارقام معامله کنند و با توجه به تسهیلات خارج از پایاپای می توانند با توافق با طرف عرضه، تنوع مورد نیاز را برای زمان تسویه معاملات ایجاد کنند.

خواجه نصیری خاطرنشان کرد: دامنه معامله در این بازار در مثبت و منفی 4 روزانه خواهد بود و با توجه به تسهیلاتی که در تسویه این دست از معاملات انجام گرفته است، انتظار می رود این بازار موجب افزایش تحرکات اشخاص حقوقی و حقیقی بزرگ و بالا رفتن حجم معاملات سهامداران عمده شود.

مدیر نظارت بر بازارها و بورس های سازمان بورس در پایان تأکید کرد: با ایجاد این بازار تسهیلات جدیدی در بازاریابی و فروش سهام اشخاص حقوقی و حقیقی بزرگ در کنار فرصت های قبلی ایجاد شده، فرصتهای قبلی کماکان به قوت خود باقی است و عملاً معامله در این بازار با وجود ظرفیت هایی که در آن ایجاد شده، به اختیار سهامداران است.

اقتصام(1)9141**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.