چهارشنبه، ۰۴ تیر ۹۳ - ۰۳:۱۲

به گزارش ایرنا ، رضا جمشیدی روز سه شنبه در همایش هم اندیشی تجار و سرمایه گذاران خارجی در مشهد افزود:هر چند سرمایه…

به گزارش ایرنا ، رضا جمشیدی روز سه شنبه در همایش هم اندیشی تجار و سرمایه گذاران خارجی در مشهد افزود:هر چند سرمایه گذاری های خوبی در خراسان رضوی شده است اما هنوز به سرمایه گذاری های بیشتری نیاز داریم.

وی اظهار کرد: موظف به تشویق، حمایت و جذب سرمایه گذار خارجی هستیم و باید شرایطی آسان و همراه با امنیت به منظور تحقق این موضوع فراهم کنیم.

وی با اشاره به موقعیت مکانی و میزان قابل ملاحظه جمعیت خراسان رضوی گفت: وجود مرز مشترک و طولانی با دو کشور افغانستان و ترکمنستان و دو منطقه ویژه اقتصادی سرخس و دوغارون ، مزیت های خوبی در پیش روی این استان است.

او افزود:خراسان رضوی در بسیاری از محصولات کشاورزی و دامی رتبه اول تا چهارم کشور را داراست و بیش از شش هزار واحد تولیدی در این استان مشغول به فعالیت است و 46 ماده معدنی قابل استحصال در این استان وجود دارد.

وی گفت:بیش از 50 درصد ظرفیت اقامتگاههای کشور نیز در مشهد قرار دارد که این ظرفیت به خاطر تشرف سالانه 25 تا 30 میلیون زائر حرم مطهر رضوی به این شهر به وجود آمده است.

رییس امور اجرایی اتاق مشترک ایران و افغانستان نیز در این همایش گفت:خراسان رضوی هم اکنون از بسیاری از استانهای کشور در زمینه سرمایه گذاری خارجی جلوتر است چون پیش از تصویب قانون حمایت از سرمایه گذاری خارجی در کشور مفاد این قانون در این استان تحقق یافت.

محمود سیادت افزود:هم اکنون بسیاری از کشورها از جمله کشورهای اروپایی به سرمایه گذاری در خراسان رضوی اشتیاق دارند که می توان یکی از علل آن را وجود مرز مشترک بین خراسان رضوی با افغانستان و کشورهای آسیای میانه دانست.

وی گفت:قسمت عمده ای از تجارت خارجی خراسان رضوی را سرمایه گذاران افغانستان انجام می دهند و به طور غیرمستقیم برای ساکنان استان ما اشتغالزایی می کنند لذا باید به دنبال حل مشکلات این سرمایه گذاران بود.

او با اشاره به کج سلیقگی هایی که در سالهای نخست انقلاب موجب خروج برخی از سرمایه گذاران خارجی از کشور و استقرار آنها در اروپا و آمریکا شد، افزود:اکنون باید شرایطی فراهم شود ، کسانی که نتوانستند خود را با شرایط اروپا و آمریکا تطبیق دهند در کشور ما سرمایه گذاری کنند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی نیز در این همایش، گفت:این اداره کل به عنوان عضو ستاد سرمایه گذاری خارجی استان تلاش وافری در ارایه خدمات به سرمایه گذاران خارجی انجام داده است.

محمد عجمی تشکیل پرونده تقاضای تحصیل تابعیت جمهوری اسلامی ایران برای آن دسته از سرمایه گذاران خارجی که از سوی مرکز خدمات سرمایه گذاری معرفی می شوند و نیز هماهنگی به منظور ارایه تسهیلات آموزشی به فرزندان سرمایه گذاران خارجی را از جمله این خدمات عنوان کرد.

وی گفت:همچنین این اداره کل برای تسهیل سرمایه گذاری خارجی روند تغییر وضعیت از کارت به اقامت برای متقاضیان سرمایه گذاری را سرعت بخشیده، خدمات خود را به صورت VIP به سرمایه گذاران خارجی در اداره کل اتباع ارایه می کند و جهت رسیدگی به مشکلات سرمایه گذاران نماینده تام الاختیاری را تعیین کرده است.

او افزود:نماینده اداره کل اتباع مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی نیز با هدف تسهیل و تسریع در روند صدور پروانه کار برای سرمایه گذاران و تجار خارجی در کمیته فنی اشتغال این استان حضوری فعال دارد.

1922/659

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.