چهارشنبه، ۲۸ خرداد ۹۳ - ۰۷:۵۹

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈفرج الله خبیرˈ چهارشنبه در کارگروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی در سالن اجتماعات استانداری خوزستان اظهارداشت: از آنجایی که…

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈفرج الله خبیرˈ چهارشنبه در کارگروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی در سالن اجتماعات استانداری خوزستان اظهارداشت: از آنجایی که دور کردن سالمندان از محل زندگی آن ها بسیار دشوار است بنابراین فراهم کردن محیط هایی با امکان اقامت موقت و ارائه خدمات مورد نیاز سالمندان از جمله خدمات تفریحی و ورزشی، مناسب و ضروری به نظر می رسد.

وی افزود: اگر خانواده ها برای نگهداری سالمندان با مشکل مواجه هستند می توانند سالمند را به صورت موقت در این مراکز اسکان دهند تا مشکلات آن ها حل شود.

خبیر ادامه داد: طرحی جامع باید در این زمینه تهیه شده و در دستور کار قرار گیرد و بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد در این زمینه همکاری کنند.

معاون سیاسی، اجتماعی استانداری خوزستان تصریح کرد: اگر تقسیم وظایف در این خصوص به خوبی صورت گیرد کیفیت نگهداری و رسیدگی به وضعیت سالمندان ارتقا می یابد.

وی اضافه کرد: در سطح شهرها مکان مناسبی برای اجتماع سالمندان نداریم و شاید این مکان ها به برخی پارک ها محدود شود که از نظر وضعیت امکانات نیز باید مورد بررسی قرار گیرند.

خبیر با تاکید براینکه تنهایی به سالمندان آسیب زیادی وارد می کند گفت: در گذشته های نه چندان دور محافل غیر رسمی برای دور هم جمع شدن سالمندان وجود داشت که شاید هنوز در سطح روستاها وجود داشته باشد.

معاون سیاسی، اجتماعی استانداری خوزستان ادامه داد: باید با خلق ایده های جدید به صورتی برنامه ریزی کنیم که سالمندان احساس بیهودگی نکنند و ارتباطات اجتماعی آن ها برقرار بماند بویژه اگر مسولیت اجتماعی بر عهده بگیرند.

وی تصریح کرد: سازمان های ذیربط نیز باید در این مورد برنامه ریزی کنند.

خبیر در خصوص وضعیت کودکان کار گفت: مسولان مربوطه باید طرحی مبنی بر شناسایی کودکان کار در سطح خیابان ها و سایر مراکز و مکان ها تهیه کنند و برنامه ای نیز بر مبنای چگونگی رسیدگی به وضعیت آن ها ارائه شود.

معاون سیاسی، اجتماعی استانداری خوزستان افزود: اداراتی از جمله تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بهزیستی باید در حد امکان تسهیلات لازم را در اختیار این کودکان قرار دهند و در راستای توانمندی خانواده ها گام بردارند.

وی گفت: باید وضعیت تحصیلی کودکان کار نیز مورد رسیدگی جدی قرار گیرد و در جلسات آینده باید گزارشی در این خصوص ارائه شود.

مدیرکل اموراجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان نیز اظهار داشت: ساختار جمعیتی استان نسبت به کشور جوان تر است و دیرتر در مرحله سالخوردگی قرار می گیریم.

مهندس ˈمهرداد شریف مخمل زادهˈ افزود: توزیع جمعیتی در شهرستان ها بر اساس سرشماری سال 90 دامنه تغیرات وسیع تری را نشان می دهد.

وی تصریح کرد: از هم اکنون باید برنامه ریزی ها و اقدامات لازم را در ابعاد مختلف فرهنگی و اجتماعی برای جمعیت سالمندان انجام دهیم.

مخمل زاده در خصوص کودکان کار گفت: این موضوع ارتباط مستقیم با نهاد خانواده ها دارد و باید با هماهنگی و انسجام برنامه های خوبی را برای سامان دهی وضعیت کودکان کار طرح ریزی کنیم.

مدیر کل بهزیستی خوزستان نیز در این خصوص اظهارداشت: طرح آموزشی حمایتی در خصوص کودکان کار را به صورت پایلوت اجرا کرده ایم که بسیار موفق بوده و قرار است در کل کشور انجام شود.

ˈغلامرضا صدیقی رادˈ اضافه کرد: راهبرد در این طرح این است که کودکان، ساعاتی از عمر خود را کودکی کنند و برای رسیدن به این منظور برنامه های اصولی باید طراحی و مدون شود.

7157/641

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.