چهارشنبه، ۰۴ تیر ۹۳ - ۱۱:۰۷

به گزارش خبرنگار ایرنا، نماینده مقیم سازمان ملل در ایران در جریان بازدید از دریاچه ارومیه گفت: برای حل این بحران ابتدا باید…

به گزارش خبرنگار ایرنا، نماینده مقیم سازمان ملل در ایران در جریان بازدید از دریاچه ارومیه گفت: برای حل این بحران ابتدا باید به عمق بحران در این منطقه واقف شد .

ˈگری لوییسˈ اظهار کرد: من و همکارانمان در راستای آگاه سازی و اطلاع رسانی و در راستای جلب توجهات به موضوع اقدامات بسیاری کردیم ولی الان می بینیم که مردم روی این مساله دقت و حساسیت خاصی دارند.

شهربانو امانی مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست در امور بانوان و خانواده نیز در این بازدید گفت: برای احیای دریاچه ارومیه هرچه در توان داریم تقدیم می کنیم و نیازمند همفکری و یاری همه در این زمینه هستیم.

وی اظهار کرد: مردم آذربایجان غربی، دریاچه ارومیه را دوست دارند و اگر امروز شما همت کنید به عنوان یک انسان متعهد مردم استان و ارومیه را شاد می کنید.

حسن عباس نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز در این دیدار گفت: عمق فاجعه در این مکان بالاست و اگر اقدامات سریعی در بهبود وضعیت دریاچه انجام نشود شاهد مشکلات فراوانی برای مردم منطقه خواهیم بود.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز در این دیدار با ارائه اطلاعاتی از دریاچه ارومیه گفت: مساحت این دریاچه پنج هزار و 700 کیلومتر بوده که الان بسیاری از پهنه آبی خود را از دست داده است.

حمید رعناقد افزود: دریاچه ارومیه دارای جزایر متعددی است که همه ساله پذیرای پرندگان بسیاری بوده است و هم اکنون نیز به عنوان زیستگاه حیات وحش و گوزن زرد نادر ایرانی است.

وی گفت: در سال گذشته هنگامی که حیات وحش جزیره با بحران آب و علوفه مواجه شد با هلی کوپتر و نیز ماشینها و به صورت دستی اقدام به تغذیه حیات وحش شد.

بر اساس اعلام مسوولان حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی تاکنون بیش از 90 درصد دریاچه ارومیه خشک شده و این پهنه آبی تبدیل به شوره زار و نمکزار شده که کارشناسان میزان نمک موجود در این دریاچه را میلیون ها تن تخمین می زنند.

در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی علاوه بر تعداد بسیاری روستا و ساکنان آن انواع حیات وحش از پرندگان گرفته تا پستانداران و به ویژه گوزن زرد و نادر ایرانی در پارک ملی دریاچه ارومیه و جزایر آن سکونت دارند که با بروز طوفانهای نمکی معیشت مردم منطقه و تغذیه و زندگی جانواران نام برده با تهدید جدی مواجه می شود.

7125/581/ 1495

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.