پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۲:۵۷

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈنصرالله جهانگردˈ عصر چهارشنبه در نشست فنی تخصصی فرمانداران، شهرداران ، مدیران و کارشناسان فناوری اطلاعات استان یزد، این…

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈنصرالله جهانگردˈ عصر چهارشنبه در نشست فنی تخصصی فرمانداران، شهرداران ، مدیران و کارشناسان فناوری اطلاعات استان یزد، این مطلب را در پاسخ به پرسش یکی از شرکت کنندگان این نشست بیان کرد .

وی بوروکراسی در کشور را خطرناک توصیف کرد و گفـت: هر چند این عقب افتادگی موجب مشکل شده است، اما در حال سپری کردن دوره گذر آن هستیم.

عضو هیات مدیره شرکت مخابرات ایران در ادامه گفت: مردم ایران به خوبی قابلیت بهره مندی از امکانات را دارند و در پیدا کردن راه رشد زندگی خود مشکلی ندارند، ما عقب هستیم که باید روش های خود را اصلاح کنیم.

جهانگرد در بخشی از این نشست با تبیین اهداف ˈشبکه ملی اطلاعات، چشم انداز مدل مفهومی و برنامه هاˈ اظهار داشت: در 30سال اخیر فناوری به عامل پیشرفت و تحولات اقتصادی جهان تبدیل شده است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به روند تغییرات در بخش خدمات، کشاورزی و صنعت ایران از منظر ارزش افزوده در مقایسه با برخی کشورها اشاره کرد و گفت: با توجه به سطح زمین های زیر کشت کشور، اراضی زیرکشت به قطعات کوچک تقسیم شده است، باید برای ایجاد ارزش افزوده و با تجمیع زمین ها، از فناوری روز برای ایجاد ارزش افزوده استفاده کرد.

وی ادامه داد: باید با استفاده از فناوری پیشرفته و با هدف ارزش افزوده سازمان کشت بهبود پیدا کند ، زیرا فناوری باعث افزایش ارزش افزوده می شود.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: تنها حوزه ای که باعث افزایش ارزش افزوده خواهد شد، بخش خدمات است و افق آینده ما توسعه بخش خدمات فنی است که به کار حرفه ای نیاز داریم تا افق بازارهای خود را به خوبی بشناسیم.

جهانگرد یادآور شد: رشد مستمر اقتصادی مستلزم مصرف انرژی است، برای پیشگیری از کاهش میزان آلاینده ها در محیط زیست باید تلاش کنیم.

وی در ادامه به آغاز شرایط اجرایی شبکه ملی اطلاعات در کشور اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار این شرایط را در اجرای ثبت نام مرحله دوم هدفمندی یارانه که در فروردین ماه گذشته انجام شد، تجربه کردیم .

به گفته جهانگرد از مجموع گوشی های تلفن همراه کشور، 15میلیون آن هوشمند است که شاید از این تعداد هم 30درصد آن استفاده نشود بنابر این نیاز به تغییر معماری در این عرصه داریم.

در این نشست استاندار یزد نیز در سخنانی فناوری اطلاعات را یکی از عوامل مهم خدمات رسانی به افراد حقیقی و حقوقی عنوان و تاکید کرد: با کمک این دانش می توان با نظارت بر عملکردها از بروز فساد، تخلف و خطا پیشگیری کرد و به بهبود روابط اجتماعی، فراغت و ایجاد فرصت های شغلی نیز کمک کرد.

سیدمحمد میرمحمدی ادامه داد: فناوری اطلاعات یکی از عوامل های مهم توسعه بازار کار برای افراد تحصیل کرده هم است که بعضا با مشکل بیکاری رو به رو هستند.

نماینده عالی دولت در استان یزد ادامه داد: با کمک این دانش و استقرار آن در مراکز خدمات دهی به مردم و نیز با توسعه نرم افزارها، خلاقیت ها و نوآوری می توان با ایجاد ارزش افزوده، به روند پیشرفت کمک کرد.

وی با بیان اینکه دانایی بالاترین قدرت است، افزود: امور کشور بر اساس دانایی محور و دانش محور اداره می شود و در این رابطه به دانش و فناوری اطلاعات نیاز داریم.

میرمحمدی تاکید کرد: در فضای کنونی جهان مرز جغرافیایی در حال کمرنگ شدن است و در این فضا باید جایگاه خود را ارتقا دهیم و اگر نتوانیم به آن دست یابیم، دچار مشکل خواهیم شد .

استاندار یزد از مدیران نهادهای دولتی و خصوصی استان خواست نسبت به ایجاد تحول در خدمات رسانی تلاش کنند زیرا در سایه مدیریت منسجم و آگاه است که می توان عقب ماندگی را جبران کرد.

به گفته میرمحمدی، در استان یزد زیرساخت های خوبی برای توسعه دانش فناوری وجود دارد که علاوه بر نیروی انسانی با تجربه، طرح های خوبی در گذشته اجرا شده است.

وی به پیشرفت های بخش خصوصی استان در این عرصه اشاره کرد و از بخش دولتی خواست با ابتکار و خلاقیت زمینه توسعه شبکه مجازی استان را گسترش دهند.ک3

2047/1968

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *