دوشنبه، ۰۵ خرداد ۹۳ - ۰۵:۲۵

به گزارش ایرنا، علی عسکری روز دوشنبه در حاشیه اولین نشست همکاری مالیاتی کشورهای عضو اکو در تهران در جمع خبرنگاران درباره پرداخت…

به گزارش ایرنا، علی عسکری روز دوشنبه در حاشیه اولین نشست همکاری مالیاتی کشورهای عضو اکو در تهران در جمع خبرنگاران درباره پرداخت مالیات بر ارزش افزوده طلافروشان، افزود: در توافقی که سال های قبل با طلافروشان داشتیم و در نشست نهایی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، مؤسسه استاندارد و نماینده کمیسیون اقتصادی مجلس حضور داشتند، سه فرم فاکتور برای طلافروشان تهیه شد.

به گفته وی، براین اساس برای طلافروشانی که طلا را با پول معامله می کنند، فرم مشخصی طراحی شد و کسانی که طلای نو را با کهنه معاوضه می کنند نیز فاکتور خاصی طراحی شد ضمن آنکه برای آن دسته از طلافروشانی که طلای ساخته شده را با طلای دیگر معاوضه می کنند که عمدتاً فروشندگان عمده طلا و طلاسازان هستند، فاکتورهای امانی و معاوضه طراحی شد، بنابراین در همه فرایند تولید طلا و معاوضه فرایند مشخص شده و فاکتورهای مشخص نیز در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: انتظار این است آنچه براساس توافق صورت گرفته، طلافروشان عمل کنند، اما متأسفانه طلافروشان به بهانه های مختلف تاکنون عمل نکردند و در اینکه شکل فاکتور آنها به چه صورت باشد و دارای چه طراحی باشد، مضایقه به خرج نمی دهیم، اما آنچه در فاکتور باید رعایت شود، محتوایی است که در چارچوب فاکتورهای توافق شده است که باید از سوی طلافروشان درج شود و اینکه باید در چند نسخه باشد.

عسکری تأکید کرد: سازمان مالیاتی در رسیدگی های خود مالیات حقه دولت را از این صنف طلب می کند، اما طلافروشان به بهانه های واهی بهانه جویی می کنند و حتی برخی پرداخت نمی کنند و در برخی موارد ممکن است مالیات را به دلخواه نگرفته باشند که البته قانون دلبخواه نیست و برای همه یکسان است که سازمان مالیاتی در این موارد ورود خواهد کرد.

عسکری در پاسخ به این سؤال که سازمان مالیاتی چه برنامه ای برای طلافروشان متخلف که فاکتور تک برگی برای فروش طلا ارائه می کنند، گفت: اکنون این موضوع یک نقص بوده، اما انتظار این است که طلافروشان قانون را رعایت کنند و به توافقات پای بند باشند و بهانه جویی ها چیزی را تغییر نمی دهد، زیرا قانون به آنها ابلاغ شده است.

** پرداخت الکترونیکی مالیات

وی در خصوص چگونگی ارایه اظهارنامه های الکترونیکی مالیاتی، افزود: مؤدیان می توانند در خردادماه اظهارنامه های الکترونیکی مالیاتی خود را در سایت سازمان مالیاتی تکمیل و به صورت الکترونیکی می توانند مبالغ مورد نظر خود را نیز پرداخت کنند.

وی از پیش بینی تمهیداتی برای ماه مبارک رمضان خبر داد و اظهار داشت: بهتر است مودیان اکنون نسبت به ارایه اظهارنامه اقدام کنند و این امر را به تیر ماه موکول نکنند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: از آنجا که تمام مراحل به صورت اینترنتی انجام خواهد شد، توصیه می شود مودیان اقدامات لازم را انجام دهند.

** هزار تا 2500 میلیارد تومان از محل معوقات مالیاتی ورودی و خروجی دریافت می شود

رئیس سازمان امور مالیاتی در خصوص معوقات مالیاتی، تصریح کرد: معوقات یک جریان مستمر ورود و خروج است به نحوی که بخشی از بدهی های معوق و بخشی از آن وصول و مجددا بخش دیگر به معوقات اضافه می شود.

وی ادامه داد: بنابراین فارغ از آن بخش عمده بدهی ها در یک جریان ورودی و خروجی در جریان کار قرار می گیرد و وصول می شود.

به گفته عسکری، سالانه 2 هزار تا 2500 میلیارد تومان از محل معوقات مالیاتی ورودی و خروجی دریافت می شود و در این راستا قانون ظرفیت هایی را برای افرادی که بخواهند معوقات خود را بازپرداخت کنند، در نظر گرفته است.

به گفته وی، براساس قانون امکان بخشش برخی از جرایم و تقسیط برای تسهیل امور وجود دارد.

** برخورد با فعالان اقتصادی که مالیات بر ارزش افزوده را به سازمان مالیاتی پرداخت نمی کنند

رئیس سازمان امور مالیاتی در مورد برخی از اصناف مانند طلافروش ها که عده ای از آنها مالیات بر ارزش افزوده خود را از مردم دریافت می کنند، اما به دولت اظهار نمی کنند، گفت: تمام فعالان اقتصادی و همه کسانی که در نظام قانون مالیات بر ارزش افزوده مشمول هستند، باید قانون را رعایت کنند و باید در معاملات اقتصادی بین خریدار و فروشنده مالیات اخذ شده و به خزانه پرداخت شود.

عسکری بااشاره به برگزاری دوره های سه ماهه برای مالیات بر ارزش افزوده، ادامه داد: تقریبا پولی که از مردم گرفته می شود، مالیات پرداختی مردم به عنوان پول دولت سه ماه در دست این فعالان اقتصادی است که با این پول می توانند فعالیت اقتصادی کنند، اما در موعد و زمان مقرر قانونی باید آن را به سازمان مالیاتی پرداخت کنند.

وی تأکید کرد: در بررسی هایی که انجام شده، مودیانی وجود دارند که برخی تکالیف قانونی را انجام نداده و از مشتریان مالیات نمی گیرند، یا اگر می گیرند، به دولت پرداخت نمی کنند که در قانون پیش بینی شده در رسیدگی های مالیاتی طبق قانون با افراد برخورد خواهد شد و این کار جریمه دارد.

عسکری با تاکید بر اینکه مودیان باید آنچه را که قانون تکلیف کرده انجام دهند، گفت: طبق قانون برنامه پنجم توسعه بر اساس اولویت های سازمان مالیاتی مودیان مشمول نصب صندوق مکانیزه هستند که در سال 92 دو گروه و در سال جاری نیز 10 گروه برای نصب آن اعلام شده است.

وی ادامه داد: در مجموع دو گروه 10 تایی فراخوان شده که امسال نیز یک گروه 10 تایی به آن افزوده خواهد شد که در وهله اول باید صندوق مکانیزه فروش را نصب کنند و پس از آن مراحل تکمیلی انجام شود.

**وصول 3 هزار و 600 میلیارد تومان مالیات در اردیبهشت

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه وصولی های مالیاتی تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری چه میزان بوده است، اظهار داشت: بیش از 3 هزار و 600 میلیارد تومان وصولی اردیبهشت ماه بوده که 95 درصد پیش بینی این ماه محقق شده است.

** ارایه پیشنهاد دریافت مالیات خانه های خالی

رئیس سازمان امور مالیاتی در مورد طرح مالیات بر خانه های خالی، گفت: پیشنهاد این موضوع به مجلس ارایه و در چارچوب لایحه قانون مالیات های مستقیم تدوین و در آن گنجانده شده که امیدواریم مراحل نهایی آن به پایان برسد.

عسکری در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص میزان وصولی های مالیات بر ارزش افزوده، تصریح کرد: مالیات ابرازی مودیان برای فصل زمستان 5 هزار و 200 میلیارد تومان بوده که با مالیات ارزش افزوده نفت محاسبه می شود و وصولی مالیات بر ارزش افزوده نیز 2 هزار و 600 میلیارد تومان بوده که در دو ماهه اخیر وصول شده است.

اقتصام(3)9141**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.