چهارشنبه، ۱۷ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۵۴

دکتر محمد خدادوست روز چهارشنبه در حاشیه چهارمین همایش علمی طب الرضا(ع) در جمع خبرنگاران در مشهد افزود: تعادل در این شش اصل…

دکتر محمد خدادوست روز چهارشنبه در حاشیه چهارمین همایش علمی طب الرضا(ع) در جمع خبرنگاران در مشهد افزود: تعادل در این شش اصل شامل آب و هوا، خوردنی و آشامیدنی، ورزش و فعالیت های بدنی، خواب و بیداری، حالات روحی و روانی و همچنین پاکسازی بدن از سموم باعث پیشگیری از بیماری ها می شود.

وی با بیان اینکه پیام طب سنتی ایران حفظ تندرسی مردم است، افزود: با اصلاح سبک زندگی مردم بر اساس آموزه های ایرانی و اسلامی ، بخش عمده ای از مشکلات مردم حل خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: امروزه عواملی مانند پرخوری، زندگی ماشینی و استرس های روزمره، اضافه وزن و کم تحرکی باعث ایجاد بسیاری از بیماریها شده است.

وی با اشاره به برنامه های ترویج طب سنتی در کشور گفت: قدم اول برطبق فرمایشات مقام معظم رهبری، استاندارد کردن و به روز آوری روش های تشخیصی طب سنتی و تعامل منطقی با طب نوین است که منظور توسعه آکادمیک و دانشگاهی این رشته می باشد.

خدادوست بیان کرد: به همین منظور وزارت بهداشت و درمان توسعه آکادمیک طب سنتی را با ایجاد دانشکده های طب سنتی در سطح کشور در حال اجرا دارد.

وی خاطر نشان کرد: هم اکنون دانشکده های طب سنتی در هفت دانشگاه علوم پزشکی کشور نظیر مشهد، تهران، شهید بهشتی، بابل و یزد دایر و فعال هستند.

به گفته وی، 16 دانشکده کشور هم اکنون مجوز آموزش رشته طب سنتی را دارند اما مجوز تاسیس دانشکده ندارند که از جمله می توان به دانشگاههای علوم پزشکی قم ، تبریز،شیراز و ساری اشاره کرد که این رشته را آموزش می دهند.

معاون وزیر بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی در ادامه گفت: در حال حاضر 300 دستیار طب سنتی در سطح کشور داریم که از این تعداد حدود 40 نفر فارغ التحصیل شده اند.

خدادوست با بیان اینکه کشورمان در حوزه طب سنتی با وجود پیشینه غنی عقب است، افزود: ایران دارای بیش از 10 هزار عنوان کتاب در زمینه طب سنتی است که هیچ کشوری این منبع غنی علمی را دارا نیست.

وی عزم ملی برای نهادینه سازی طب سنتی و داشتن منبع غنی از آموزه های طب سنتی را از جمله عوامل ارتقاء جایگاه طب سنتی ایران در دنیا عنوان کرد.

وی در پایان گفت: مردم هوشیار باشند که داروهای گیاهی نیز عارضه دارند و خود سرانه و با توصیه و تجویز عده ای ناآگاه و بعضا سودجو، مبادرت به مصرف این داروها نکنند.

به گفته وی، موسسات درمانی و آموزشی در زمینه طب سنتی نیز باید از وزارت بهداشت و درمان مجوز فعالیت داشته باشند.

7487/659

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.