سه شنبه، ۲۷ خرداد ۹۳ - ۰۵:۰۲

به گزارش ایرنا، ˈعباس کشاورزˈ روز دوشنبه در نشست هماهنگی و برنامه ریزی کشت پاییزه چغندرقند در ایلام افزود: با توجه به ظرفیت…

به گزارش ایرنا، ˈعباس کشاورزˈ روز دوشنبه در نشست هماهنگی و برنامه ریزی کشت پاییزه چغندرقند در ایلام افزود: با توجه به ظرفیت های موجود و وجود زمین های مستعد و حاصلخیز در ایلام و خوزستان امسال این مقدار زمین به زیر کشت این محصول می رود.

وی وجود آب های مرزی و حجم بارندگی های مناسب سال زراعی جاری و نیز آب های سرشاخه های رودخانه سیمره در شهرستان سیروان را از ظرفیت های مناسب برای استمرار کشت بهاره و حمایت از کشت پاییزه چغندرقند در استان ایلام دانست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد: در پنج سال آینده با انتقال آب از سرشاخه های رودخانه سیمره در شهرستان سیروان برای کشاورزی برنامه های توسعه زراعت و باغبانی استان توسعه یابد.

وی توسعه باغ های دیم را از دیگر فرصت های استان در حوزه کشاورزی اعلام کرد و گفت: با توجه به بارندگی های مطلوب در ایلام این استان می تواند در توسعه تاکستان های انگور و باغ های بادام عملکرد بالایی داشته باشد.

کشاورز تهیه طرحهایی برای توسعه محصول چغندرقند و دانه روغنی کلزا را از برنامه های در دست اقدام دولت تدبیر و امید دانست و گفت: افزایش عملکرد در واحد سطح و بالابردن بهره وری آب برای توسعه کشت و تولید محصول های مهم کشاورزی از برنامه های در دست اجرای این وزارت است.

این نشست با حضور روسای سازمان های جهاد کشاورزی استان های خوزستان، کرمانشاه، اصفهان و ایلام برگزار شد.

استان ایلام حدود 300 هزار هکتار زمین قابل کشت دارد که بالای 80 درصد آن به روش سنتی و دیم کشت می شود.

ایلام با کمتر از 10 هزار هکتار باغ آخرین استان کشور در حوزه فعالیت های باغ داری است.

گندم، جو، ذرت دانه ای، نخود، چغندرقند و برنج در زمره مهم ترین محصول های کشاورزی استان ایلام قرار دارد. ک/2

7171/565

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.