پنجشنبه، ۱۵ خرداد ۹۳ - ۰۵:۱۸

سید محمدعلی سیدابریشمی معاون وزیر صنعت که برای شرکت در هفدهمین نمایشگاه صنایع کوچک مالزی به این کشور سفر کرده است روز پنجشنبه…

سید محمدعلی سیدابریشمی معاون وزیر صنعت که برای شرکت در هفدهمین نمایشگاه صنایع کوچک مالزی به این کشور سفر کرده است روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: بخش ساخت قطعات خودرو طی هفت – هشت سال گذشته لطمات زیادی خورد و عاملی برای توقف رشد صنعت خودرو کشور شد.

رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، سال های 1389 تا 1391 را ˈبدترین سال های تولید خودرو کشورˈ دانست و گفت این وضعیت ناشی از مشکل منابع مالی قطعه سازان به منظور خرید مواد اولیه بود.

معاون وزیر صنعت همچنین اعلام کرد از 31 هزار واحد صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی هم اکنون حدود پنج هزار و 400 واحد غیرفعال است.

سیدابریشمی با اشاره به تعطیلی این تعداد واحد از صنایع کوچک که 17 درصد از این صنعت را تشکیل می دهند، گفت: تعطیلی و غیرفعال بودن حدود 70 درصد این واحدها ناشی از نداشتن نقدینگی برای خرید مواد اولیه است. بخشی نیز به دلیل مشکل واردات مواد اولیه غیرفعال هستند، تعدادی مشکل بازاریابی و فروش دارند و تعدادی هم براثر مشکلاتی از قبیل شرکا و رقبا غیرفعال هستند.

وی 42 درصد اشتغال کشور را ناشی از صنایع کوچک دانست و گفت: صنایع کوچک پایه صنعت هستند و اشتغال اصلی در کشورها براساس شرکت های کوچک پایه ریزی می شوند و رشد اقتصادی کشورها نیز به رشد صنایع کوچک وابسته است.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اعلام کرد: رشد اقتصاد صنایع کوچک در ایران از رشد اقتصادی کشور بالاتر است و رشد صنایع کوچک می تواند کشور را ارتقا دهد.

به گفته وی، علت تاکید وزارت صنعت، معدن و تجارت بر فعالیت صنایع کوچک اشتغالزایی این صنایع است. صنایع کوچک همچنین باعث رونق بیشتر اقتصادی می شوند و می توانند پایه ای برای آینده بهتر باشند.

معاون وزیر صنعت همچنین خواستار برقرار ارتباط بین واحدهای کوچک و بزرگ صنعتی در کشور شد.

سیدابریشمی ضمن اعلام حمایت مادی و معنوی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی از این صنایع برای ارتقاء صنعت و نوآوری در کشور، کاهش مالیات، حذف ضوابط اضافی واحدهای صنعتی و حذف هزینه های اضافی را از جمله راهکارهایی دانست که برای ارتقای صنایع کوچک در ایران مورد توجه است.

وی در ارتباط با حضور ایران در نمایشگاه صنایع کوچک مالزی گفت: 10 غرفه رایگان با همکاری نمایشگاه صنایع کوچک مالزی در اختیار غرفه داران ایرانی قرار گرفت و شرکت های ایرانی با حضور خوب خود توانسته اند بازدیدکنندگان زیادی را جذب کنند.

نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی نیز که روز گذشته در آیین گشایش این نمایشگاه حضور داشت از غرفه های ایران در این نمایشگاه بازدید کرد.

آساق**د.م**1611

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.