جمعه، ۲۰ تیر ۹۳ - ۰۹:۲۴

به گزارش ایرنا ˈعلی فلاحتیان ˈ دیشب در جمع اعضای سازمان بسیج مهندسین صنعتی اصفهان تصریح کرد: معضل زاینده رود و دریاچه ارومیه…

به گزارش ایرنا ˈعلی فلاحتیان ˈ دیشب در جمع اعضای سازمان بسیج مهندسین صنعتی اصفهان تصریح کرد: معضل زاینده رود و دریاچه ارومیه آشکار شده ، اما از مجموع حدود 600 دشت کشور، 290 دشت دارای بیلان منفی خروج آب زیر زمینی است و این تهدید بشکلی خزنده جریان دارد .

معاون وزیر نیرو گفت: اگر راهکار اصلاح الگوی مصرف و مدیریت بر منابع آب کشور اجرا نشود، در آینده با مشکلات وچالشهای بیشتری روبرو خواهیم بود.

فلاحتیان افزود: اگر روش خروج منابع آبهای زیر زمینی به همین صورت ادامه یابد، بتدریج در آینده با صد ها معضل همچون دریاچه ارومیه و زاینده رود اصفهان مواجه خواهیم بود و منابع آبهای زیر زمینی مناطق دیگر به وضعیت کنونی دریاچه ارومیه و زاینده رود اصفهان تبدیل خواهد شد..

وی ، با اشاره به اینکه میزان بهره وری آب دربخش کشاورزی کشور ما حدود 40 درصد است گفت: این میانگین در جهان بیش از 80 درصد می باشد و این درحالیست که هم اکنون بیش از 90 درصد منابعی آبی کشور در حوزه کشاورزی مصرف می شود.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه اقدامات ما نباید فرهنگی و شعاری باشد گفت: برای اصلاح الگوی مصرف انرژی و آب باید به حوزه عملیاتی وارد شویم زیرا

در عمل با شاخصه های عملیاتی و واقعی در حوزه الگوی مصرف ، فاصله زیادی داریم .

فلاحتیان اضافه کرد : آسیب شناسی و دستیابی به علل ناکارآمد بودن اصلاح الگوی مصرف کشور، نیاز به تحلیل وبرسی دقیق کارشناسی و ارائه راهکارهای موثر دارد.

پ/7145 / 556

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *