سه شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۹۳ - ۱۱:۳۸

حمیدرضا جانباز روز سه شنبه در چهاردهمین همایش رشد در تبریز اظهارکرد: توجه به درون و تکیه بر توان داخلی در راستای تاکید…

حمیدرضا جانباز روز سه شنبه در چهاردهمین همایش رشد در تبریز اظهارکرد: توجه به درون و تکیه بر توان داخلی در راستای تاکید رهبری رویکرد اساسی این شرکت است.

وی با اشاره به اینکه فقط پمپ های خاص و الکتروموتورهایی با ظرفیت بالا وارد می شود، گفت: در صورت اعتماد به تولیدکننده داخلی امکان تولید این تجهیزات هم در داخل وجود دارد.

* 130 طرح آبرسانی در کشور در حال اجراست *

معاون وزیر نیرو گفت: 130 طرح آبرسانی در کشور در حال اجراست.

جانباز میزان پیشرفت 44 طرح از طرح های در حال اجرا در زمینه آبرسانی را 80 درصد و 54 طرح را بین 20 تا 80 درصد اعلام کرد و افزود: برای تکمیل این طرح ها 140 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی با بیان اینکه اعتبار شرکت مهندسی آبفای کشور در سالجاری 11 هزار میلیارد ریال است، گفت: با روند کنونی تزریق اعتبارات، بهره برداری از طرح ها در زمان مشخص شده ممکن نیست.

وی با اشاره به اینکه طرح های زیربنایی بر اساس افق جمعیتی طراحی و اجرا می شوند، یادآوری کرد: بخش عمده ای از طرح ها در سال چهارم و پنجم بهره برداری به علت تاخیر در اجرا به افق جمعیتی طرح می رسند.

جانباز میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی برای طرح های آبرسانی کشور را 220 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: تامین اعتبار این طرح ها به شیوه های مختلف تامین منابع مالی از جمله روش خرید تضمینی آب (بی. او. تی) در دستور کار است.

وی علاوه بر مسایل زیست محیطی بر رعایت اصول اقتصادی در طراحی و اجرای پروژه های آبی تاکید کرد و افزود: نبود برنامه پایدار اقتصادی منجر به افزایش زیان شرکت ها می شود.

معاون وزیر نیرو همچنین پررنگتر شدن نقش سازمان های پژوهشی و تشکل های غیردولتی را در مدیریت یکپارچه منابع آبی ضروری دانست و گفت: در دهه اخیر و در راستای اجرای طرح های زیرساختی، توجه به محیط زیست در اولویت قرار گرفته است.

* سرانه مصرف آب در ایران بالاست *

معاون وزیر نیرو سرانه مصرف خانگی آب در کشور را بالا دانست و گفت: هر ایرانی در شبانه روز 257 لیتر آب مصرف می کند، در حالی که سرانه مصرف آب در جهان به 100 لیتر رسیده است.

جانباز وضعیت مصرف در بخش کشاورزی را هم بحرانی عنوان کرد و افزود: در رقابت نا برابر بین تولید و مصرف آب به نفع بخش کشاورزی در حال از دست دادن منابع آبی هستیم.

وی بر استفاده از نیروهای نخبه با توان علمی بالا در طراحی پروژه های آبی همچنین استفاده از فناوری های نوین برای جلوگیری از هدر رفت آب تاکید کرد و گفت: در سال های گذشته به علت بی توجهی به ملاحظات فنی، ایمنی و زیست محیطی، خسارات و تلفات جانی به بدنه شرکت وارد شده است.

* توزیع آب آشامیدنی از طریق لوله کشی در تعدادی از شهرها ممکن نیست *

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب با بیان اینکه در بیشتر نقاط کشور با کاهش کیفیت منابع آب و در تعدادی از شهرها با چالش دراین زمینه مواجه هستیم، گفت: درتعدادی از شهرها بیش از این نمی توان آب بهداشتی قابل آشامیدن را از طریق لوله کشی توزیع کرد و باید از طریق دیگری تامین شود.

وی با اشاره به کامل نبودن زون های مخازن آب، اظهارکرد: در زمان حاضر دو میلیون متر مکعب کمبود مخزن داریم.

جانباز با بیان اینکه تفاوت هزینه تولید آب تصفیه شده قابل آشامیدن با آب غیرقابل آشامیدن زیاد نیست، گفت: با توزیع آب غیرقابل آشامیدن و در عین حال بهداشتی می توان خیلی از منابع را در خدمت سامانه توزیع آورد.

وی گفت: در برخی از مناطق که بحث پدافندی داریم، ذائقه مردم به آب لوله کشی باید تغییر یابد.

چهاردهمین همایش رشد با موضوع جامع نگری در طرح های آبرسانی با رویکرد آبرسانی پایدار و با حضور 140 نفر از مدیران ارشد و معاونان مهندسی و توسعه شرکت های آبفای شهری و روستایی و شرکت های آب منطقه ای کشور امروز و فردا در تبریز برگزار می شود.

آسیب شناسی عملکرد کنونی و بررسی برنامه های آتی، تبیین رویکردهای راهبردی طرح های آبرسانی و تبیین رویکردهای ملی در برنامه ریزی پروژه ها، انسجام بخشی شرکت های آب و فاضلاب و آب منطقه ای در اجرای طرح های آبرسانی از اهداف و محورهای این همایش دو روزه است.

برگزاری چهار کارگاه با عنوان مطالعات و تدوین طرح های جامع آبرسانی استانی، چگونگی تکمیل و اجرای پروژه های آبرسانی با روش بیع متقابل، نظارت بر طرح های آبرسانی با رویکرد اثربخشی و برنامه ششم توسعه کشور در طرح های جامع آبرسانی از برنامه های جنبی این همایش است.

در حاشیه این همایش تعدادی از شرکت های تولیدکننده تجهیزات آبی تولیدات خود را به نمایش گذاشتند.

بازدید از کارخانه پمپ و توربین تبریز(پتکو)، بازدید از کارخانه پمپیران و شرکت در کارگاه آموزشی این شرکت از برنامه روز دوم این همایش است.

نتایج کارگاه ها در نشست پایانی همایش ارایه خواهد شد.

7232/587

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.