پنجشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۳۵

ˈحسن رکنیˈ شامگاه چهارشنبه در همایش ارتقاء کیفیت و کمیت تولید گوشت مرغ و توسعه زنجیره های تولید، در اراک اظهار کرد: توسعه…

ˈحسن رکنیˈ شامگاه چهارشنبه در همایش ارتقاء کیفیت و کمیت تولید گوشت مرغ و توسعه زنجیره های تولید، در اراک اظهار کرد: توسعه زنجیره های تولید هماهنگی و تعامل لازم بین تمام بخش های کشاورزی و دامداری را ایجاد می کند.

وی ادامه داد: توسعه زنجیره های تولید منفعت همه جانبه کشور در بخش کشاورزی را به دنبال دارد و در صورت محقق شدن این مهم تولیدات طیور کشور از حالت جزیره ای به شکل گسترده در می آید و تمام فعالان بخش های مختلف تولید طیور از قبیل تولید کننده، صاحبان کشارگاه ها، وارد کنندگان خوراک و خورده فروشان را در مسیر مستقیم هدایت می کند.

معاون بهبود دامی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ورود به زنجیره های تولید، صادرات طیور را نیز افزایش می دهد اظهار کرد: برای بالا بردن میزان صادرات طیور باید ˈمرغ سایزˈ تولید کنیم و در یک تاریخ مشخص مثلا پس از 33 روز مرغ را به کشتارگاه ببریم اما چون وارد زنجیره تولید نیستیم نمی توانیم این کار را انجام دهیم.

رکنی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات عدم وجود زنجیره تولید طیور در کشور، ناتوانی ثابت نگهداشتن قیمت است که تولید و عرضه را با مشکل مواجه می کند.

وی اضافه کرد: ایران اسلامی از لحاظ آب برای تولیدات کشاورزی با مشکل جدی روبه رو است چرا که بیش از 75 درصد بارندگی ها در طول سال فقط در سه استان کشور می بارد، اما می توان از مراتع و خورشید برای تولیدات دام و طیور بهترین استفاده را برد که این مهم باید جدی گرفته شود.

معاون بهبود تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: زیرساخت ها و ظرفیت های بسیار خوبی در نقاط مختلف کشور برای افزایش تولیدات دام و طیور وجود دارد ولی حمایت از این بخش ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته قرار بود 50 هزار تن مرغ وارد شود؛ اما این وزارتخانه با این کار مخالفت کرد و درنهایت 11 هزار تن مرغ وارد شد، در حالی که 47 هزار تن مرغ تولید داخلی مازاد در انبارها و سردخانه ها موجود بود.

وی ادامه داد: در صورت تعامل بین مجلس و دولت و برنامه ریزی های کاربردی و منطقی و کار و تلاش شبانه روزی تولید کنندگان می توانیم به یکی از بزرکترین صادرکنندگان طیور در دنیا تبدیل شویم.

وی اظهارکرد: جمهوری اسلامی ایران می تواند موقعیت خوبی در تولید مرغ در منطقه داشته باشد زیرا از 10 میلیون تن تبادل مرغ در بازرگانی جهان، سه میلیون تن آن مربوط به کشور های همسایه ایران است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص تجربه کشور در خودکفایی تولید گندم گفت: سال گذشته هفت میلیون تن گندم به کشور وارد شده حال این که با داشتن زیرساخت های مناسب، می توانیم گام های بلندی در افزایش تولید این محصول برداریم.

رکنی خاطرنشان کرد: اگر چه در بیشتر نقاط کشور با مشکل کم آبی روبه رو هستیم اما می توانیم با بهره گیری از ظرفیت های موجود در تمام بخش های کشاورزی و دامداری نه تنها به خودکفایی برسیم بلکه محصولات خود را به تمام نقاط دنیا صادر کنیم.

ک/27115/559 ** 1917

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *