چهارشنبه، ۲۵ تیر ۹۳ - ۰۴:۴۰

به گزارش ایرنا ˈمحمد امیدˈ عصر سه شنبه در نشست شورای اشتغال استان خراسان شمالی در بجنورد اظهار کرد: با اجرای طرح خوداشتغالی…

به گزارش ایرنا ˈمحمد امیدˈ عصر سه شنبه در نشست شورای اشتغال استان خراسان شمالی در بجنورد اظهار کرد: با اجرای طرح خوداشتغالی بویژه اشتغال های خرد و کوچک که از سه سال قبل آغاز شده، حدود 300 هزار خانوار از پوشش حمایتی این نهاد خارج شدند.

وی اضافه کرد: به طور میانگین سالانه شش هزار میلیارد ریال اعتبار دولتی که برای کمک به خانوارهای تحت پوشش هزینه می شده با اجرای این طرح ها صرفه جویی شده و به خزانه دولت برگشت داده شده است.

امید، میزان تسهیلات پرداختی برای طرح های خوداشتغالی کمیته امداد را برای 300 هزار خانوار مجری طرح خودکفایی در سه سال اخیر 75 هزار میلیارد ریال عنوان کرد.

وی افزود: کمیته امداد امام خمینی (ره) در قالب طرح اشتغال خرد، سالانه حدود 150 تا 200 هزار اشتغال پایدار ایجاد می کند و این طرح از سوی سازمان ملل نیز مورد تأیید قرار گرفته است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد اظهار کرد: نظارت بر اجرای طرحهای خوداشتغالی کمیته امداد موجب شده تا طرح های این نهاد با حدود 2.5 درصد، کمترین میزان انحراف را داشته باشد.

امید افزود: بررسی های میدانی نشان داده که بیش از 90 درصد طرح های خودکفایی و خوداشتغالی کمیته امداد با موفقیت انجام شده و میزان معوقات بانکی ناشی از ایجاد این اشتغال نیز کمتر از یک درصد بوده است.

وی، میانگین درآمد خانوارهای کمیته امداد ناشی از اجرای طرح خوداشتغالی را حدود هفت میلیون و 500 هزار ریال اعلام کرد.

معاون اشتغال کمیته امداد مهمترین فعالیت های خوداشتغالی مددجویان این نهاد را طرح های کشاورزی و صنایع دستی عنوان و بیان کرد: طبق گزارش مرکز آمار ایران شش درصد از تولید شیرخام و گوشت قرمز کشور از سوی مددجویان کمیته امداد تأمین می شود.

به گفته وی، همچنین 9 تا 17 درصد خدمات حمل و نقلی کشور نیز توسط مددجویان این نهاد به مردم ارایه می شود.

امید، میانگین ایجاد اشتغال برای هر طرح خوداشتغالی این نهاد در کشور را حدود 1.8 شغل عنوان کرد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام (ره) به ایجاد 10 شرکت خدمات بازرگانی داخلی در استان های کشور اشاره کرد و گفت: این شرکت ها کار بازاریابی و پشتیبانی از تولیدات مددجویان این نهاد در قالب طرح های خوداشتغالی را بر عهده دارند.

امید، وظیفه اصلی این شرکت ها را خرید تولیدات مددجویان بویژه در بخش صنایع دستی اعلام و اظهار کرد: در صورتی که بازار خرید محصولات تولیدی مددجویان در قالب طرح خوداشتغالی وجود نداشت، تولیدات آنها خریداری و در زمان مقرر به بازارهای جهانی عرضه می شود.

به گفته وی، در سال جاری 600 میلیارد ریال از تولیدات مددجویان کمیته امداد از سوی شرکت های خدمات بازرگانی در استان های کشور خریداری شده است.

امید اضافه کرد: همچنین 50 هزار متر مربع فرش دستبافت نیز از این خانوارها دریافت شده تا برای فروش در بازارهای جهانی عرضه شود.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام (ره) گفت: امسال برای اجرای طرح های خوداشتغالی در استان خراسان شمالی نیز 300 میلیارد ریال اعتبار قرض الحسنه مصوب شده که در صورت جذب این اعتبار تا پایان آذرماه، همین میزان اعتبار دیگر در اختیار این استان قرار می گیرد. ک/2

2712**626**1504

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبير:
newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *