شنبه، ۳۱ خرداد ۹۳ - ۰۳:۱۰

سلامت نیوز: ريشه اعتياد به مواد مخدر در كشور آنقدر قطور شده كه هشدارهاي دلسوزانه و تهديدآميز مسوولان و انجمن هاي غير دولتي…

سلامت نیوز: ريشه اعتياد به مواد مخدر در كشور آنقدر قطور شده كه هشدارهاي دلسوزانه و تهديدآميز مسوولان و انجمن هاي غير دولتي و خانواده ها ديگر افاقه نمي كند. مافياي مواد مخدر كه اعضاي آن چندان دور از دسترس نيستند آنقدر هوشمند است كه بداند از كدام مسير وارد شود تا خوراك موثرتري در تقابل با اين هشدارها و تهديدهاي فاقد پشتوانه اجرايي به جمعيت هدفش عرضه كند.

شناسايي نقطه ضعف روش هاي تقابل و پيشگيري و درمان اعتياد در ايران مهم ترين كاري بوده كه مافياي موادمخدر انجام داده است. تحليل داده ها و اطلاعات بايد از اهداف اصلي متوليان جمع آوري و رصد آمار اعتياد و مصرف مواد مخدر باشد تا بتوانند به زواياي پنهان فعاليت هاي باندهاي مافيايي دست پيدا كرده و آنها را مسدود كنند كه گزارش هاي رسمي چنين مي نمايد كه چنين اتفاقي ظاهرا يا نمي افتد يا آنقدر كمرنگ است كه مي توان آن را بي فايده دانست. اگر امروز عضو شوراي شهر تهران خبر از راه اندازي مركز درمان اعتياد كودكان مي دهد و اگر دو سال قبل سازمان بهزيستي كشور نخستين مركز درمان اعتياد نوجوانان را افتتاح كرد و اگر وزير كشور امروز هشدار مي دهد كه تعداد معتادان زن نسبت به چهار سال قبل دو برابر افزايش داشته، اتفاقاتي نيست كه چندان هم غير قابل پيش بيني بوده باشد اگر متوليان مبارزه و درمان اعتياد به جاي تلاش براي كتمان واقعيت ها و تعيين خطوط قرمزتر براي رسانه ها، ذره يي همت بر تجزيه آمارهايي مستقر مي كردند كه قرار بود به جاي بايگاني شدن يا تبديل شدن به سند انجام وظيفه و چگونگي صرف بودجه ها، راهنماي برنامه هاي جديد چگونگي مقابله با اعتياد باشد اما تا امروز و از ميان خيلي بي شمار مسوولاني كه با سمت هاي ريز و درشت بر صندلي مقابله، درمان و پيشگيري اعتياد نشستند، معدود و كمتر از انگشتان دو دست مي توان سراغ گرفت كه براي ريشه يابي افزايش تعداد معتادان كودك و نوجوان و زن و حتي ساده تر، براي پيدا كردن علت تغيير الگوي و شيوه مصرف، مواجهه نزديكي با واقعيت اعتياد داشته، سر زدن به پاتوق هاي مصرف و شنيدن دردهاي دل معتادان و يافتن راه براي خشكاندن ريشه هاي اصلي و نه فرعي و مجازي اعتياد آنها را به برنامه ها و اولويت هاي كاري شان تبديل كرده باشند.

درخواست دوباره وزير كشور براي حضور اجتماعي در مبارزه با اعتياد
روز گذشته عبدالرضا رحماني فضلي، وزير كشور و دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر در آستانه فرارسيدن روز جهاني مبارزه با مواد مخدر به مراسم نماز جمعه رفت تا با آمارهايي كه در جمع اقشار مختلف مردم ارائه مي دهد بتواند تا حدي به اجتماعي شدن مقابله با اعتياد: هدفي كه فعلا، مي تواند يكي از شيوه هاي موثر در مقابله با اعتياد و كاهش آمار گرايش به مصرف مواد مخدر و محرك باشد نزديك شود. رحماني فضلي از همان روزي كه مسووليت فرماندهي تنها نهاد مسوول در ارائه آمارهاي كشوري وضعيت اعتياد را بر عهده گرفت اين نگاه را به نمايندگان اقشار مختلف جامعه منتقل كرد كه «تا مقابله با اعتياد به يك رفتار اجتماعي تبديل نشود در اين مسير موفق نمي شويم.»
شايد مسووليت هاي پيشين او در رسانه ملي و دولت و امكان دسترسي به گزارش هاي محرمانه از واقعيت آسيب هاي اجتماعي در كشور، او را به اين نقطه هدايت كرد كه با نگاه ضد معتاد كه در جامعه ايران رسوخ كرده، اختصاص بودجه كل كشور براي مقابله با اعتياد هم بي فايده خواهد بود. اين نگاه بايد تغيير كند. اين نگاه كه خيرين ما بيش از آنكه مايل به كمك به خانواده يك معتاد يا كمك به درمان اعتياد او باشند صبر مي كنند تا كودكي، پدر معتاد خود را زير خاك دفن كند و آن وقت به ايتام اعتياد كمك كنند. اين نگاه كه 92 درصد مردم از اعتياد به عنوان يك بحران نگرانند اما از شورا ياري محله شان مي خواهند كه گرمخانه و مركز گذري كاهش آسيب اعتياد را تعطيل كند و 200 و 300 و 400 معتاد بي خانمان، خيابان خواب بشوند و مردم از كم كاري هاي دولت براي كمك به نيازمندان شكايت كنند.

رحماني فضلي پس از انتصاب به دبيركلي ستاد مبارزه با مواد مخدر در فواصل مختلف از نمايندگان اقشاري كه به باور او مي توانستند در تغيير نوع نگاه عوام موثر باشند دعوت كرد تا ضرورت اين تغيير را از طريق آنها به مردم گوشزد كند. مداحان، ورزشكاران، هنرمندان و خبرنگاران مهم ترين گروه هايي بودند كه با دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر بر سر يك ميز نشستند تا ضمن تماشاي كليپي از محرمانه ترين گزارش هاي گردآوري شده درباره واقعيت اعتياد در كشور، براي پيدا كردن مسيرهاي موثر در چگونگي اين تغيير همفكري كنند.

در حالي كه سال گذشته و در مراسم روز جهاني مبارزه با مواد مخدر، دبيركل سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر حتي حاضر به حضور در اين مراسم نشد، امسال رحماني فضلي اين مراسم را افتتاح مي كند تا گزارشي از نمودهاي تغييري كه مد نظر داشته ارائه دهد يا بشنود در حالي كه بيگانگي مسوولان كشور با واقعيت اعتياد در ايران علت تمام سوالاتي است كه امروز از سوي متوليان مبارزه با اعتياد مطرح مي شود. چرا بايد سالانه 16 ميليارد تومان آن هم فقط از سوي سازمان بهزيستي كشور به درمان اعتياد در مراكز تحت پوشش اين سازمان اختصاص داده شود؟ چرا بايد حداكثر موفقيت درمان اعتياد (با وجود اعلام خوش بينانه وزير كشور درباره موفقيت 20 درصدي درمان اعتياد) 5 الي 10 درصد باشد؟ چرا معتادان منتقل شده به مراكز درمان اجباري ماده 16 پس از گذراندن دوره 3 ماهه ترك و به محض ترخيص از اردوگاه هاي اجباري، سراغ از موادفروش مي گيرند تا ولع 3 ماه دوري از مواد را جواب داده باشند؟ چرا از مجموع بيش از 1000 تن مواد مخدر بر پايه ترياك كه از مرز شرقي وارد كشور شده، نهادهاي امنيتي مسوول در كشفيات فقط موفق به كشف 500 تن مي شوند و وزير كشور معترف است كه معادل همين رقم هم در داخل كشور مصرف مي شود؟ چرا با وجود هشدارهاي روزانه مسوولان مراكز گذري كاهش آسيب اعتياد نسبت به لزوم وجود اين مراكز براي جلب اعتماد در معتادان و تشويق آنها به ترك، تمام تلاش هاي مسوولان سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر و دولت دهم بر تعطيلي، كاهش بودجه يا محدود سازي فعاليت اين مراكز و تقويت حضور اردوگاه هاي درمان اجباري بود؟ چرا دولت وقت در همان ماه هاي آغازين پس از پيروزي انقلاب به هشدار فعالان مافياي مواد مخدر بي توجهي كرد و تمام زمين هاي كشت خشخاش داخل كشور را سوزاند و با كشت جايگزين پر كرد تا امروز برسيم به آن نقطه كه مسوولان سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر بگويند «كاش مشكل معتادانمان در مصرف ترياك و هرويين خلاصه مي شد»؟ چرا بيمه درمان معتادان كه بايد از همان ماه هاي آغازين دولت نهم اجرايي مي شد به يك طرح ابتر تبديل شد و در تمام اين 8 سال فقط وعده بود و خيال كه «روزي خواهد رسيد كه اعتياد در ايران به صفر برسد»؟

منبع: روزنامه اعتماد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.