سه شنبه، ۱۱ مهر ۹۶ - ۱۰:۲۰
فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند

امروز قصد داریم فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند را به شما کاربران عزیز معرفی کنیم . در بین سالهای ۱۹۶۹ تا…

امروز قصد داریم فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند را به شما کاربران عزیز معرفی کنیم . در بین سالهای ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ ناسا در هر شش ماه سفری به کره ماه داشته و در این سفرها تعدادی از فضانوردان روی ماه پیاده روی داشته و البته با این کار نام خود را در تاریخ فضانوردی بشر جاودانه کرده اند . در ادامه با میهن پست همراه شوید .

فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند معمولا آمریکایی بوده و در صدر آنها نیل آرمسترانگ قرار دارد . نیل آرمسترانگ به غیر از عنوان نخستین انسانی که روی کره ماه قدم گذاشته، دارای عنوان نخستین انسانی است که کره زمین را از فضا نیز مشاهده کرده و نام او تا حد زیادی برای همه آشنا است. اما نام بسیاری از فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند برای ما آشنا نیست . در این مطلب به معرفی ۱۲ فضانوردانی می پردازیم که تاکنون روی ماه راه رفته اند.

در سال ۱۹۶۹ (۲۹ تیرماه ۱۳۴۸ خورشیدی) «نیل آرمسترانگ»، فضانورد آمریکایی به‌ عنوان نخستین انسان، قدم بر سطح ماه گذاشت و جای پایش روی این کره و تاریخ بشر ماندگار شد.تصویر آرمسترانگ در ماه‌نوردی که روی این کره حرکت کرد. او پس از پیاده‌شدن از سفینه گفت: «این قدمی کوچک برای یک مرد و اما گامی بزرگ برای بشریت است».

فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند

«باز آلدرین»، دومین انسان روی کره ماه بود که پس از آرمسترانگ پیاده شد. در تصویر زیر او در کنار یکی از تجهیزات ماه به نام «ایگل» دیده می‌شود و در انعکاس روی کلاهخود نیز، تصویر آرمسترانگ که در حال عکاسی‌ است قابل دیدن است.تصویر سمت چپ، باز آلدرین جوان در ناسا و سمت راست خود او در حال سخنرانی در لندن در سال ۲۰۱۶ است. آلدرین ۸۶ ساله، سال گذشته به دلایل پزشکی، از قطب جنوب با پروازی فروی بازگردانده شد اما نشانه‌های بیماری که ناشی از ارتفاع و کمبود فشار بود، به سرعت رفع شدند.

«الن بین»، فضانورد آپولوی در تصویر زیر یک محفظه محتوی خاک نمونه از ماه را در دست دارد. این فضاپیما در نوامبر ۱۹۶۹ (آبان ۱۳۴۸) روی سطح ماه فرود آمد و سومین و چهارمین انسان را به این قمر رزمین برد.

فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند

«چارلز کنراد»، سومین نفر از فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند، است. عکس سمت چپ مربوط به نخستین سفر فضایی او در سال ۱۹۶۵ و با فضاپیمای گیمی۵ است. در تصویر سمت راست، او قبل از سفر به ماه دیده می‌شود. وی در سال ۱۹۹۹ در سن ۶۹ سالگی در اثر سانحه موتورسیکلت در کالیفرنیا جان باخت. کنراد در سال ۱۹۸۱ از ناسا استعفا داد تا در خلوت خود به نقاشی بپردازد.

فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند

«ادگار دی میشل» در نخستین ماه‌نوردی که توسط سرنشینان آپولوی ۱۴ در پنجم فوریه ۱۹۷۱ (۱۶ بهمن ۱۳۴۹) انجام شد، در حال نصب یک لرزه‌نگار روی سطح ماه دیده می‌شود. این نخستین آزمایش لرزه‌نگاری خارج از کره زمین بود. عکس توسط دوربین اتمی که روی یک ربات فضایی نصب شده بود گرفته شده است؛ در این سفر از این ربات برای حمل تجهیزات استفاده می‌شد.

فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند

خدمه ماه‌نشین آپولوی ۱۴٫ از چپ: «استورات روسا»، فرمانده، آلن شپرد، معاون فرمانده و «ادگار میچل»، خلبان سفینه ماه‌نشین از فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند . زمانی که ماه‌نشین از آپولوی ۱۴ جدا شد، روسا در مدارگرد این سفینه باقی ماند تا دو همکارش روی ماه پیاده شده و بازگردند.میچل اوایل سال ۲۰۱۶ در فلوریدا درگذشت. او پس از بازنشستگی از ناسا، زندگی خود را وقف فیزیک و مسائل کشف‌نشده‌ای مانند مسائل روانی و فرازمینی‌ها کرد. شپرد در سال ۱۹۸۸ درگذشت. او پیش از این که روی ماه قدم بگذارد، نخستین آمریکایی‌ای بود که در یک فضاپیما در مدارهای نزدیک زمین قرار گرفت و به دور سیاره چرخید.

فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند

«جیمز اروین»، خلبان ماه‌نشین آپولوی ۱۵ در حال سلام نظامی به «دیوید اسکات» است که از او عکس می‌اندازد. تصویر او در کنار پرچم آمریکا و ماه‌نشین آپولوی ۱۵ دیده می‌شود. این مأموریت در اول اوت ۱۹۷۱ (۱۵ مرداد ۱۳۵۰) انجام شد.اروین سمت چپ و اسکات در سمت راست در حال تمرین ماه‌پیمایی در صحرای نوادا چهار ماه قبل از فرود روی ماه دیده می‌شوند. اروین در سال ۱۹۷۲ از ناسا و نیروی هوایی آمریکا استعفا داد تا یک سازمان مذهبی به راه بیاندازد. او در ۱۹۹۱ درگذشت اما ساعتی که هنگام پیاده‌روی روی ماه به دست داشت، در سال ۲۰۱۵ به قیمت ۱/۶۲۵ میلیون دلار فروخته شد. اروین یکی از سه فضانوردی بود که در تاریخ هم به دور مدار زمین گشتند و هم روی ماه پیاده روی کردند.

«چارلز دوک»، فضانورد آپولوی ۱۶ در حال جمع‌آوری نمونه از سطح ماه است. این عکس توسط جان یونگ، دیگر فضانورد این سفینه در ۲۱ آوریل ۱۹۷۲ (اول اردیبهشت ۱۳۵۱) گرفته شده است.

فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند

از چپ به راست، توماس متینگ، جان یونگ و چارلز دوک، خدمه آپولوی ۱۶ پس از تمرین فرود در آب در حال استراحت هستند. این تمرینات در خلیج مکزیک انجام می‌شد. متینگ در عملیات آپولوی ۱۶ در مدار ماه باقی ماند تا دو همکارش روی آن فرود آیند. دوک یکی از در زمان قدم گذاشتن روی ماه ۳۶ ساله بود و عنوان جوان‌ترین مردی که این کار را کرده به خود اختصاص داد. متینگ بعدها به‌ عنوان نخستین خلبان شاتل در سال ۱۹۸۱ با این فضاپیما پرواز کرد.

فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند

هرسیون اشمیت در کنار یک تخته‌سنگ بزرگ روی ماه در حال پیاده‌روی‌ست. او به همراه اوگن سرنان، دو فضانوردی بودند که طی سومین عملیات آپولوی ۱۷، در دسامبر ۱۹۷۲ (دی ماه ۱۳۵۱) روی ماه فرود آمدند.

فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند
اوگن سرنان، سمت چپ و هریسون اشمیت سمت راست در فضاپیمای آپولوی ۱۷ که در سال ۱۹۷۲ آخرین فرود انسان روی ماه را انجام داد. اشمیت نخستین کسی بود که به‌عنوان دانشمند (زمین‌شناس) به ناسا جذب شد و به فضا سفر کرد. گروهی که او از بین آنها انتخاب شد، نخستین دانشمند-فضانوردان تاریخ را تشکیل دادند و برای نخستین‌بار از میان خلبان‌های سابق انتخاب نشده بودند.

فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند

اوگن سرنان در این عکس که در نخستین پیاده روی روی ماه در عملیات آپولوی ۱۷ گرفته شده، گوشه پرچم آمریکا را در دست نگه داشته است. او آخرین انسانی بود که روی ماه راه رفت و قبل از آنکه به نردبان فضاپیما برسد، حروف نام تنها فرزندش را روی خاک ماه ترسیم کرد. او در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۷ (۲۷ دی ماه ۱۳۹۵) در تگزاس درگذشت.

فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند

نام همه فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند در تاریخ بشر ثبت شده است چراکه اینکار در حقیقت گامی بزرگ و ماندگار برای پیشرفت علمی بشر محسوب می شود .

 

[highlight]منبع   [/highlight]  nbcnews

4 دیدگاه برای “معرفی فضانوردانی که روی ماه پیاده روی کردند + عکس”

 1. زانيار گفت:

  دک همتون گرم 👍

 2. ن.كمالي گفت:

  رفته ماه اومده نمرده موتور نابودش کرده !

 3. مهلا گفت:

  چه قشنگ
  اسم فرزندش رو روی ماه کشیده

 4. صبا گفت:

  من که احساس خفگی میگیرم حتی بهش فکر کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.