شنبه، ۰۳ اسفند ۹۸ - ۱۱:۲۳
معروفترین تصاویری نجومی

قبل از تماشای معروفترین تصاویری نجومی موجود در آرشیو ناسا بد نیست بدانید که امروزه ما انسان ها که بر روی زمین زندگی…

قبل از تماشای معروفترین تصاویری نجومی موجود در آرشیو ناسا بد نیست بدانید که امروزه ما انسان ها که بر روی زمین زندگی می کنیم تنها بخش خیلی خیلی کوچکی از آن سوی سیاره ی خودمان را شناخته ایم .در این میان و در بین تصاویر گرفته شده توسط سفینه‌ ها و تلسکوپ‌ های فضایی ناسا همیشه  تعداد خاصی از این تصاویر مورد توجه علاقه‌مندان به علم نجوم و اختر شناسان قرار گرفته است است. تصاویری که این روزها به عنوان معروفترین تصاویری نجومی در آرشیو ناسا دیده می شوند و نه تنها یکی از کامل‌ ترین منابع تصاویر فضایی نیز به شمار می رود بلکه این تصاویر امروز در دسترس علاقه‌مندان نیز قرار گرفته است.

سازمان فضایی ناسا در سال 2017 کتابخانه تصاویر و ویدئوهای خود را باسازی کرد تا گنجینه‌ ای بزرگ از تصاویر با کیفیت را در اختیار مردم قرار دهد. در ادامه می‌توانید 13 تصویر از معروف‌ ترین نمونه‌های موجود در این آرشیو را به‌همراه شرح کوتاهی در مورد آن، مشاهده کنید. با میهن پست همراه شوید.

طلوع زمین

معروفترین تصاویری نجومی

طلوع زمین از روی ماه

تصویر طلوع زمین که در ردیف معروفترین تصاویری نجومی قرار گرفته است توسط  فضاپیمای آپلو 11 گرفته شده که زمین را بالای افق ماه نشان می‌دهد. عکس در منطقه ساحلی دریای اسمیت در سطح ماه گرفته شده است.

تپه‌ های مریخی

معروفترین تصاویری نجومی

تپه‌ های مریخی

این تصویر با دوربین MastCam کاوشگر مریخ گرفته شده که، برون‌زدگی‌ها و صخره‌هایی با لایه‌های نازک در منطقه Murray Buttes در پایین کوه شارپ را نشان می‌دهد. در تصویر می‌توان تپه‌هایی که در بالای سطح منطقه قرار دارند و ماسه‌ای که بر اثر طوفان‌های مریخی و فرسایش کوه شارپ پدید آمده را دید.

سلام نظامی روی ماه

معروفترین تصاویری نجومی

سلام نظامی روی ماه

فضانورد جان دبلیو یانگ فرمانده آپلو 16 در مأموریت فرود روی ماه درحالی‌که در حال جهیدن در جای خود است به پرچم کشورش سلام نظامی می‌دهد.

نخستین پیاده‌ روی فضایی

معروفترین تصاویری نجومی

نخستین پیاده‌ روی فضایی

ادوارد اچ وایت، فضانورد سفینه Gemini-Titan 4 در حین خروج از سفینه فضایی نشان داده شده است چهره او برای محافظت از اشعه‌های خورشید با نقاب محافظ پوشیده شده است. وایت اولین فضانورد آمریکایی بود که در فضا قدم زد او در طول چرخش سوم از مأموریت Gemini-4 به مدت 21 دقیقه درخارج از فضاپیما ماند.

کوه مرموز

معروفترین تصاویری نجومی

کوه مرموز

در این عکس تلسکوپ فضایی هابل فعالیت‌های نامنظم با یک ستون از گاز و گردوغبار را که توسط نور ستارگان درخشان و متلاطم اطرافش بلعیده می‌شود را به تصویر کشیده است.

تست سیستم حفاظت حرارتی

معروفترین تصاویری نجومی

تست سیستم حفاظت حرارتی

عکسی از ناسا که تست سیستم حفاظت گرمایی محفظه‌ ی فرار خدمه را نشان می‌دهد.

کهکشان آندرومدا

معروفترین تصاویری نجومی

کهکشان آندرومدا

این تصویر به وسیله Galaxy Evolution Explorer سازمان فضایی ناسا گرفته شده است که نمایی از کهکشان بزرگ آندرومدا است. آندرومدا بزرگ‌ترین کهکشان در گروه محلی کهکشانی است که راه شیری هم در این گروه قرار دارد.

زمین و ماه از یک میلیون مایل دورتر

معروفترین تصاویری نجومی

تقارن زمین و ماه

این تصویر سمت دور ماه را نشان می‌دهد درحالی‌که ماه بین زمین و دوربین تصویربرداری (EPIC) سفینه فضایی Discover که در فاصله یک‌میلیون مایلی زمین در حال تصویر برداری است قرار گرفته است.

رهیاب روی مریخ

معروفترین تصاویری نجومی

رهیاب روی مریخ

این تصویر نمایی از  مریخ است که توسط کاوشگر ناسا در 12 دسامبر 1997 گرفته شده است.

شمشیر اُریون

معروفترین تصاویری نجومی

شمشیر اُریون

این تصویر از سحابی اریون توسط تلسکوپ فضایی spitzer ناسا گرفته شده که نزدیک‌ترین کارخانه بزرگ ستاره‌سازی در فاصله 1450 سال نوری را نشان می‌دهد. این سحابی به اندازه‌ ای نزدیک است که با جسم غیر مسلح به‌عنوان یک ستاره فازی در صورت فلکی شمشیر دیده می‌شود.

شفق قطبی مشتری

معروفترین تصاویری نجومی

شفق قطبی مشتری

ستاره شناسان از تلسکوپ فضایی هابل برای مطالعه شفق قطبی(نمایش خیره کننده نور در جو سیاره) روی مشتری استفاده می‌کنند. مشتری بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی به‌خاطر طوفان‌های رنگارنگ خود مانند طوفان قرمز بزرگ معروف است. اکنون دانشمندان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل روی ویژگی زیبای دیگری از این سیاره تمرکز کرده‌اند. این ویژگی همان درخشش خارق‌العاده‌ای است که در مشاهدات جدید به‌عنوان شفق قطبی شناخته می‌شود. این شفق‌ها زمانی ایجاد می‌شود که ذرات پرانرژی به جو سیاره در نزدیکی قطب‌ها وارد می‌شوند وبا اتم‌های گاز برخورد می‌کنند.

راه شیری

معروفترین تصاویری نجومی

راه شیری

تصویر فعالیت شدیدی در هسته کهکشان راه‌شیری را نشان می‌دهد که با دوربین‌های مادون قرمز و اشعه ایکس گرفته شده است. توجه کنید که مرکز کهکشان درست در قسمت سفید رنگ  در مرکز تصویر و کمی مایل به راست قرار دارد. کل عرض تصویر نیم درجه کهکشان را پوشش می‌دهد؛ تقریبا به اندازه عرض ماه کامل است.

زمین

معروفترین تصاویری نجومی

زمین

این عکس از دقیق‌ترین تصاویر گرفته شده از زمین تا به حال است؛ تصویر با ترکیبی از رنگ‌های آبی فیروزه‌ای، توسط دوربین مادون قرمز نصب شده روی ماهواره Suomi NPP که جزئیات خیره کننده‌ای از سیاره زمین را نشان می‌دهد.

 

منبع : PETAPIXEL

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *