شنبه، ۲۹ شهریور ۹۳ - ۱۱:۴۵

یک پژوهشگر دینی معتقد است: ابزاری که برای عمل به فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر مورد استفاده قرار می‌گیرد…

یک پژوهشگر دینی معتقد است: ابزاری که برای عمل به فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر مورد استفاده قرار می‌گیرد باید از جنس معروف باشد نه منکر.

بهراد بهشتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان، با اشاره به نامناسب بودن ابزار اعمال امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، اظهار کرد: امروز مدعیان امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی ایران از منکرات بزرگ برای اعمال این فریضه الهی استفاده می‌کنند.

وی افزود: مردم ایران در یک کشور اسلامی که برخوردار از قوانین و مقررات ویژه در چارچوب‌های دینی است، زندگی می‌کنند و کسانی که به اسم امر به معروف و نهی از منکر با استفاده از روش‌های غیر قانونی مانند خشونت با مردم برخورد می‌کنند باید مراقب اعمال و رفتار خود باشند.

بهشتی در بیان شرایط اجرای امر به معروف و نهی از منکر، افزود: اثربخش بودن در فرد مورد نظر و اطمینان به ایجاد نشدن هرگونه وهن در دین و دلزدگی جامعه نسبت به دین داران از جمله شروط لازم برای اعمال فریضه دینی امر به معروف و نهی از منکر است، چرا که دین زدگی به سبب اعمال غیر قانونی یک عده و به اسم هدایت مردم به معروف خود، نوعی منکر دینی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: مهمترین پیش شرط لازم برای ترویج دین، علاقمند کردن مردم به زیبایی‌های دین اسلام است نه استفاده از روش‌هایی که باعث دلزدگی و دوری آن‌ها از دین می‌شود، اما امروز در جامعه ایران کسانی داعیه دار اجرای امر به معروف و نهی از منکر هستند که در گذشته حتی ذره‌ای درصدد اجرای این فریضه الهی نبودند.

این کارشناس مسایل مذهبی- فرهنگی، تصریح ‌کرد: قانون اسلام بهترین مرجع برای اعمال امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است و بنابر اصول دینی و فقهی اسلام هیچ نیازی نیست که متولیان این فریضه الهی به مرجعی غیر از قرآن و آموزه‌های دینی برای تسری این پدیده در جامعه رجوع کنند.

بهشتی گفت: بر اساس اصول محرز قانون اساسی، تلاش برای حفظ امنیت جامعه نباید به قیمت سلب آزادی مردم و امنیتی شدن فضای جامعه تمام شود و همان گونه که وجود آزادی‌های بی چارچوب برای مردم نباید به پیکره امنیت نظام و جامعه خدشه‌ای ایجاد کند، ایجاد امنیت نباید آزادی‌های مشروع مردم را زیر سوال ببرد.

این پژوهشگر دینی با اشاره به لزوم پایبندی نیروی انتظامی به قانون اساسی به عنوان یک نهاد نظارتی در جامعه، ادامه داد: باید توجه داشت که اعمال تجسس و ممنوعیت برای کاربران وسایل ارتباط جمعی در نهایت به محدود شدن آزادی‌های مشروع و قانونی فردی و اجتماعی افراد منجر نشود.

وی با مد نظر قرار دادن حق انجام تحصیلات تکمیلی برای همه افراد جامعه، تصریح ‌کرد: براساس اصول 43، 19 و 20 قانون اساسی، اقتصاد ایران بر پایه حق ایجاد فرصت تحصیل و آموزش و پرورش برای همه آحاد ملت به عنوان یک نیاز اساسی بنیان نهاده شده و حمایت قانون باید به طور یکسان از همه افراد ملت اعم از زن و مرد صورت گیرد به طوری که همه افراد از هر قوم و قبیله و آیین و مذهبی بتوانند از تمام حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود با رعایت موازین اسلام برخوردار شوند.

بهشتی خاطرنشان‌کرد: تفتیش عقاید صحیح نیست و نمی‌توان کسی را به سبب داشتن یک عقیده یا آرمان مورد مواخذه قرار داد و به خاطر داشتن یک ایده یا نظر خاص از بهره مندی از حقوق انسانی و طبیعی خود مانند تحصیل منع کرد. ساکنان ایران زمین همواره در این سرزمین حق آب و گل داشته‌اند، بنابراین باید از حقوق بشر یکسانی نیز نسبت به دیگران برخوردار شوند و هیچ کس حق ندارد به حقوق مشروع مردم از جمله حق تحصیل تجاوز و یا تعرض کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.