یکشنبه، ۱۴ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۱۱

به گزارش خبرنگار مهر، دیروز 12 اردیبهشت ماه در تقویم شمسی کشورمان روز شهادت شهید علامه استاد مرتضی مطهری به ثبت رسیده و…

به گزارش خبرنگار مهر، دیروز 12 اردیبهشت ماه در تقویم شمسی کشورمان روز شهادت شهید علامه استاد مرتضی مطهری به ثبت رسیده و هر ساله در رسمی خوشایند برای گرامیداشت یاد و خاطره آن استاد بزرگوار این روز، روز معلم و هفته ارج نهادن به مقام شامخ معلمان نامیده شده و برنامه های متعددی در این ایام در سطح کشور برگزار می شود.

عصر امروز شنبه نیز همانند سال های گذشته آموزش و پرورش استان البرز برای تجلیل از معلمان نمونه کشوری، استانی و منطقه ای مراسمی را در کانون فرهنگی تربیتی امام علی (ع) استان البرز برگزار کرد که البته ورودی آن گذر از راهروی نمایشگاه های دستاوردهای علمی، هنری و فرهنگی دانش آموزان مقاطع مختلف و سپس میز پذیرایی مخصوص از میهمان این مراسم بود.

در مراسم تجلیل از معلمان نمونه استان البرز که برنامه های متعددی برایش پیش بینی شده بود خسرو ساکی مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز در سخنان کوتاهی با خوشامدگویی و تبریک به تمامی معلمان استان البرز ابراز امیدواری کرد البرز با عزم ملی خانواده ها و مدیریت جهادی معلمان و همراهی مسئولان استان البرز در عرصه علم و فرهنگ و اقتصاد فردایی بهتر از امروز داشته باشد.

تذکر امام جمعه کرج به اجرای برخی برنامه ها

پس از سخنان ساکی سرودی توسط دانش آموزان در وصف معلم به اجرا درآمد و سپس آیت الله محمد مهدی حسینی همدانی امام جمعه کرج برای سخنرانی پشت تریبون قرار گرفت و ضمن تبریک ایام به دبیران حاضر گفت: در ابتدا می خواهم تذکری در خصوص برنامه ها بدهم، انقلاب ما انقلابی الهی و اسلامی است و با تاسی از راه انبیا و اولیا آغاز شده است لازم است در ایامی که به نام آن بزرگواران گروه خورده مجالسی برگزار شود که حرمت و حریم آن بزرگان حفظ شود و با ساز و آواز نباشد.

وی افزود: شعر سرود دانش آموزان در مقام معلم بسیار خوب بود اما آواز آن با امروز (شهادت امام هادی علیهم السلام) مناسبت نداشت و من تنها به دلیل مقام شما معلمان جلسه را ترک نکردم.

تواضع اولین شاخصه معلم است

نماینده ولی فقیه در استان البرز در ادامه با بیان اینکه رسول اکرم (ص) خود معلم بود و برای تعلیم مبعوث شد، اظهار داشت: شغل معلمی شغلی بسیار خطیر و مهم است و مسئولیت مهمی بر عهده معلمان است.

آیت الله حسینی همدانی گفت: هرچه درجه مسئولیت عظیم تر باشد کار معلمی سخت تر می شود زیرا سعادت و شقاوت آینده مملکت به دست کسانی رقم می خورد که انگیزه شان از مدرسه آغاز می شود.

وی با اشاره به اینکه اسلام دین کامل و جامعی است که در همه زمینه ها مسیر را برای سعادت انسان مشخص کرده است، تصریح کرد: خداوند در قرآن کریم مسیر تعلیم و تربیت را مشخص کرده است و روایات متعددی در مورد تعلیم و تربیت از ائمه اطهار وجود دارد.

امام جمعه کرج به صفات معلمان در قرآن کریم اشاره کرد و گفت: تواضع، صبوری، استقامت، شکیبایی، تنبیه و تشویق به جا، گفتار معادل با رفتار، افزایش آگاهی و …. از جمله صفاتی است که یک معلم باید آنها را در خود تقویت کند تا اثر بخشی کارش افزایش یابد.

آیت الله حسینی همدانی در پایان خطاب به معلمان تاکید کرد: نقش خود را بی بدیل بدانید زیرا بسیار آموزنده است.

معلمان بستر ساز رشد جوانان برای مدیریت جهادی

همچنین در ادامه این مراسم سید طاهر طاهری استاندار البرز نیز در سخنانی کوتاه نقش معلمان به عنوان مجریان آموزش عمومی و الگوی اولیه دانش آموزان را بسیار مهم و کلیدی عنوان کرد و اظهار داشت: معلمان جامعه انسان سازان نسل آینده هستند زیرا نقش آنان به فرموده امام راحل (ره) همچون نقش انبیا است.

وی افزود: باید شان پیامبران در معلمان محقق شود و امید می رود در سالی که به اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامیده شده است شما پیشتازان خودباوری و دانایی بستر رشد مدیریت جهادی را برای جوانان و نسل های آینده فراهم کنید.

منتظر ارائه لایحه اصلاحی نظام هماهنگ از سوی دولت هستیم

عزیز اکبریان نماینده مردم کرج، اشتهارد، آسارا و فردیس در مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان آخرین سخنران این مراسم سخنان خود را در دو نکته خلاصه کرد و گفت: در لایحه بودجه امسال وزارت آموزش و پرورش تنها وزارت خانه ای بوده است که بودجه آن 30 درصد افزایش داشته و مجلس توجهی ویژه به آموزش و پرورش دارد.

وی با بیان اینکه موضوع نظام هماهنگ مورد پیگیری بسیاری از فرهنگیان است و متاسفانه در این نظام به خانواده آموزش و پرورش ظلم شده است، گفت: مجلس در حال حاضر منتظر ارائه لایحه اصلاحی نظام هماهنگ از سوی دولت است و امید می رود دولت فعلی به تعهداتش در این زمینه عمل کند.

برای معلمان میزگرد بگذارید

موضوع دوم سخنان اکبریان به نحوه برگزاری جشن روز معلم مرتبط بود، وی در این خصوص اظهار داشت: هفته معلم بسیار مهم است و بهتر است یک نفر عالم در این زمینه در خصوص جایگاه معلم سخنرانی کند، باید برای معلمان میزگرد برگزار کرد تا آنان با مسئولان سخن بگویند، نمی توان در یک مراسم با چند سخنران فقط تعریف و تمجید کرد، این پیشنهاد را هم به مدیر کل پیشین و هم به مدیر کل فعلی ارائه کرده ام.

نماینده مردم کرج، اشتهارد، آسارا و فردیس در مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه معلم دارای شان و منزلت معلم بسیاری است، اظهار داشت: باید اجازه داد معلمان در اینگونه مراسم ها دغدغه هایشان را با مسئولان درمیان بگذارند.

این پیشهاد اکبریان با استقبال معلمان حاضر در مراسم مواجه بود

در پایان این مراسم از “معصومه سادات حسینی” از آموزش و پرورش منطقه طالقان به عنوان معلم نمونه کشور و 17 معلم نمونه استان تقدیر شد.

همچنین در ابتکاری از سوی آموزش و پرورش استان البرز از 57 نفر از روسای آموزش و پروش استان البرز و شهر کرج از پیش از انقلاب اسلامی تا کنون نیز با ارائه لوح سپاس و هدیه نیز تقدیر به عمل آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.