شنبه، ۱۱ آبان ۹۸ - ۰۳:۲۴
دانشگاه استنفورد کالیفرنیا

قبل از توضیح در مورد معماری مدرن استراحتگاه دانشگاه استنفورد کالیفرنیا باید گفت که دانشگاه استنفورد Stanford University یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا…

قبل از توضیح در مورد معماری مدرن استراحتگاه دانشگاه استنفورد کالیفرنیا باید گفت که دانشگاه استنفورد Stanford University یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا است که در استنفورد، در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا در کشور آمریکا قرار دارد. این دانشگاه دارای دانشکده‌های علوم، بازرگانی، حقوق، پزشکی و مهندسی است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

این دانشگاه در سال ۱۸۸۵ به دست لیلند استنفورد و همسرش ساخته شد. این زوج دانشگاه را به یاد پسرشان که در ۱۶ سالگی بر اثر تیفوئید درگذشته بود، ساختند. لیلند استنفورد زمین‌های کشاورزی خود را برای این کار اختصاص داد تا ایالت کالیفرنیا مرکز دانشگاهی بزرگی داشته باشد.

به دنبال توسعه این دانشگاه مرکز استراحت windhover که توسط الدین دارلینگ با همکاری ramed earth works طراحی شده که در محوطه دانشگاه استنفورد واقع شده و از آن به عنوان قرارگاهی برای تفکر و تعمق در فاصله دروس سنگین دانشگاهی استفاده می شود.

معماری منظر که توسط آندریا کوچران اجرا شده است، هرچه بیشتر به این حس آرامش کمک رسانده و دور تا دور سایت با بلوط زنده کالیفرنیایی احاطه شده است. استفاده از دیوارهای فشرده باعث احساس عمیق آرامش می شود و دیوارهای عظیم سنگی، شن و ماسه ای و رسی، هرج و مرج خارج را مهار می سازد، آرامش به واسطه ترکیب منحصر به فردی از پایداری حرارتی و صوتی، معکوس می شود. علاوه بر این، دیوارها به شکل خاصی طراحی شده اند تا پس زمینه ای برای نصب یک اثر نقاشی توسط ناتان الیویرا باشند.

این مرکز قرارگاهی برای تفکر و استراحت است

مرحله ترکیب رنگ دیوارهای فشرده برای هماهنگ سازی آن با تابلویی که رویش قرار می گرفت خود چالشی جدی بود و لازم شد یک دو جین آزمایش و تکرار و تمرین های ظریف روی فرمول بندی رنگ انجام شود. اگرچه ترکیب رنگ قهوه ای مایل به قرمز با شن و ماسه محوطه سایت هماهنگ بوده و با مشخصات ساختاری دیوارهای فشرده نیز همخوانی داشت، اما رنگ زمین سایت بیش از حد تیره و در تضاد با تابلوی هنری قرار داشته و بیش از حد پر رنگ بود، بنابراین خاک با سایر موارد مخلوط شد تا بتوان به رنگ نهایی دست پیدا کرد. فرمول نهایی شامل ترکیبی از خاک سایت با شن درشت، شن کوچک، ریولیت خرد، گرانیت تجزیه شده و دو نوع سیمان مختلف می باشد.

استفاده از دیوارهای فشرده باعث احساس عمیق آرامش می شود

هنری پرسون یکی از دانشجویان ارشد استنفورد می گوید: “طراحی محیط به نحوی است که احساسی بسیار طبیعی و زاهدانه به فضا می بخشد. این مکان جای بسیار آرامش بخشی برای حضور داشتن است و انسان را از مشغله  دانشگاه استنفورد راحت می کند. خوب است جایی پیدا کنی و بنشینی و نفس عمیق بکشی”.

معماری منظر به حس آرامش کمک می کند

دیوارهای عظیم این بنا از جنس سنگ، شن و ماسه و رس هرج و مرج محیط خارج را ساکت می کنند به طوری که دیوارها مخصوصاً به عنوان پس زمینه ای برای تابلوی نقاشی طراحی شده  اند.

[highlight]منبع[/highlight]   architectism

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *