شنبه، ۰۸ آبان ۹۵ - ۱۰:۲۰
بگونیا پاوونیا

معمای رنگ آبی برگ گیاه بگونیا پاوونیا توسط دانشمندان دانشگاه بریستول در حالی حل شد که این گیاه در جنگل های جنوب شرق…

معمای رنگ آبی برگ گیاه بگونیا پاوونیا توسط دانشمندان دانشگاه بریستول در حالی حل شد که این گیاه در جنگل های جنوب شرق آسیا سر از خاک بیرون می آورد اما رنگ آبی برگ آن معمای بزرگی برای دانشمندان گیاه شناسی بوده است . برای مشاهده تصاویر و توضیحات بیشتر در ادامه با میهن پست همراه باشید .

گیاه بگونیا پاوونیا گونه عجیبی از گیاهان است که رویش آن در محیط کم‌نور جنگل های بارانی جنوب شرقی آسیا با حیرت بسیاری از دانشمندان و گیاه شناسان شده و به دلیل داشتن برگ هایی آبی ، مدت ها است که مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته بود.

رشد این گونه گیاه و البته رنگ آبی برگ های آن سبب شده که گیاه شناسان بگونیا پاوونیا را به عنوان گیاهی تطبیق پذیر و یا در حقیقت تطبیق یافته بشناسد . اما دانشمندان دانشگاه بریستول برای اولین بار جهت حل این معما بگونیا پاوونیا را به آزمایشگاه آورده و تحقیقات و بررسی های خود را روی آن آغاز کردند .

آنها در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که رنگ  این گیاه در حقیقت آبی نیست و رنگ برگ های آن همانند بقیه گیاهان موجود در این منطقه می باشد . اما ترکیبی به نام کلروپلست در داخل برگ های گیاه وجود دارند که باعث می شود نور آبی را منعکس کند .

به عبارت دیگر برگ های بگونیا پاوونیا با کمک کلروپلست مانند آینه ای عمل می کند که بیشتر نور آبی را نشان خواهد داد . ساختاری به نام iridoplasts هم در بگونیا پاوونیا کشف شده که نقش اساسی منعکس کردن رنگ آبی در این گیاه دارد . همچنین جالب است که بدانید ساختار iridoplasts به همراه  کلروپلست  در بهتر انجام شدن عمل فوتوسنتز نقش مهمی دارند .

دانشمندان دانشگاه بریستول  نتایج تحقیقات و مطالعه خود در مورد این گیاه مرموز را بصورت مقاله ای در مجله Nature Plants به چاپ رسانیده اند .

با هم در میهن پست تصاویری از حل معمای رنگ آبی برگ گیاه بگونیا پاوونیا را تماشا می کنیم.

[highlight]منبع : dailymail[/highlight]

2 دیدگاه برای “معمای رنگ آبی برگ گیاه بگونیا پاوونیا توسط دانشمندان حل شد”

  1. شادی گفت:

    خبرتون مشکل داره آ فک کنم..کلروپلاست ک تو همه گیاها هست

  2. خاکی گفت:

    چه جالب بود. حیف که از این گونه گیاهی توی ایران پیدا نمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.