شنبه، ۲۹ مهر ۹۶ - ۰۳:۳۳

اصول فنی که باید برای خرید یک خودرو مناسب همواره مورد توجه خریداران خودرو قرار بگیرد، شاید به دلایل مختلفی اعم از انحصاری…

اصول فنی که باید برای خرید یک خودرو مناسب همواره مورد توجه خریداران خودرو قرار بگیرد، شاید به دلایل مختلفی اعم از انحصاری بودن و عدم دسترسی ایرانی ها به خودروها با برند های مختلف در کشور چندان مورد توجه قرار نگیرید، بنابراین قدرت انتخاب اکثریت مردم ایران برای خرید خودرو این روزها فقط به تعداد انگشتان دست آن ها نخواهد بود، ۴ الی ۵ خودرو با قیمتی مابین ۲۰ تا ۴۵ میلیون تومان که به ناچار باز هم می شود در بین این چند خودرو بهترین آن را انتخاب کرد.با میهن پست همراه شوید.

بنابراین همان‌طور که می‌دانید در بازارهای سالم و رقابتی مانند بازار آمریکا خریدوفروش خودرو بر اساس نیاز افراد صورت می‌گیرد و افراد جامعه در هر سطح قیمتی گزینه‌های زیادی برای انتخاب خودرو پیش رو دارند. به‌منظور تعیین اولویت‌های خریداران برای انتخاب خودرو موسسه معتبر JD Power نظرسنجی جدیدی را ترتیب داده تا عواملی که بیش‌ترین تأثیر را در فروش یک خودرو در سال ۲۰۱۶ دارند، مشخص شود.

در این میان این نتایج بر پایه پاسخ‌های حدود ۲۶۵۰۰ نفر از متقاضیانی که یک وسیله نقلیه جدید در ماه آوریل و می ۲۰۱۵ خریداری کرده‌اند، انجام شده است. دیگر یافته‌های جالب بیان‌گر این واقعیت است که خریداران این روزها برای انتخاب، کمتر به مشاهده خودرو و مشخصات آن بر روی کاغذ بسنده می‌کنند و هر خریدار به طور متوسط با بررسی فیزیکی و تست سه مدل مختلف انتخاب خود را انجام می‌دهد.

معیار خرید خودرو

طراحی ظاهری خودرو : همه‌چیز در یک عنصری ساده از وسایل نقلیه خلاصه می‌شود: طراحی ظاهری. با وجود تکنولوژی‌های مختلف و اهمیت عملکرد خودرو و فاکتورهای مهم دیگر هنوز هم مهم‌ترین عامل در انتخاب خودرو ظاهر خارجی آن است. ۵۷ درصد از پاسخ‌دهندگان، طراحی ظاهری را به‌عنوان اصلی‌ترین دلیل انتخاب و خرید یک ماشین جدید اعلام کرده‌اند. درواقع این میزان نسبت به سال گذشته، کمتر از یک درصد کاهش داشته است.

طراحی داخلی و آسایش خودرو : به دلیل این‌که رانندگان زمان زیادی را در داخل وسایل نقلیه خود سپری می‌کنند، نیاز به یک طراحی داخلی شیک و راحت دارند، به‌طوری که ۵۷ درصد از پاسخ‌دهندگان از بین فاکتورهای مختلف لیست، آن را به‌عنوان یک نگرانی عمده برای خرید خود اعلام کرده‌اند. این فاکتور همچنین دومین فاکتور تأثیرگذار در انصراف مشتریان از خرید گزینه‌های انتخابی است.

قابلیت اطمینان بودن خودرو : برخلاف مسافت پیموده شده با یک‌بار سوخت‌گیری، قابلیت اطمینان در اتومبیل‌های جدید، تبدیل به یک عامل مهم‌تر در تصمیم‌گیری شده است. ۵۶ درصد از پاسخ‌دهندگان اعلام کرده‌اند که این موضوع یکی از دلایل اصلی برای انتخاب یک ماشین جدید است. نگرانی‌ها در مورد قابلیت اطمینان حدود ۵ درصد نسبت به سال گذشته و تا ۸ درصد نسبت به سال ۲۰۱۳ رشد داشته است. در سال ۲۰۱۳ حدود ۴۸ درصد از خریداران خودرو جدید قابلیت اطمینان را به‌عنوان یک دلیل اصلی برای انتخاب خود ذکر کرده بودند.

معیار خرید خودرو

برای درک اهمیت فاکتور “قابلیت اطمینان” به‌عنوان مثال، این موضوع باعث شده تا ۲۴ درصد از پاسخ‌دهندگان از خرید برندهای داخلی و ۱۳ درصد از برندهای اروپایی و ۱۲ درصد از برندهای آسیایی، صرف‌نظر کنند. با توجه به نتایج به‌دست آمده JD Power در مورد فاکتور “قابلیت اطمینان”، واقعیت این است که برندهای داخلی (آمریکا) از نظر قابلیت اطمینان توان رقابت با برندهای خارجی را ندارند.

مصرف مناسب سوخت : ۵۴ درصد از پاسخ‌دهندگان در این نظرسنجی مسافت پیموده شده با یک‌بار سوخت‌گیری را به‌عنوان یک دلیل اصلی برای خرید ماشین ذکر کرده‌اند. درواقع تأثیرگذاری این عامل ۴ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و در حال حاضر بعد از پنج سال از نظر خریداران خودرو جدید کم‌اهمیت‌تر شده است. در نظرسنجی‌های جدید تأثیر مسافت پیموده شده با یک‌بار سوخت‌گیری در انصراف از خرید یک خودرو بسیار کمتر از گذشته ذکر شده است. کاهش اهمیت به میزان مصرف سوخت را به احتمال زیاد می‌توان به کاهش قیمت بنزین نسبت داد.

عملکرد مناسب خودرو : درحالی‌که پاسخ هر کس به یک سواری هیجان‌انگیز مثبت است، ۴۵ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که عملکرد یکی از عوامل اصلی آن‌ها در انتخاب و خرید یک وسیله نقلیه جدید بوده است. نیاز به عملکرد درواقع در مقایسه با سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است و ممکن است به دلیل کاهش قیمت بنزین باشد.

8 دیدگاه برای “معیارهای فنی برای خرید یک خودرو مناسب را بشناسیم ؟”

 1. بهمن گفت:

  با سلام
  حالا با توجه به بازار انحصاری خودرو در ایران و با توجه به ملاک هایی که برشمردین لطفا بگین چی بخریم ؟

 2. نويدي گفت:

  برای خرید ماشین با نکاتب که شما گفتین باید پول خووووب هم داشت

  1. محسن گفت:

   دقیقت
   ما همین پرایدو با نیت این چیزا میخریم😁

 3. سهيل گفت:

  واقعا هم پول بدی ماشین خوب بخری
  من ندارم
  نمیخرمم ترجیحا 😑

 4. هما گفت:

  ای کاش مثل خرید لباس میشد به راحتی انتخاب کرد 😄

  1. الي گفت:

   سه تا صد تومن 😁

 5. ارمین گفت:

  واقعا چی میشه گفت
  حیف.فقط حیف

 6. تهمینه گفت:

  اینجا فقط به اندازه پولت باید انتخاب کنی.قیافه و کیفیت و مصرف بنزین کشکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.